Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

07 sierpnia 2023

Wirusy i złośliwe oprogramowanie to obecnie jedne z najczęstszych cyberzagrożeń, na jakie możemy natknąć się podczas korzystania z sieci. Ich powszechność i łatwość w infekowaniu komputerów sprawia, że wielu użytkowników nawet nie wie, że ich urządzenia są narażone. Dlatego w tym artykule przedstawimy najpopularniejsze typy złośliwego oprogramowania oraz to, jak możemy usunąć wirusy z laptopa.

Wirusy na laptopa

Rodzaje wirusów na laptopie

Do najpopularniejszych złośliwych oprogramowań, na które możemy natknąć się na naszym laptopie, z pewnością należą wszelkie wirusy typu malware, w skład których wchodzą między innymi trojany, keyloggery, adware, robaki, exploity i rootkity.

Ponadto możemy napotkać także wiele wirusów sieciowych, które atakują strony internetowe. Złośliwe oprogramowanie najczęściej infekuje pliki na serwerach CMS, a następnie pozwala hakerowi przejąć kontrolę nad kontem administratora. Dzięki temu cyberprzestępca może zmieniać treści na stronie, wyświetlać reklamy i przekierowywać użytkowników do innych niebezpiecznych stron.

Kolejnym typem złośliwego oprogramowania, na które możemy się natknąć podczas pracy na komputerze, jest ransomware. Ransomware charakteryzuje się tym, że po zainfekowaniu urządzenia, szyfruje wszystkie jego dane w taki sposób, że właściciel laptopa nie może z niego korzystać. Kolejnym krokiem hakera jest próba wyłudzenia okupu w zamian za deszyfrator, czyli narzędzie, które umożliwia odszyfrowanie zainfekowanych plików z zawirusowanego laptopa.

Bitdefender

Family Pack

Original price was: 490,77 zł.Current price is: 368,07 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

15 stanowisk na 1 rok – 318,57 zł
15 stanowiska na 2 lata – 368,07 zł

Bitdefender

Premium VPN

Original price was: 183,27 zł.Current price is: 146,61 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

5 stanowisk na 1 rok – 146,61 zł
10 stanowisk na 1 rok – 166,29 zł

Źródła wirusów na laptopie

Aby dowiedzieć się, jak usunąć wirusa z laptopa, w pierwsze kolejności musimy wyjaśnić, w jaki sposób złośliwe oprogramowanie może zainfekować nasze urządzenie. Istnieje kilka głównych źródeł, z których możemy pobrać na nasz dysk wirusy. Pierwszym z nich są niebezpieczne strony internetowe. Cyberprzestępcy, często tworzą fałszywe witryny, na których zamieszczają złośliwe oprogramowanie, więc jeśli na takie natrafimy, to jest duża szansa na to, że nasz dysk zostanie zainfekowany. Takie strony zawierają także linki do innych niebezpiecznych witryn, a także wyświetlają uciążliwe reklamy, które niezwykle trudno wyłączyć, ponieważ opcje „zamknij”, często są hiperłączami, które rozpoczynają pobranie złośliwego oprogramowania na nasze urządzenie.

Innym sposobem na to, aby pobrać wirusy na nasz laptop, jest ściąganie nielegalnych treści. Wszelkiego rodzaju torrenty i inne pliki bardzo często zawierają złośliwe oprogramowanie, które aktywuje się po ściągnięciu pirackich danych. Musimy pamiętać także o tym, że cyberprzestępcy modyfikują nielegalne treści, które umieszczają w sieci. Dzięki temu nawet jeśli początkowo nie wydają się one niebezpieczne, to mogą zawierać luki, które będą wykorzystane w przyszłości. Dlatego praktycznie nigdy nie warto pobierać gier, filmów, muzyki i książek z nieoficjalnych kanałów dystrybucji.

Trzecim najczęstszym źródłem wirusów na laptopach są niebezpiecznie załączniki. Cyberprzestępcy prowadzą kampanie phishingowe, podczas których wysyłają złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod, np. faktury, zdjęcia lub pliki tekstowe. Jeśli kiedykolwiek otrzymamy niecodzienną wiadomość, która zawiera załącznik, to nigdy go nie pobierajmy, ponieważ może zawierać on niebezpieczny kod.

Objawy zarażenia laptopa wirusem

Jak sprawdzić, czy laptop ma wirusa? Zainfekowany komputer zazwyczaj charakteryzuje się spowolnionym działaniem. Złośliwe oprogramowanie wykorzystuje moc obliczeniową urządzenia, przez to jest jej mniej do zwykłej pracy. Jeśli więc zauważysz, że bez większego powodu Twój laptop zaczął działać wolniej, to jest to niepokojący sygnał. Warto także, abyś przyjrzał się pracy baterii. Jeśli nagle zaczęła się bardzo szybko rozładowywać, to warto, abyś wziął pod uwagę to, iż Twój komputer został zainfekowany.

Kolejnym objawem wirusów na laptopie jest pojawienie się nieznanych plików i programów, których nie instalowałeś. Złośliwe oprogramowanie stara się zdobyć jak najwięcej uprawnień na Twoim komputerze, a następnie umożliwia zdalne sterowanie hakerowi, który często pobiera na dysk programy i aplikacje. Dzięki nim będzie mógł wykorzystywać Twoją jednostkę centralną do różnych celów, np. kopania kryptowalut, przeprowadzania ataków DDoS lub wysyłania spamu.

Zawirusowany laptop charakteryzuje się także tym, że jego użytkownik ma częste problemy z dostępem do danych. Zainfekowany dysk nie działa w optymalny sposób. Poza tym na skutek pracy złośliwego oprogramowanie nasze dane mogą być zaszyfrowane lub zniszczone, przez co nie będziemy mogli się do nich dostać.

Skuteczne metody ochrony laptopa przed wirusami

Najskuteczniejszą metodą ochrony naszego urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem jest przestrzeganie podstawowych zasad cyberhigieny. Pamiętajmy o tym, aby zawsze regularnie aktualizować system i wszystkie aplikacje, z których korzystamy. Dzięki temu hakerzy nie będą mogli wykorzystać luk w naszym oprogramowaniu.

Drugim istotnym czynnikiem, który ochroni na przed wirusami na laptopie, jest używanie skutecznego oprogramowania antywirusowego. Niezawodny antywirus zapewni Ci ochronę w czasie rzeczywistym, dzięki temu, jeśli pobierzesz, jakiś niebezpieczny plik, to zostanie on zneutralizowany. Oprócz tego antywirus pozwoli Ci na ochronę przed phishingiem i będzie automatycznie zamykał wszelkie niebezpieczne oraz podrobione strony internetowe.

Warto także wystrzegać się klikania we wszelkie linki, które przychodzą na naszą skrzynkę pocztową. Mogą to być elementy kampanii phishingowych. Hakerzy często podszywają się pod firmy i instytucje państwowe i nakłaniają swoje ofiary do tego, aby weszły na podaną przez nich stronę internetową. Starajmy się tego nie robić, ponieważ nie tylko możemy zostawić tam nasze drogocenne dane, lecz także pobrać złośliwe oprogramowanie.

Jak pozbyć się wirusa z laptopa

Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie laptopa z wirusów jest regularne skanowanie swojego systemu za pomocą antywirusa. Dzięki temu Twój komputer będzie stale monitorowany, czy nie ma na nim złośliwego oprogramowania. Skuteczny antywirus po wykryciu zagrożenia natychmiastowo je usunie.

Pamiętajmy jednak o tym, aby w razie jakiegokolwiek podejrzenia, że dany plik może być dla nas niebezpieczny, usunąć go z naszego dysku. Dzięki temu możemy sami zneutralizować wiele cyberzagrożeń. Jeśli te kroki nie pomogą, to zawsze pozostaje sformatowanie dysku. Dzięki temu przywrócimy go do stanu fabrycznego.

Jak sprawdzić czy laptop ma wirusa – podsumowanie

W aktualnym krajobrazie cyberzagrożeń ważność ochrony laptopa przed wirusami jest niezwykle istotna. Komputery to narzędzia, dzięki którym wykonujemy większość czynności, niezbędnych nam do życia. Płacimy na nich rachunki, rozliczamy podatki, są naszym medium do celów rozrywkowych. Dlatego to niezwykle istotne, abyśmy dbali o ich „czystość” i zachowywali ostrożność podczas korzystania z Internetu.

Jeśli natomiast nasze urządzenie zostanie poważnie naruszone przez cyberprzestępcę, pamiętajmy o tym, że zawsze możemy zwrócić się po profesjonalną pomoc do firm, które specjalizują się w tego typu usługach.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy