Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

Tomasz Mielewczyk

18 listopada 2020

Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

 

 

Kilka słów o Windows 10

System Windows 10 powstał z myślą zarówno o użytkownikach indywidualnych, jak i przedsiębiorcach. Oprócz wersji standardowych (Windows 10 Home oraz Windows 10 Pro) posiada wersje przeznaczone dla organizacji (m.in. Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Education) oraz edycje stworzone z myślą o innych urządzeniach Microsoft np. Windows 10 on Xbox One.

Czym Windows 10 różni się od swoich poprzedników? Według twórców ma lepiej chronić użytkowników przed cyberzagrożeniami takimi jak Ransomware, Pishing, Spyware czy Trojan. Niestety, Windows Defender, czyli podstawowe zabezpieczenie, w jakie został wyposażony najnowszy system operacyjny Microsoftu, nie zapewnia pełnej ochrony zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Aby mieć pewność, że dane znajdujące się na twardym dysku są odpowiednio zabezpieczone przed atakiem hakerów, warto pomyśleć o dodatkowym oprogramowaniu antywirusowym dopasowanym do najnowszej wersji Windows. Takie rozwiązania oferuje np. Bitdefender Antivirus Plus, Bitdefender Internet Security czy Bitdefender Total Security.

pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

Co to jest tryb awaryjny i kiedy go włączyć?

Prawdopodobnie każdy użytkownik Windowsa przynajmniej raz był zmuszony uruchomić system operacyjny w trybie awaryjnym, gdy komputer odmówił współpracy. Co daje włączenie trybu awaryjnego? Pozwala przeskanować komputer i oczyścić go z ewentualnych wirusów, daje możliwość dokładnego sprawdzenia twardego dysku i pozwala zaktualizować lub odinstalować wadliwie działające sterowniki.

W starszych wersjach Windows wystarczyło włączyć komputer, a po pojawieniu się czarnego ekranu wcisnąć klawisz funkcyjny F8 (zazwyczaj trzeba było wcisnąć go kilkukrotnie ze względu na różny czas rozruchu danego urządzenia). Użytkownicy starszych wersji Windowsa, którzy zaczęli korzystać z nowego systemu operacyjnego Microsoftu, muszą jednak zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10? Czy sposób jego uruchomienia różni się w znaczący sposób od poprzednich systemów Microsoftu? Sprawdziliśmy!

Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10 krok po kroku

W Windows 10 są dwie wersje trybu awaryjnego: zwykły tryb awaryjny oraz tryb awaryjny z obsługą sieci. Druga opcja pozwala uruchomić ponownie również sterowniki sieciowe oraz inne usługi niezbędne do połączenia się z Internetem.

H3: Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10 z opcji Ustawień?

Krok 1. Wciśnij klawisz Windows + I. W ten sposób przejdziesz do Ustawień.

Krok 2. Znajdź opcję Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie

Krok 3. Przejdź do obszaru Uruchamianie zaawansowane, a następnie wybierz opcję Uruchom ponownie teraz.

Krok 4. Gdy komputer ponownie się uruchomi, wybierz opcję Rozwiąż problemy > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie.

Uwaga: Możesz zostać poproszony o wprowadzenie 48-cyfrowego klucza, który pozwoli Ci odblokować urządzenie. Gdzie go szukać? Spróbuj zalogować się na swoim koncie Microsoft, korzystając z innego urządzenia. 48-cyfrowy klucz odzyskiwania funkcji BitLocker możesz znaleźć także na wydruku, który otrzymałeś podczas pierwszej aktywacji. Jeśli pracujesz na komputerze służbowym, o klucz do odzyskiwania funkcji BitLocker poproś administratora systemu.

Krok 5. Po następnym uruchomieniu komputera na ekranie zobaczysz listę dziewięciu opcji do wyboru. Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10? Wybierz opcję czwartą, czyli „Włącz tryb awaryjny” (lub wciśnij klawisz funkcyjny F4), a jeśli potrzebujesz dostępu do sieci, wybierz opcję piątą, czyli „Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci” (lub wciśnij klawisz funkcyjny F5). Jeśli potrzebujesz więcej opcji, wciśnij F10.

H3: Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10, korzystając z ekranu logowania?

Krok 1. Wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, a następnie uruchom ponownie komputer.

Krok 2. Wybierz opcję Rozwiąż problemy > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania > Uruchom ponownie. Tu także możesz zostać poproszony o wpisanie 48-cyfrowego klucza.

Krok 3. Uruchom komputer w trybie awaryjnym (wybierz opcję numer 4 lub wciśnij klawisz funkcyjny F4) lub uruchom komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieciową (wybierz opcję numer 5 lub wciśnij klawisz funkcyjny F5).

Choć włączenie trybu awaryjnego w Windows 10 nieco różni się od pozostałych systemów operacyjnych Microsoftu, nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.


Autor


Tomasz Mielewczyk

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy