Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ – Produkty dla firmy

Jak zmniejszyć obciążenie punktów końcowych z BEST Bitdefender GravityZone

Awatar

Krzysztof B.

12 lipca 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób skonfigurować Bitdefender GravityZone, aby obniżyć zużycie zasobów w trakcie skanowania punktów końcowych.

Skanowanie według harmonogramu

Na domyślnych ustawieniach Bitdefender GravityZone żąda od użytkownika przeprowadzenia Pełnego skanowania co najmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku, w oknie programu na punkcie końcowym będzie wyświetlał się komunikat o zagrożeniu, a podaną przyczyną będzie właśnie brak przeprowadzonego pełnego skanowania.

Skanowanie według harmonogramu (tzw. skanowanie na żądanie) konfigurujemy w konsoli w polityce. Dokładnie to Polityka > Antymalware > Na żądanie > Zadania skanowania.

konsola bitdefender gravityzone tabela zadania skanowania

Znajduje się tutaj tabela, w której konfigurujemy datę i godzinę pierwszego skanowania oraz jego powtarzalność.

W oknie edycji zadania znajduje się kilka miejsc, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia zasobów przez punkty końcowe w trakcie skanowania.

Pierwszą opcją jest ustawienie niskiego priorytetu dla zadania. W ten sposób potrwa ono trochę dłużej ale zużycie zasobów powinno się zmniejszyć.

zadanie skanowania bitdefender gravityzone z niskim priorytetem

Trzy kolejne możliwości optymalizacji skanowania znajdują się w zakładce Opcje przy edycji tego zadania.

Po kliknięciu czarnego napisu Ustawienia, wyświetlą się kolejne możliwości konfiguracyjne.

Na początek Skanowanie wewnątrz archiwów. Skompresowane pliki często zajmują dużo miejsca na dysku przez co przeskanowanie ich zwykle zajmuje znacznie więcej czasu. Do tego dochodzi wypakowanie zawartości w celu przeskanowania. Dlatego zależnie od potrzeb można ograniczyć skanowanie tego typu zasobów.

bitdefender gravityzone skanowanie archiwów

Następną opcją znajdującą się niżej jest Skanowanie zasobów sieciowych. Jeśli nie chcemy, aby punkt końcowy skanował w trakcie tego zadania udziały sieciowe, do których ma dostęp (np. zmapowane dyski) to można tę opcję odhaczyć, aby zmniejszyć obciążenie.

gravityzone skanowanie udziałów sieciowych

Tuż obok znajduje się ciekawa pozycja o nazwie Skanowanie tylko nowych i zmienionych plików. Warto ją włączyć. Jeśli w pliku nie wprowadzono żadnych zmian od jego poprzedniego przeskanowania nie wprowadzono żadnych zmian to jest od pomijany, dzięki czemu każdy kolejny proces skanowania trwa krócej.

gravityzone skanowanie tylko nowych i zmienionych plików

Trzy tryby skanowania Bitdefender GravityZone

Bitdefender GravityZone posiada trzy tryby skanowania.

Lokalne

Jest przeznaczone dla szybkich punktów końcowych, ponieważ do skanowania zużywają własną moc obliczeniową. W tym przypadku zawartość zabezpieczeń jest przechowywana lokalnie.

Hybrydowe

Tryb mieszany. Część zawartości zabezpieczeń wciąż jest przechowywana lokalnie ale do skanowania wykorzystywana jest baza danych w chmurze. Nazywa się ona Bitdefender Global Protective Network i jej zadaniem jest sprawdzanie reputacji plików. W przypadku skanowania hybrydowego można zmniejszyć zużycie pamięci prawie o połowę.

Centralne

Zmniejsza ono zapotrzebowanie na zasoby do niezbędnego minimum ale w zamian do skanowania wymagane jest pobranie z konsoli i wdrożenie zewnętrznej maszyny wirtualnej tzw. Serwera bezpieczeństwa. W tym przypadku zawartość zabezpieczeń nie jest przechowywana lokalnie, a pliki są przesyłane po sieci lokalnej na serwer bezpieczeństwa, na którym odbywa się skanowanie.

Jak skonfigurować serwer bezpieczeństwa opisujemy w poniższych artykułach:

Konsola w chmurze

Konsola lokalna (on-premise)

Zmiana trybu skanowania

Dla nowych instalacji

Skanowanie Bitdefender GravityZone konfigurujemy na początku w trakcie przygotowania pakietu instalacyjnego w konsoli. Sekcja nazywa się Tryb skanowania i można ją znaleźć pod modułami. 

Domyślnie skanowanie jest ustawione na Automatyczne. Można to zmienić wybierając Niestandardowe. Tryb wybiera się wtedy z rozwijanych list.

gravityzone zmiana trybu skanowania w pakiecie instalacyjnym

Dla istniejących instalacji

W przypadku istniejących instalacji Bitdefender GravityZone tryb skanowania można zmienić za pomocą zdalnego zadania Rekonfiguracji.

W tym przypadku przejdź w konsoli do zakładki Sieć. Zaznacz na liście komputery, którym chcesz zmienić konfigurację. Kliknij nad tabelą przycisk Zadania i wybierz pozycję Rekonfiguruj agenta.

W oknie zadania zaznacz kliknij kropkę obok wiersza Lista zaznaczeń. To ważne, ponieważ pozostałe dwie pozycje Dodaj i Usuń nie umożliwiają zmiany trybu skanowania.

gravityzone zadanie rekonfiguracji lista zaznaczeń

Lista zaznaczeń wymaga przesunięcia suwaków obok modułów i ponownego wyboru, które z nich mają być aktywne na punktach końcowych. Pod modułami podobnie jak w pakiecie instalacyjnym znajduje się sekcja umożliwiająca zmianę trybu skanowania. Wybierz Niestandardowe, a następnie odpowiednią pozycję z rozwijanej listy.

gravityzone wybór trybu skanowania w zadaniu rekonfiguracji

Zapisz zadanie, a po kilku minutach wskazane punkty końcowe się przekonfigurują.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy