Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak skutecznie zmniejszyć obciążenie procesora

Awatar

Krzysztof B.

2 października 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób możesz zmniejszyć wykorzystanie procesora w swoim komputerze z systemem Windows.

Jak sprawdzić zużycie procesora

Jeśli zauważysz, że Twój komputer działa bardzo wolno, aplikacje długo się uruchamiają lub nawet widać wyraźne przycięcia podczas poruszania kursorem, możliwe, że wykorzystanie procesora sięga okolic 100%.

Aby to sprawdzić przejdź do Menedżera zadań klikając kombinację klawiszy CTRL+ALT+DELETE. Możesz też kliknąć prawym klawiszem na pasku systemu i wybrać Menedżer zadań.

W nowym konie, w zakładce Procesy kliknij w pierwszej kolumnie u góry na napis Procesor. Lista zostanie posortowana według procentowego poziomu zużycia.

menedżer zdań wykorzystanie procesora

W ten sposób można podejrzeć, który proces w tle jest najbardziej aktywny i najmocniej obciąża komputer.

Bitdefender

Family Pack

Original price was: 490,77 zł.Current price is: 368,07 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

15 stanowisk na 1 rok – 318,57 zł
15 stanowiska na 2 lata – 368,07 zł

Jak zmniejszyć obciążenie procesora

Poniżej podajemy kilka przyczyn oraz przydatnych wskazówek, które powinny pomóc w efektywnym zmniejszeniu obciążenia.

Duża ilość uruchomionych programów

Jest to najprostsza przyczyna wysokiego zużycia. Wiele aplikacji otwartych w tle zużywa moc obliczeniową procesora. Należy zamykać aplikacje, z których się nie korzysta, aby nie tracić na wydajności.

Program antywirusowy

Kolejną z możliwości dużego wykorzystania jest infekcja wirusowa. Jeśli na komputerze znajdują się wirusy lub doszło do ataku, popularnym skutkiem jest wysokie zużycie zasobów. Aby tego uniknąć zainstaluj profesjonalne oprogramowanie antywirusowe jak Bitdefender Internet Security i przeskanuj swoje urządzenie.

Wyłączenie niepotrzebnych procesów

Z poziomu Menedżera zadań, o którym mowa w poprzednim akapicie, możesz wymusić zamknięcie procesów. Jeśli masz pewność, że uruchomiony w tle proces jest zbędny, możesz go kliknąć prawym przyciskiem myszy i zamknąć klikając Zakończ zadanie.

Podłącz zasilanie

W przypadku laptopów producenci celują w niskie zużycie energii i co za tym idzie, ograniczenie dostępnej mocy obliczeniowej. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować dłużej na zasilaniu bateryjnym. Podłącz laptop do prądu, ponieważ może być skonfigurowany pod oszczędzanie energii.

Zmień plan zasilania

System Windows posiada wbudowaną funkcję Planu zasilania. Domyślnie jest ustawiony tryb Zrównoważony, aby oszczędzać energię. Przejdź do Panelu sterowania, następnie do Sprzęt i dźwięk i kliknij Opcje zasilania. Zmień tryb ze zrównoważonego na Wysoką wydajność. Pamiętaj, że zużycie prądu będzie większe.

panel sterowania, opcje zasilania


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy