Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Meta wprowadza nową funkcję „Historia linków” do gromadzenia danych na potrzeby reklam ukierunkowanych

Piotr R

15 stycznia 2024

Meta budzi kontrowersje, wprowadzając mechanizm wydobywania danych od użytkowników jej serwisów, przede wszystkim Facebooka i Instagrama, na potrzeby reklam ukierunkowanych. „Ta funkcja będzie z czasem wprowadzana na całym świecie, jednak może nie być dostępna w Twojej lokalizacji” – czytamy w opisie tej funkcji Meta. „Historia linków jest dostępna w aplikacji Facebook na Androida i iPhone’a.”

Historia linków od Meta

Zbieranie danych na podstawie aktywności użytkowników nie jest niczym nowym; większość serwisów internetowych to robi, niektóre nawet otwarcie. Jednak w swojej ostatniej próbie zarabiania na aktywności użytkowników na swoich platformach Meta wprowadziła historię linków, nową, oczywistą funkcję, i sklasyfikowała ją jako dodatek poprawiający wygodę użytkownika.

Historia linków w aplikacjach mobilnych Facebook i Instagram

Jak sama nazwa wskazuje, historia linków obejmuje listę stron internetowych odwiedzonych w przeglądarkach mobilnych w aplikacjach Facebooka i Instagrama. Ta funkcja wydaje się łagodna i może się przydać, jeśli często odwiedzasz strony internetowe za pomocą wbudowanych przeglądarek Facebooka i Instagrama i musisz je zapamiętać bez większych problemów.

Jednak uwaga na stronie opisu funkcji wyjaśnia, że Meta może wykorzystać informacje zebrane przez tę funkcję, aby „ulepszyć Twoje reklamy w technologiach Meta”.

Zapisane linki używane do reklam ukierunkowanych

Innymi słowy, dane zebrane ze stron internetowych zapisane przez funkcję historii linków zostaną wykorzystane do dostosowania Twojego profilu i dopasowania do reklam dostosowanych do Twoich preferencji na podstawie Twojej aktywności online. Dotyczy to zarówno aplikacji mobilnych Facebook, jak i Instagram, co oznacza, że funkcja ta nie jest dostępna dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Warto zauważyć, że funkcja zapisuje linki odwiedzane z przeglądarek w aplikacji Instagram i Facebook i przechowuje je przez 30 dni. Według firmy historia linków nie będzie gromadzić stron odwiedzanych na czatach ani na Messengerze, ani na Instagramie.

Historia linków domyślnie wyłączona
Ta funkcja nie będzie domyślnie włączona, a użytkownicy będą musieli przejść trzyetapowy proces, aby ją włączyć i potwierdzić.

Użytkownicy, którzy wypróbują tę funkcję i zmienią zdanie na jej temat, powinni wiedzieć, że Meta obiecuje natychmiastowe wyczyszczenie historii linków po wyłączeniu tej funkcji, ale usunięcie danych może zająć do 90 dni.

Chroń swoją prywatność w Internecie

Reklamy są z reguły irytujące, ale reklamy ukierunkowane, choć w miarę atrakcyjne na papierze, mogą być wręcz natrętne, nie wspominając o tym, że korzystają z niewidocznych danych potajemnie zebranych od użytkowników na całym świecie. Dedykowane narzędzia, takie jak Bitdefender VPN, mogą trzymać na dystans moduły śledzące online, blokować reklamy i zachować Twoją anonimowość online.

Oprócz tego pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z silnych i unikalnych haseł oraz skutecznego systemu antywirusowego takiego, jak Bitdefender Internet Security. Dzięki temu będziesz mógł zminimalizować ryzyko utraty swojego konta i drogocennych danych.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy