Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Nawigacja po ukrytych niebezpieczeństwach związanych z Cryptojackingiem

Piotr R

22 grudnia 2023

Wraz z ewolucją krajobrazu cyfrowego zmieniają się także metody cyberprzestępczości. Jedną z takich podstępnych metod zyskujących na popularności jest cryptojacking. To cyberzagrożenie polega na przejmowaniu zasobów obliczeniowych innych osób w celu wydobywania kryptowalut takich, jak Bitcoin i Monero.

Cryptojacking – niemożliwe do wyśledzenia transakcje

W sercu cryptojackingu leży urok niewykrywalnych transakcji. Cyberprzestępcy potajemnie instalują oprogramowanie wydobywcze na urządzeniach ofiar, wykorzystując ich moc obliczeniową do wydobywania walut cyfrowych.

Proces ten nie tylko wykorzystuje zasoby ofiar, ale także pomaga przestępcom zachować anonimowość podczas transakcji.

Zysk finansowy

Zysk finansowy jest siłą napędową cryptojackingu. Celem cyberprzestępców jest infekowanie szerokiej gamy urządzeń, tworząc rozległe sieci lub botnety.

Często niezauważone, botnety mo gą wydobywać duże ilości kryptowalut, co przekłada się na znaczne nielegalne zyski dla operatorów.

Minimalne ryzyko wykrycia

W przeciwieństwie do innych cyberprzestępstw, cryptojacking stwarza dla sprawców minimalny profil ryzyka. Dyskretny charakter ataku często pozostawia go niewykrytym, co czyni go mniej ryzykownym niż bardziej rzucające się w oczy cyberprzestępstwa, takie jak ataki ransomware lub naruszenia bezpieczeństwa danych.

Wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach

Cryptojacking rozwija się poprzez wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach oprogramowania. Na przykład badanie Bitdefender ujawniło kampanię skierowaną do systemów opartych na systemie Linux ze słabymi poświadczeniami SSH.

Inny przypadek dotyczył wykorzystania luk w zabezpieczeniach Microsoft OneDrive , co ilustruje oportunistyczne podejście cyberprzestępców do wykorzystywania wad oprogramowania do cryptojackingu.

Dywersyfikacja strumieni przychodów

Poza bezpośrednimi korzyściami finansowymi cryptojacking zapewnia dodatkowy dochód, umożliwiając cyberprzestępcom dywersyfikację nielegalnej działalności. Ta dywersyfikacja pomaga ograniczyć ryzyko związane z poleganiem wyłącznie na jednej formie cyberprzestępczości, dzięki czemu ich działania są bardziej odporne na środki zaradcze.

Cryptojacking -wnioski

Cryptojacking stanowi zróżnicowane i rosnące zagrożenie w cyberświecie. Jego zdolność do dyskretnego działania w połączeniu z chęcią zysku finansowego i niskim ryzykiem wykrycia sprawia, że jest to preferowany wybór wśród cyberprzestępców.

Zrozumienie jego mechaniki i implikacji jest niezbędne do opracowania solidnych strategii zwalczania tego pojawiającego się zagrożenia cybernetycznego. Warto także pamiętać o odpowiedniej ochronie, którą zapewni Ci skuteczny system antywirusowy taki, jak Bitdefneder Total Security.

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy