Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak sprawdzić adres IP routera na Windows i macOS

Awatar

Krzysztof B.

4 grudnia 2023

Ten artykuł opisuje w jaki sposób możesz sprawdzić adres IP swojego routera. Dzięki temu będziesz mógł się na niego zalogować i wprowadzać zmiany w konfiguracji sieci lokalnej (np. Wi-Fi).

Router, a brama domyślna

Słowa występujące w powyższym nagłówku zwykle można stosować zamiennie. Brama domyślna jest to nic innego jak adres IP Twojego głównego routera w sieci. Na standardowych ustawieniach zazwyczaj ma adres IP 192.168.0.1. Na systemach Windows znajdziesz ten adres pod nazwą brama domyślna. Na komputerach macOS używa się po prostu nazwy Router.

Jak sprawdzić adres IP routera na Windows

Najprostszą metodą na sprawdzenie adresu IP routera na Windows jest skorzystanie z Wiersza Polecenia. Wciśnij na klawiaturze klawisz z logiem Windows i wpisz cmd. W czarnym oknie wprowadź komendę ipconfig. Odszukaj na liście swój adapter sieciowy. Na poniższym przykładzie jest to karta sieciowa Wi-Fi. Pod aktualnie używanym interfejsem sprawdź wiersz Default Gateway. Jest to nic innego jak adres Bramy Domyślnej, czyli Twojego routera.

brama domyślna przez cmd

Jak sprawdzić adres IP routera na macOS

Na komputerach Mac, aby sprawdzić adres IP routera wystarczy przejść do ustawień sieciowych. Znajdują się one w karcie Ustawienia > Sieć. Kliknij aktualnie używaną kartę sieciową (np. Wi-Fi) i naciśnij na przycisk Szczegóły. W kolejnym oknie wybierz TCP/IP. Adres IP znajdziesz pod nazwą Router.

adres routera na mac

Jak konfigurować router

Gdy już poznasz adres IP routera wpisz go w przeglądarce Internetowej zamiast adresu strony. Powinno pojawić się okno do logowania. Fabryczne dane do logowania powinny znajdować się na naklejce, na spodzie urządzenia.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy