Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Facebook i Messenger otrzymują domyślne szyfrowanie typu end-to-end

Piotr R

8 grudnia 2023

Trochę to trwało, ale wygląda na to, że całkowicie szyfrowane rozmowy staną się rzeczywistością dla użytkowników Facebooka i Messengera. W poście na blogu Loredana Crisan, szefowa komunikatora Meta, ogłosiła, że firma rozpoczęła wdrażanie kompleksowego szyfrowania (E2EE) dla osobistych czatów i połączeń.

Szyfrowanie Messenger

Meta włącza szyfrowanie chroniące prywatność, które domyślnie opiera się na cenionym protokole Signal, a także na własnym protokole Labyrinth. Oznacza to, że tylko Ty (nadawca) i zamierzony odbiorca będziecie mieli dostęp do treści wiadomości. Nikt inny (w tym organy ścigania lub sama spółka matka Facebooka, Meta) nie będzie w stanie zobaczyć, co wysłałeś, ani nie będzie w stanie fałszować wiadomości tak, aby wyglądały tak, jakby zostały wysłane z konta innej osoby.

Szyfrowanie typu end-to-end w usługach Meta

Facebook oczywiście ma długą historię podejmowania wątpliwych decyzji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich użytkowników – często udostępniając funkcje osłabiające prywatność użytkowników bez ich świadomej zgody i wymagając od tych, którzy zdają sobie sprawę, że zostali narażeni na ryzyko cyberniebezpieczeństwa.

Tym razem jednak wydaje się, że postępują słusznie – przybliżając Messengera o krok do pełnego, kompleksowego szyfrowania rozmów oferowanego przez WhatsApp, a także konkurencyjnego Signala.

„Ściśle współpracowaliśmy z zewnętrznymi ekspertami, naukowcami, zwolennikami i rządami, aby zidentyfikować ryzyko i opracować rozwiązania łagodzące, aby zapewnić, że prywatność i bezpieczeństwo idą ręka w rękę” – powiedział Crisian.

Na razie szyfrowanie czatów grupowych pozostaje funkcją, która będzie wymagała wyrażenia zgody. Można mieć nadzieję, że z czasem może się to zmienić.

Ambiwalentny stosunek do całkowitego szyfrowania

Na razie jednak wszyscy powinni być zadowoleni z wprowadzonego przez Meta kompleksowego szyfrowania – prawda?

Cóż, niekoniecznie. Na przykład rząd Wielkiej Brytanii publicznie wywiera presję na media społecznościowe i firmy zajmujące się bezpiecznym przesyłaniem wiadomości, aby nie wdrażały bezpiecznego szyfrowania typu „end-to-end”, argumentując, że utrudni to prowadzenie dochodzeń w sprawie udostępniania treści przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci i umożliwi pedofilom bezpieczną przystań w swoich łowach na młodych użytkownikach sieci.

Signal i WhatsApp powiedziały już, że odmówią spełnienia żądań osłabienia szyfrowania, twierdząc, że technologia ta chroni dziennikarzy, prawników zajmujących się prawami człowieka, grupy marginalizowane przez „zbójeckie reżimy” i chroni prywatność wszystkich.

Ze swojej strony Meta twierdzi, że „gdy E2EE będzie domyślnym rozwiązaniem, będziemy również korzystać z różnych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji, zgodnie z obowiązującym prawem, aby proaktywnie wykrywać konta zaangażowane w złośliwe wzorce zachowań, zamiast skanować prywatne wiadomości”.

Firma opisała wcześniej niektóre środki podejmowane w celu identyfikacji podejrzanych osób dorosłych w swoich sieciach.

Przesłanie jest jasne. Powinieneś zapiąć pasy, ponieważ tuż za rogiem zbliża się zacięta walka pomiędzy firmami technologicznymi wdrażającymi kompleksowe szyfrowanie swoich usług przesyłania wiadomości a rządami, które są wściekłe, że nie będą już miały możliwości podglądania prywatnych wiadomości.

Pamiętaj także, że nawet najlepsze szyfrowanie danych nie uchroni Cię przed hakerami, jeśli uda im się zinfiltrować Twój system. Dlatego zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Internet Security oraz dostępu do prywatnej sieci VPN.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy