Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Wirus koń trojański – jak usunąć?

Piotr R

25 maja 2023

Koń trojański to zagadnienie, które większości z nas może kojarzyć się ze starożytną literaturą, powieściami Homera lub hollywoodzkimi filmami. Niestety jest także określeniem niebezpiecznego wirusa, który może być wykorzystany do kradzieży naszych krytycznych danych, takich jak hasła, loginy i adresy e-mail. Dlatego w tym artykule krótko opiszemy, czym jest koń trojański oraz w jaki sposób się przed nim obronić.

Wirus koń trojański

Czym jest wirus koń trojański?

Trojan to specyficzny typ złośliwego oprogramowania, który „podszywa się” pod neutralny plik, a następnie infekuje nasz dysk i daje do niego dostęp osobom niepowołanym. Możemy się z nim zetknąć praktycznie na wszystkich urządzeniach połączonych z Internetem, z których korzystamy.

Trojany występują najczęściej w formie załączników do wiadomości mailowych powiązanych z kampaniami hakerskimi. Takie pliki mogą podszywać się pod faktury, oferty, filmiki, a nawet grafiki, np. świąteczne życzenia. Wirusy typu trojan są także często dołączane do pirackich treści, dlatego internauci, którzy je pobierają, są szczególnie narażeni na zainfekowanie systemu. Musimy jednak pamiętać, że trojany mogą być dołączane także do „legalnych” aplikacji zamieszczanych w sklepie Google Play. Dlatego przed pobraniem jakiejkolwiek aplikacji warto sprawdzić, czy pochodzi z wiarygodnego źródła.

Jak sprawdzić, czy nasz system jest zainfekowany?

Czy zainfekowany system daje jakieś niepokojące znaki? Oczywiście. Złośliwe oprogramowanie z reguły znacznie zmniejsza wydajność systemu, w którym zostało zainstalowane. Dlatego jeśli bez wyraźnego powodu nasz komputer lub Internet nagle znacząco zwalnia lub zostajemy przekierowywani do podejrzanych witryn, na które nie chcieliśmy trafić, istnieje spore prawdopodobieństwo, że dysk został zainfekowany.

Oprócz tego zwróćmy uwagę na to, czy na ekranie naszego komputera pojawiają się niecodzienne okienka i komunikaty. Trojany dają dostęp do naszego komputera osobom trzecim, które mogą go obsługiwać zdalnie. Jeśli zauważymy, że z naszego komputera zaczynają znikać jakieś pliki albo że pojawiają się nowe programy, to jest to znak, iż nasz system został zainfekowany. Dlatego warto regularnie monitorować wszelkie dziwne zachowania naszego komputera.

Następstwa zainfekowania wirusem typu koń trojański

Największe niebezpieczeństwo zainfekowania koniem trojańskim polega na tym, że haker obsługujący złośliwy plik może przejąć zdalny dostęp do naszego systemu, a następnie z naszego komputera przeprowadzać ataki DDos, wysyłać wiadomości phishingowe do naszych znajomych i ukraść nasze dane związane z bankowością online.

„Niepozorne” przeoczenie na pierwszy rzut oka nic nieznaczącego pliku może doprowadzić do bardzo wielu problemów, które mogą skutkować ubytkiem pieniędzy z konta lub brakiem zaufania wśród znajomych i rodziny. Dlatego właśnie tak ważne jest korzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego, które pomoże nam ustrzec się przed zainfekowaniem systemu.

W jaki sposób usunąć trojana z naszego dysku?

Jeśli przypuszczasz, że Twój system został zainfekowany trojanem, to zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób się go pozbyć. Na szczęście wirusy typu koń trojański są stosunkowo łatwe do usunięcia. Najskuteczniejszą metodą, aby to uczynić, jest zainstalowanie skutecznego oprogramowania antywirusowego, takiego jak Bitdefender Internet Security, który w ciągu kilku minut przeskanuje nasz dysk i usunie wszystkie podejrzane pliki. Antywirusy Bitdefender na bieżąco chronią nasze dane przed wszelkimi zagrożeniami i automatycznie się aktualizują. Dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo nawet przed najnowszymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Niestety zdarza się, że czasami zbyt późno postanawiamy zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo i robimy to, gdy złośliwe oprogramowanie wprowadziło już nieodwracalne szkody w naszym komputerze. W takich przypadkach będziemy zmuszeni do przywrócenia kopii zapasowej lub sformatowania dysku.

Jak zapobiegać wirusom typu koń trojański?

Zapobieganie zainfekowaniu naszego systemu polega w głównej mierze na działaniach profilaktycznych. Powinniśmy korzystać tylko z urządzeń chronionych przez skuteczne oprogramowanie antywirusowe, które skanuje dysk twardy w czasie rzeczywistym. Jeśli chciałbyś/chciałabyś skorzystać z bezpłatnej, 30-dniowej licencji na oprogramowanie antywirusowe Bitdefender, to kliknij tutaj.

Pamiętajmy także o tym, aby zachowywać czujność wobec podejrzanych wiadomości, które otrzymujemy od nieznajomych oraz nie pobierać załączników i aplikacji z nieznanych źródeł. Dzięki temu ryzyko zainfekowania naszego systemu będzie zdecydowanie mniejsze.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy