Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych? Mini poradnik
Marcin Jabłonka
16 lipca 2020
Internet jest dla nas wielkim ułatwieniem. Możemy robić zakupy bez wychodzenia z domu, dzwonić do bliskich mieszkających na drugim końcu świata… Kiedyś minuta połączenia z zagranicznego groziła nam bankructwem, na listy trzeba było czekać miesiącami, a dziś dzwonimy za darmo i nawet możemy się zobaczyć! Internet daje nam więc mnóstwo możliwości, ale naraża też na wiele nowych niebezpieczeństw. Infekcje elektroniczne, które potocznie nazywamy “wirusami”, czekają na nas na każdym kroku. Trzeba się więc przed nimi chronić, zadbać o bezpieczeństwo komputera i bezpieczeństwo danych w sieci. Jak dbać o bezpieczeństwo komputera i danych? Oto kilka praktycznych porad.
Jak dbać o bezpieczeństwo komputera i danych?
Bezpieczeństwo i ochrona danych w komputerach i sieciach komputerowych to podstawa! Brak odpowiedniej ochrony naraża nasze poufne dane i pieniądze na koncie. Niebezpieczeństwa, ewoluują i nieustannie się zmieniają. Warto więc dbać o bezpieczeństwo danych w sieci i chronić swój komputer przed infekcjami. Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji?
1. Nie ignoruj zagrożenia
Możemy codziennie słyszeć o fałszywych mailach, kolejnych cyberatakach na instytucje państwowe i przedsiębiorstwa, ale to dla nas abstrakcja. Wydaje nam się, że nas to nie spotka. Tymczasem bardzo łatwo możemy paść ofiarą oszustów. Pamiętaj, cyberprzestępca zrobi wszystko, żeby się wzbogacić! Nie oczekuj od niego ludzkiej przyzwoitości. Gdyby ją miał, nie robiłby tego, co robi…
2. Ustawiaj silne hasła logowania
Ustalmy raz na zawsze – “12345”, „qwerty”, data urodzenia dziecka, partnera, kota i chomika… to nie są hasła. To zaproszenie dla oszustów. Jeśli używasz takich zabezpieczeń, szybko je zmień. Tak łatwe hasła hakerzy rozgryzają w parę sekund! Najczęściej uzyskują dostęp do naszych kont, korzystając z tzw. metody słownikowej, czyli najpopularniejszych ciągów znaków i słów. Hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków i składać się z cyfr, liter dużych i małych oraz znaków specjalnych. Zamiast “jan kowalski” wpisz “J@si3k_K0v@l5ki” – od razu lepiej!
3. Zainstaluj antywirusa z Firewallem i dbaj o aktualizację systemu
Bezpieczeństwo i ochrona danych w komputerach i sieciach komputerowych to zadanie dla antywirusa. Koniecznie zainstaluj dobre oprogramowanie. W tym wypadku lepiej zainwestować w oprogramowanie płatne. Darmowe pakiety radzą sobie z robakami, trojanami czy spamem, ale pozbawione są wielu ważnych funkcji, np. firewalla, czyli zapory, która nadzoruje, jakie programy próbują dostać się do sieci. Blokuje te, które budzą wątpliwości, ostrzega nas przed zagrożeniem. Darmowe antywirusy nie mają zwykle zapory Firewall, warto więc wybrać oprogramowanie z modułem.
Nie blokuj też aktualizacji systemu, gdyż zwiększają one poziom bezpieczeństwa. Każdego dnia w sieci pojawia się kilkadziesiąt tysięcy nowych złośliwych programów, które stają się coraz bardziej podstępne. Producent ulepsza swój produkt i uszczelnia luki w zabezpieczeniach. Aktualizacja to po prostu poprawiona wersja. Należy instalować ją na bieżąco, gdyż system operacyjny to najlepszy kompan antywirusa! Grają oni w tym samym zespole, a kiedy jeden zawodnik jest kontuzjowany, osłabiona jest cała drużyna…
4. Chroń urządzenie mobilne
Skupiamy się na komputerach, ale nie możemy zapominać, że za pomocą smartfonów również łączymy się z Internetem, dokonujemy transakcji bankowych i pobieramy aplikacje. Być może nawet korzystamy z niego częściej niż z komputera. Dlatego smartfon i tablet zarówno ten pracujący na Androidzie, jak i iOS, również narażony jest na ataki i musi mieć ochronę.
5. Nie pobieraj plików i nie instaluj programów z nieznanego źródła
Pobieramy z Internetu mnóstwo plików, programów, grafik, gier, aplikacji… Nie zawsze z wiarygodnych źródeł. Cyberoszuści doskonale o tym wiedzą. Torrenty, warez, czy strony z nielegalnym oprogramowaniem, nie są dobrym źródłem. Złośliwe programy mogą podszywać się pod aplikacje, które wydają się przydatne. Zawsze warto mieć się na baczności i przeskanować antywirusem każdy pobrany plik. Nie pobieraj też programów, których nie znasz i czytaj uważnie kolejne kroki instalacji. Darmowe oprogramowania często na pewnych etapach proponują nam różne dodatki i rozszerzenia. Nawet jeśli nie są to wirusy, to mogą obciążać system i utrudniać korzystanie z komputera.
6. Uważaj na fałszywe maile
Fałszywe maile z banku, firmy kurierskiej, z urzędu skarbowego i ZUS-u! To sposób stary jak świat. Ci, którzy je wymyślili już dawno przeszli na przestępczą emeryturę, ale ich sposób wciąż działa. Fałszywe maile znany wszyscy, ale wciąż się na nie nabieramy. Wszystko dlatego, że do złudzenia przypominają one prawdziwe wiadomości, nic nie budzi podejrzeń, ale jeśli klikniemy w hiperłącze i podamy swój login i hasło… Oszust dostał to, czego chciał. Dlatego nie otwieraj podejrzanych wiadomości i załączników, nie klikaj w hiperłącza.
7. Uważaj na reklamy
Każdy z nas choć raz wygrał samochód, 5 telewizorów i 3 telefony, ponieważ był setnym gościem na danej stronie. Te sprzęty nie mieszczą już nam się ani w domu, ani w garażu. Dzięki kuponom na darmowe zakupy w popularnych sklepach zaopatrzyliśmy też spiżarnię na zimę stulecia… i otrzymaliśmy kilka wielomilionowych spadków po krewnych z USA, których nigdy nie mieliśmy. W takie reklamy na stronach i w mailach nie warto klikać. Niektóre są tylko reklamami, a inne mogą prowadzić do infekcji i uprzykrzać nam życie.
8. Ostrożnie z dyskami przenośnymi
Znalazłeś na ulicy pendrive’a. Czy oprzesz się, żeby sprawdzić, co się na nim znajduje? Jeśli tak, jesteś jednym z nielicznych, ponieważ zwykle ludzka ciekawość zwycięża. Bardzo popularne było niegdyś podrzucanie zainfekowanych dysków USB w przypadkowych miejscach i czekanie, aż ofiara umieści znalezisko w porcie komputera. Dziś już ta moda minęła, ale nigdy nie wiesz, skąd znajomy ma urządzenie i komu je wcześniej pożyczał. Warto zaopatrzyć się w dobrego antywirusa i przeskanować każdy nośnik USB zaraz po wpięciu do komputera.
9. Staraj się nie używać publicznych sieci Wi-Fi i niezabezpieczonych stron
Bitdefender® Lider w walce z ransomware
Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.
Darmowe Wi-Fi w centrum handlowym kusi, ale staraj się z niego nie korzystać, jeśli naprawdę nie musisz. Lepiej użyj mobilnego Internetu od swojego dostawcy, modemu USB lub routera. Nigdy nie loguj się przez otwarte punkty dostępu do konta bankowego ani stron, które wymagają podania loginu i hasła. Publiczne sieci nie są zabezpieczone, a dla cyberprzestępców to prawdziwy plac zabaw! Przez niezabezpieczoną sieć bardzo łatwo jest przechwycić dane i hasła. Wystarczy jedno logowanie…
Jeśli koniecznie musisz użyć sieci, skorzystaj z serwerów VPN lub przeglądarki, która zapewnia dodatkową ochronę, a logując się na stronach, sprawdź, czy mają szyfrowane połączenie SSL. Warto więc wybrać antywirusa Bitdefender z łączem VPN.
10. Rozważnie korzystaj bankowości elektronicznej
To, co w szczególności powinniśmy chronić to nasze konto bankowe. Musimy ostrożnie korzystać z bankowości elektronicznej i dokładnie sprawdzać, czy dane, które widnieją w smsie z kodem uwierzytelniającym przelew, zgadzają się z transakcją. Cyberprzestępcy nieustannie próbują szczęścia w tej sferze, gdyż nasze konta bankowe najbardziej ich interesują. Kopiują więc strony banków i to tak dokładnie, że wyglądają jak oficjalne serwisy bankowe. Pamiętaj, że żaden bank, w żadnej wiadomości nie prosi o podanie loginu i hasła. NIGDY! Wiadomość, która zawiera taką prośbę i rzekomo pochodzi od banku, wysłana została przez oszusta mającego nadzieję, że się nabierzesz…