Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak zachować anonimowość w sieci

Damian S

14 czerwca 2023

Anonimowość i prywatność w sieci są w tych czasach wyjątkami, podczas gdy powinny być normą. Pliki cookies, szpiegujące piksele w emailach, profilowanie na podstawie zachowania i masowe zbieranie danych utworzyły cyfrowy ślad dla każdego.

Czy anonimowość w sieci jest jeszcze możliwa, gdy każdy bit naszych danych jest potencjalnym źródłem zarobku? Zobaczymy co mają do powiedzenia na ten temat eksperci od cyberbezpieczeństwa.

Różnica pomiędzy Prywatnością a Anonimowością

Niektórzy korzystają ze słów prywatność i anonimowość naprzemiennie, to jednak nie to samo. Zrozumienie różnicy pomoże Ci w doborze odpowiednich narzędzi do maksymalizacji obu.

“Anonimowość to zachowanie całkowitej anonimowości w sieci, prywatność to możliwość kontrolowania kto i do jakich naszych danych ma dostęp. W obecnych czasach możliwość zachowania anonimowości w niektórych krajach gdzie prywatność jest na niskim poziomie jest bardzo ważna.”
Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

Bycie anonimowym w sieci oznacza posiadania nieidentyfikowalnej obecności w sieci. Wlicza się do tego nie używanie prawdziwych danych osobowych, nie ujawnianie danych takich jak numer telefonu i adres. Anonimowość oznacza również, że nie da się nas prześledzić co jest dosyć trudnym zadaniem.

Dbanie o swoją prywatność w sieci oznacza udostępnianie tylko wymaganych informacji i chronienie swoich danych przez nieautoryzowanymi stronami. Jeżeli chcesz zwiększyć swoją prywatność, możesz ograniczyć dostęp do swoich prywatnych danych lub zwiększyć poziom kontroli nad nimi. Możesz też chcieć mieć możliwość usunięcia ich z prywatnego lub publicznego użytku.

Podniesienie poziomu swojej prywatności i anonimowości wymaga połączenia nawyków i narzędzi, które ułatwią zredukowanie Twojego cyfrowego śladu.

4 narzędzia i usługi, które pomogą Ci zachować anonimowość w sieci

Połączenie darmowych i płatnych narzędzi oraz usług stworzonych przez ekspertów może znacząco pomóc Ci w zmniejszeniu objętości ujawnianych danych osobowych. Te narzędzia często ze sobą współpracują i działają na zasadzie warstw chroniących Twoją prawdziwą tożsamość przed oszustami, cyberprzestępcami, złodziejami tożsamości i osobami podszywającymi się w mediach społecznościowych.

Korzystaj z szyfrowanych usług do wymiany wiadomości

Obecnie mamy dużo możliwości, aby skorzystać z niepodsłuchiwalnej technologii niż kiedykolwiek wcześniej. Najbardziej zaufane z nich zawsze korzystają z silnego szyfrowania danych. Hackerzy próbują śledzić Twoją komunikację w sieci i wyciągnąć jak najwięcej danych jak to tylko możliwe. Są niezwykle uzdolnieni, jeżeli chodzi o zarabianie na danych, czy to poprzez ukierunkowane ataki, wymuszenia czy sprzedanie ich temu kto da najwięcej. Korzystanie z zaszyfrowanych platform do wysyłania maili lub czatowania dodaje dodatkową warstwę ochrony, która blokuje mnóstwo automatycznego szpiegostwa. Możesz także korzystać z tymczasowych adresów email, które są automatycznie usuwane po kilku minutach.

Korzystaj z bezpiecznego VPN do ukrycia swojej lokalizacji

Szyfrowanie jest bardzo użyteczne, ale nie ukrywa ono Twojej lokalizacji. Może ona połączyć Twoją tożsamość offline z Twoją aktywnością w sieci. Będziesz potrzebować VPN, który ukryje Twój adres IP i nie będzie udostępniał Twoich danych zewnętrznym podmiotom.
VPN szyfruje Twoje dane i ukrywa prawdziwy adres IP, ułatwiając przeglądanie sieci bez narażania swojej tożsamości. Od ochrony przed podsłuchem w niezabezpieczonych sieciach Wi-Fi po omijanie blokad regionalnych, potrzebujesz VPN jeżeli chcesz pozostać anonimowym.
Bitdefender Premium VPN korzysta z najsilniejszych protokołów bezpieczeństwa i chroni Twoje dane przed ludźmi, których mogłyby je zainteresować.

Korzystaj z Menedżera Haseł, aby zminimalizować zagrożenia związane z wyciekami danych

Jeżeli korzystasz z tego samego hasła dla wielu różnych kont i dojdzie do wycieku danych z jednej ze stron, wtedy wszystkie Twoje konta będą narażone na włamania.
Zapamiętanie wielu różnych, silnych haseł, może być niemożliwe, ale tak naprawdę nie musisz tego robić. Bitdefender Password Manager zrobi to za Ciebie. W tych czasach aplikacje do zarządzania hasłami są bardzo proste obsłudze i działają na każdym urządzeniu. Nie musisz się już martwić, że zapomnisz hasło, że ustawisz za słabe hasło lub że użyjesz je do kilku różnych kont.

Monitoruj swój cyfrowy ślad dzięki usłudze Digital Identity Monitoring

Jednym z najlepszych dodatków, będzie narzędzie, które będzie mapowało, monitorowało i pomagało Ci w zarządzaniu swoim cyfrowym śladem.
Bitdefender Digital Identity Protection  ciągle monitoruje Twoje dane i dostarcza Ci porady jak zachować anonimowość w sieci

8 nawyków, które pomagają zachować anonimowość w sieci

Czy naprawdę da się zostać anonimowym w sieci? Część cyfrowego śladu da się wyeliminować jak np. konta w serwisach społecznościowych, niektórych informacji jak np. dokumenty rządowe nie da się usunąć. Co więc możesz zrobić?

 • Ostrożnie posługuj się swoimi danymi osobowymi i kartami kredytowymi. Dokonuj zakupów tylko na zaufanych stronach.
 • Usuń stare konta z których już nie korzystasz.
 • Udostępniaj mniej informacji o sobie.
 • Sprawdź uprawnienia aplikacji i rozszerzeń w przeglądarkach. Usuń niepotrzebne aplikacje bądź rozszerzenia.
 • Włącz automatyczne łączenie się z VPN.
 • Skonfiguruj przeglądarkę, aby usuwała dane przeglądania po zakończeniu sesji.
 • Wyłącz usługi lokalizacyjne na swoich urządzeniach.
 • Korzystaj z oprogramowania, które ochroni wszystkie Twoje urządzenia. Zainstaluj je i pozwól mu działać w tle i chronić Cię przed szeroką gamą zagrożeń.

Jak zawsze, zalecamy budowanie swojej ochrony w oparciu o warstwy i na podstawie narzędzi od zaufanego dostawcy. Dzięki pakietowi wszystko w jednym nie będziesz musiał się przejmować konfliktami pomiędzy oprogramowaniem.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/how-to-stay-anonymous-online/

Sprawdź również:


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy