Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak zabezpieczyć folder hasłem na Windowsie i macOS?

Piotr R

10 lipca 2024

Prawdopodobnie już wiesz, jak zabezpieczyć hasłem swój komputer, blokując innych, ale czy wiesz, jak zabezpieczyć folder hasłem? To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możesz bezpiecznie pozwolić innym korzystać z komputera bez obaw o dostęp do Twoich osobistych plików. Niezależnie od tego, czy chodzi o poufne informacje bankowe, partię żenujących wierszy, które napisałeś po ostatnim rozstaniu, czy materiały do swojego kanału YouTube, możesz zadbać o ich bezpieczeństwo, jeśli wiesz, jak zaszyfrować folder. Dzięki poniższym technikom możesz zabezpieczyć swoje pliki przed ciekawskimi oczami.

Zagrożenia pracy zdalnej - pracownicy na home office

Szyfrowanie folderów w systemach Windows 10 i 11 Pro

Jeśli używasz systemu Windows 10 Pro lub Windows 11 Pro, istnieje wbudowany system ochrony, choć nie jest on najbardziej funkcjonalny. Standardowe szyfrowanie systemu Windows oferuje zaciemnianie plików, które blokuje plik na Twoim koncie. W ten sposób, jeśli ktoś na innym koncie lub ktoś, kto skopiował Twoje pliki na inny komputer, próbował uzyskać dostęp do Twojej zawartości, musiałby znać hasło do Twojego konta (które lepiej, żeby nie było jednym z najpopularniejszych haseł).

Jednak każda osoba korzystająca z Twojego komputera i konta nadal będzie miała dostęp.

Kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany plik i z menu rozwijanego wybierz polecenie Właściwości.

 • Wybierz opcję Zaawansowane.
 • Zaznacz pole wyboru obok opcji Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane i wybierz OK.
 • Wybierz Zastosuj i po wyświetleniu monitu wybierz, czy chcesz zaszyfrować wszystkie foldery w tym katalogu, czy tylko ten najwyższego poziomu. Gdy już się zdecydujesz, wybierz OK.

W zależności od rozmiaru i zawartości folderu może to potrwać jakiś czas. Z pewnością warto poczekać, ponieważ uzyskasz wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki zaszyfrowanym danym , które są nieprzeniknione dla zewnętrznych zagrożeń i dostępne tylko dla Twoich oczu. Możesz stwierdzić, że to działa, po małych symbolach kłódki teraz na każdym pliku w środku. Twój folder i wszystkie jego dane są teraz chronione hasłem przez Twoje konto.

Jak założyć hasło na folder Windows za pomocą 7-Zip?

Wersje systemu Windows OS, które pojawiły się przed Windows 10 Pro, nie oferują żadnej ochrony dla Twoich folderów. Dla większości użytkowników Windows dodanie hasła do folderu wymaga zewnętrznego narzędzia do archiwizacji lub jakiejś formy oprogramowania kompresującego.

Opcje obejmują 7-Zip, narzędzie do kompresji plików zip z otwartym kodem źródłowym, które jest łatwo dostępne za darmo dzięki uprzejmości rosyjskiego programisty Igora Pavlova. Świetnie chroni hasłem Twoje najważniejsze dane. Jedynym haczykiem tego narzędzia jest to, że musisz rozpakować folder, aby aktywować środki bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz szczegółowy poradnik, jak zabezpieczyć folder hasłem.

 • Przejdź na stronę pobierania 7-Zip i wybierz odpowiednią wersję. Większość użytkowników powinna wybrać wersję 64-bit x64 Windows. Po pobraniu zainstaluj ją tak jak każde inne oprogramowanie i uruchom.
 • Znajdź folder, który chcesz zabezpieczyć hasłem w głównym interfejsie 7-Zip i wybierz zielony znak dodawania w lewym górnym rogu aplikacji. Możesz też przeciągnąć i upuścić folder w dowolnym miejscu w głównym interfejsie 7-Zip.
 • Ignorując masę ustawień wstępnych w wyświetlonym oknie podręcznym, wybierz Zip z menu rozwijanego bezpośrednio obok opcji Format archiwum, aby upewnić się, że folder pozostanie kompatybilny z komputerami bez zainstalowanego 7-Zip. Następnie wprowadź i potwierdź żądane hasło do folderu w polach tekstowych znajdujących się po prawej stronie okna. Wybierz przycisk OK po zakończeniu i pozwól narzędziu utworzyć skompresowany, zaszyfrowany duplikat folderu, który chcesz zabezpieczyć hasłem.
 • Po utworzeniu chronionego hasłem pliku skompresowanego przetestuj go, aby upewnić się, że działa prawidłowo, próbując uzyskać dostęp do dowolnej zawartości w nim zawartej. Gdy już będziesz pewien, że jest chroniony, usuń oryginalny folder, aby nie można go było już zlokalizować. Nie ma potrzeby posiadania dwóch wystąpień tych samych danych, zwłaszcza że oryginalny folder pozostanie niezabezpieczony.

Jak założyć hasło na folder w systemie macOS?

Podobnie jak większość wersji systemu Windows, macOS firmy Apple nie ma natywnej możliwości dodawania ochrony hasłem do folderów. Dodanie podstawowego hasła będzie wymagało utworzenia zaszyfrowanego obrazu dysku za pomocą natywnego narzędzia dyskowego systemu operacyjnego — aplikacji, która jest wstępnie zainstalowana na niemal wszystkich urządzeniach Mac.

Po utworzeniu będziesz mieć dostęp do folderu jako zamontowanego dysku wirtualnego, co umożliwi Ci edycję, dodawanie i usuwanie treści po wprowadzeniu wyznaczonego hasła. Wszelkie zmiany wprowadzone podczas montażu dysku zostaną automatycznie zaszyfrowane i zabezpieczone hasłem po przeciągnięciu dysku do Kosza.

Poradnik jak zaszyfrować folder w macOS:

 • Wybierz Disk Utility z folderu Applications. Możesz również użyć Spotlight, aby go wyszukać. Otwórz aplikację.
 • Po otwarciu aplikacji wybierz Plik. Następnie wybierz Nowy obraz z wyświetlonego menu, a następnie wybierz Obraz z folderu. Teraz możesz znaleźć plik, który wymaga zabezpieczenia hasłem. Wybierz go, a następnie wybierz Otwórz.
 • Po oznaczeniu i nazwaniu folderu, który wymaga ochrony, kliknij Odczyt/Zapis z menu rozwijanego w obszarze Format obrazu. Zobaczysz kolejne menu rozwijane w obszarze Szyfrowanie. Wybierz 128-bitowe szyfrowanie AES.
 • Wprowadź i potwierdź hasło w otwartych polach. Zaznacz Wybierz, a następnie Zapisz. Narzędzie dyskowe poinformuje Cię, gdy zakończy tworzenie obrazu z ochroną hasłem.
 • Musisz upewnić się, że odpowiednio zabezpieczyłeś swój obraz. Najpierw spróbuj otworzyć obraz. Powinieneś otrzymać instrukcję, aby wpisać hasło. Jeśli to zrobisz, wprowadź hasło i wybierz OK.
 • Następnie należy umieścić oryginalny folder w Koszu, a następnie opróżnić folder Kosz, aby uniemożliwić jego otwarcie przez kogokolwiek.

Jak zabezpieczyć swoje dane?

Pamiętaj, że zabezpieczenie folderu za pomocą hasła nie zapewni mu pełnego bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy mogą za pomocą złośliwego oprogramowania poznać hasło do danego folderu i wykraść Twoje dane. Dlatego warto, abyś zabezpieczył swoje urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy