Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak wykorzystać potencjał VPN?

Piotr R

6 października 2023

Internet z roku na rok staje się coraz bardziej niebezpiecznym i nieprzychylnym miejscem dla użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z otaczających ich cyberzagrożeń. Złośliwe oprogramowanie, oszustwa phishingowe, szpiegowanie i włamania, to coraz powszechniejsze zjawiska. Dlatego kluczowym elementem bezpiecznego korzystania z sieci jest zainstalowanie skutecznego oprogramowania antywirusowego. Niestety antywirus także nie gwarantuje nam tego, że będziemy w pełni bezpieczni, dlatego warto korzystać także z innych narzędzi, które pomogą nam w zabezpieczeniu swoich danych. Jednym z nich jest dostęp do sieci VPN. Dlatego w tym artykule przeanalizujemy, co daje VPN i jak z niego korzystać.

Mężczyzna korzysta z VPN

Jak wykorzystać VPN w praktyce?

Wielu internautów zastanawia się, o co chodzi z VPN. Jeśli Ciebie również trapi ten problem, to zachęcamy Cię do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu, w którym skupiliśmy się na tym, czym jest VPN. Natomiast teraz skupimy się na tym, co może nam dać VPN.

Korzystanie z VPN umożliwi nam dostęp do zablokowanych stron i treści

Chyba każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, w której nie mogliśmy skorzystać z interesującego nas portalu lub usługi z powodu blokady regionalnej. Mogło to być np. podczas zagranicznych wakacji, gdy chcieliśmy obejrzeć nasz ulubiony serial lub mecz, albo w domu, gdy byliśmy zainteresowani seansem serialu na zagranicznej platformie VOD. Dzięki umiejętnemu korzystaniu z VPN możemy zapomnieć o tym problemie. Wystarczy, że podczas przeglądania sieci zmienimy nasz adres na ten, który jest ujęty w blokadzie regionalnej. Dzięki temu możemy np. przeglądać treści zamieszczone na „amerykańskim” Netflixie, korzystać z Google w Chinach, lub przeglądać Instagrama w Rosji.

Wykorzystanie VPN do bezpiecznego przeglądania w sieci

W aktualnym krajobrazie niebezpieczeństw podejrzane strony internetowe to jeden z najgroźniejszych niebezpieczeństw, z którymi możemy się zetknąć podczas przeglądania sieci. Dlatego nasuwa się naturalne pytanie, jak użyć VPN, aby zniwelować to niebezpieczeństwo?
Prywatne sieci VPN pozwalają zmienić Twój adres IP na taki, który nie będzie z Tobą powiązany. Dzięki temu Twój dostawca Internetu nie będzie wiedział, z jakich stron korzystasz. Oczywiście będzie widział, że ktoś z jego klientów wchodzi na dane portale, jednak nie będzie miał możliwość wykryć konkretnie Ciebie. Oprócz tego wiele stron Internetowych sprzedaje dane o swoich użytkownikach firmom, które następnie przygotowują, irytujące spersonifikowane reklamy. Korzystając z VPN, niwelujesz ten problem.

Kolejnym zagrożeniem, które neutralizują sieci VPN, jest korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi. Publiczne Wi-Fi są często podsłuchiwane przez cyberprzestępców i jeśli z nich skorzystasz, to będą oni mogli monitorować Twoją aktywność online, w tym wszystkie hasła i loginy, które wpiszesz. Dzięki VPN będziesz mógł ich przechytrzyć i ukryć swoją aktywność.

Korzystanie z VPN do ukrywania aktywności online

Znany truizm głosi, iż uczciwy człowiek nie ma nic do ukrycia. Niestety w świecie cyfrowym ta sentencja jest całkowicie nietrafna. Użytkownicy, którzy nie dbają o swoją anonimowość, są łatwymi celami dla cyberprzestępców. Dlatego to niezwykle istotne, aby dbać o swoją anonimowość w sieci. Doskonałym narzędziem, które nam w tym pomoże, jest sieć VPN.

Dzięki używaniu VPN możemy znacząco zmniejszyć ryzyko tego, że będziemy śledzeni w sieci nie tylko przez cyberprzestępców, lecz także przez służby bezpieczeństwa. Jeśli teraz myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy, to możesz się niemiło zaskoczyć. Niedawne afery związane z podsłuchiwaniem dziennikarzy, polityków, aktywistów i dyrektorów spółek państwowych wskazują na to, że szpiegowana grupa docelowa jest naprawdę duża. Oprócz tego pamiętajmy o tym, że jeśli planujemy pobyt w innym kraju, to możemy stać się celem służb bezpieczeństwa naszej nowej destynacji. Korzystanie z VPN jest szczególnie istotne, jeśli przebywamy w krajach z rządami autorytarnymi, takimi jak Rosja, Chiny, czy Białoruś. Normalny dostęp do sieci w tych krajach jest cenzurowany, a przesyłane dane podlegają ciągłemu monitorowaniu. Dlatego musimy pamiętać o tym, że korzystanie z niektórych stron internetowych może wzbudzić zainteresowanie służb bezpieczeństwa tych krajów. Jednak dzięki korzystaniu z VPN możemy uniknąć tego typu problemów i bezpiecznie przeglądać interesujące nas treści.

Wybór odpowiedniego usługodawcy VPN

Aktualnie na rynku możemy odnaleźć wiele rozwiązań VPN. Dlatego wielu użytkowników zastanawia się, jakie są między nimi różnice i czy warto inwestować w płatną wersję. Podczas wyboru odpowiedniego dostawcy VPN warto na samym początku zdeterminować nasze potrzeby. Musimy zastanowić się nad tym, czy zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwu, dużej liczbie serwerów dostawcy, czy na tym, aby komfortowo korzystać z tej usługi.

Jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwu i komfortowej obsłudze, to warto od razu odrzucić wszelkie bezpłatne rozwiązania. Producenci darmowych VPN często sprzedają dane o swoich użytkownikach lub ich usługi bardzo spowalniają prędkość Internetu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, aby siedziba główna producenta VPN nie była zlokalizowana w jednym z krajów z sojuszu Pięciorga oczu. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, to warto wziąć pod uwagę komentarze i recenzje innych użytkowników, a także renomę firmy, która odpowiada za bezpieczeństwo VPN.

Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby połączyć z IP z jakiegoś egzotycznego kraju, ponieważ chcemy mieć dostęp do usług, które są świadczone tylko na terenie tego kraju, to warto sprawdzić przed zakupem VPN, czy producent ma serwer zlokalizowany w danym kraju. Oczywiście warto sprawdzić, także ile serwerów posiada usługodawca. Z reguły im więcej, tym lepiej, ponieważ dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że nie będzie dużego spadku prędkości transferu danych. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie jest to najważniejszy wskaźnik. Jeśli producent chwali się 2000 serwerów, a 1900 jest zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, to jeśli interesuje nas tylko połączenie z IP z USA, będzie to dla nas dobre rozwiązanie. Natomiast, jeśli chcemy łączyć się także z innymi krajami, to może się okazać, że lepszą opcją będzie dla nas usługa innego dostawcy, który ma mniej serwerów ogólnie, lecz będą one w interesujących nas destynacjach.

Jako zespół Bitdefender szczególnie polecamy usługę Bitdefender Premium VPN, która umożliwia dostęp do połączeń z najpopularniejszymi krajami oraz podwójne zabezpieczenie w postaci dodatkowego przeskoku, który zapewnia jeszcze większą anonimowość w sieci. Oprócz tego Bitdefender Premium VPN charakteryzuje się także tym, że zawiera moduł Ad blockera i Anti Trackera oraz nie spowalnia znacząco Internetu, dzięki czemu będziesz mógł komfortowo oglądać filmy z usług streamingowych z innego kraju.

Instrukcja obsługi VPN

Instalacja i konfiguracja Bitdefender Premium VPN jest banalnie prosta, więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj. Po instalacji wystarczy wybrać to, czy chcemy łączyć się z automatycznym serwerem, czy chcemy wybrać go ręcznie. Jeśli chcemy korzystać z IP z konkretnego kraju, to wybieramy interesujący nas system, a następnie się z nim łączymy. Warto także włączyć opcję automatycznego połączenia, dzięki któremu VPN będzie się włączało zaraz po uruchomieniu naszego systemu. Pamiętajmy także o tym, aby przed połączeniem z serwerem wyczyścić historię i pliki cookies z naszej przeglądarki.

Do najpowszechniejszych problemów związanych z korzystaniem z VPN jest spowolnienie Internetu, które następuje praktycznie zawsze, jednak z reguły nie wpływa znacząco na komfort korzystania z Internetu. Jednak, jeśli przeglądanie sieci będzie irytujące, to warto wyłączyć inne, niepotrzebne programy, które również uczestniczą w transferze danych, włączyć funkcję Ad blocker, która zablokuje reklamy, przez co strony będą ładowały się szybciej, lub zmienić serwer. Drugim problemem może być nagłe zerwanie połączenia. Na szczęście Bitdefender Premium VPN zawiera opcję wyłącznika awaryjnego, który zawiesi cały ruch sieciowy, w przypadku zerwania połączenia z serwerem VPN.

Co daje nam VPN i dlaczego warto z niego korzystać?

W tym artykule przedstawiliśmy wiele zalet korzystania z VPN, m.in. możliwości korzystania ze stron z blokadą regionalną, bezpieczne przeglądanie stron internetowych i zapewnienie sobie anonimowości w sieci. Dzięki prywatnym sieciom VPN możemy także szukać atrakcyjnych cen na bilety lotnicze, gry i inne dobra cyfrowe. Jednak warto pamiętać o tym, że najważniejszą zaletą dostępu do sieci VPN jest to, że dzięki tej usłudze możemy znacząco podnieść swój poziom cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie.

Dlatego, jeśli jeszcze nie korzystasz z sieci VPN, to zachęcamy Cię do tego, abyś dał szansę temu rozwiązaniu. Tym bardziej że większość systemów antywirusowych Bitdefender umożliwia korzystanie z darmowej, limitowanej wersji Bitdefneder VPN. Jeśli jednak chcesz mieć możliwość ręcznego wyboru serwera, to zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertę usługi Bitdefender Premium VPN.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy