Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak zwolnić i zmniejszyć wykorzystanie pamięci RAM

Awatar

Krzysztof B.

17 października 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób możesz obniżyć całkowite zużycie pamięci RAM na swoim komputerze. Poznasz sposoby na zmniejszenie niepotrzebnego wykorzystania pamięci przez aplikacje.

Jak sprawdzić zużycie pamięci RAM

Aby sprawdzić aktualne wykorzystanie pamięci RAM przejdź do Menedżera zadań za pomocą kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DELETE lub kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek systemu Windows i wybierz Menedżer zadań.

W nowym oknie, w zakładce Wydajność możesz podejrzeć ile pamięci jest w danej chwili wykorzystywane z całej dostępnej puli.

zużycie pamięci w windows

W karcie Procesy możesz podejrzeć, który procesy odpowiadają za wysokie zużycie pamięci. Można je posegregować rosnąco lub malejąco klikając kolumnę Pamięć.

procesy w systemie windows

Przyczyny wysokiego zużycia pamięci RAM

Na zwiększone wykorzystanie pamięci RAM może mieć wpływ wiele czynników. Głównym objawem takiej sytuacji jest wyraźne spowolnienie działania komputera. Dzieje się tak, ponieważ RAM jako pamięć jest wykorzystywana dosłownie przez wszystkie aplikacje, które są uruchomione łącznie z systemem operacyjnym. Pod spodem podajemy kilka możliwych przyczyn:

Zbyt dużo uruchomionych aplikacji

Każda uruchomiona aplikacja do działania wymaga pamięci RAM. Jeśli przesadzisz z ilością uruchomionych programów w tym samym czasie w końcu zabraknie wolnej pamięci i komputer będzie działał bardzo wolno.

Dużo aplikacji w autostarcie

Zbyt duża ilość aplikacji wczytywana przy starcie systemu Windows może mocno zwiększyć zużycie pamięci. Co za tym idzie również znacznie opóźni szybkość uruchomienia systemu oraz spowolni jego działanie.

Infekcja wirusowa

Proces odpowiedzialny za wysokie zużycie pamięci RAM może być wywołany zainfekowaną aplikacją. Jeśli zużywa ona znacznie więcej pamięci, natychmiast przeskanuj komputer sprawdzonym programem antywirusowym jak Bitdefender Internet Security.

Bardzo duża ilość otwartych kart w przeglądarce

Przeglądarki Internetowe same w sobie nie zużywają dużej ilości pamięci. Pamiętaj jednak, że każda kolejna otwarta karta to wykorzystanie znacznie zwiększa. Jeśli otworzysz kilkadziesiąt stron Internetowych na raz licz się z tym, że ilość dostępnego RAM’u szybko się zredukuje.

Uszkodzona kość pamięci RAM

RAM jako pamięć tymczasowa czyści się po ponownym uruchomieniu komputera. Jeśli posiadasz kilka kości pamięci w technologii pojedynczego kanału (nie dual channel), sprawdź w systemie czy jej ilość się zgadza. Możliwe, że jedna z kości uległa uszkodzeniu.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM

Istnieje kilka dobrych praktyk, aby całkowite wykorzystanie pamięci RAM.

Usuń aplikacje z autostartu

Z poziomu Menedżera zadań wyłącz aplikacje startujące razem z systemem Windows, aby nie zużywały niepotrzebnie pamięci.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle

Zamknij aplikacje, z których nie korzystasz. One w tle wciąż pracują i wykorzystają dostępną pamięć RAM.

Usuń wykryte wirusy

Przeskanuj komputer oprogramowaniem antywirusowym i niezwłocznie usuń wirusy, które zostaną wykryte. Ogólna wydajność komputera powinna ulec znacznej poprawie.

Zwiększ rozmiar pliku stronicowania

Plik stronicowania jest przestrzenią dyskową domyślnie zarządzaną przez system Windows, która może być wykorzystywana jako pamięć podręczna (tj. RAM). Możesz ręcznie wymusić zwiększenie tej przestrzeni.

Uwaga:

Zmiany w systemie Windows wprowadzasz na własną odpowiedzialność!

Aby to zrobić na klawiaturze  wciśnij klawisz z logo systemu Windows i wpisz Wyświetl zaawansowane ustawienia systemu. Kliknij Enter.

W nowym oknie odszukaj sekcję Wydajność i kliknij Ustawienia.

okno zaawansowanych ustawień systemu

W drugim oknie przejdź do zakładki Zaawansowane i w polu Pamięć wirtualna kliknij Zmień.

opcje wydajności

W kolejnym oknie odznacz “ptaszek” na górze przy Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Od tej pory możesz sam decydować o jego rozmiarze. Z listy wybierz partycję, na której ma się ten plik znajdować. Zaznacz kropkę przy pozycji Rozmiar niestandardowy. W obu polach wpisz minimalny i maksymalny rozmiar wirtualnej pamięci podręcznej. Dostosuj go do własnych potrzeb.

dostosuj plik stronicowania

Potwierdź klikając OK. Uruchom ponownie komputer.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy