Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Nowy dodatek do Chrome chroni rozszerzenia przed złośliwym działaniem

Piotr R

13 marca 2024

Użytkownicy przeglądarki Chrome mogą teraz wykryć, czy zainstalowane rozszerzenia zmieniły właściciela, co daje im szansę zaprzestania korzystania z jednego z nich, jeśli podejrzewają cyberniebezpieczeństwo lub po prostu chcą zachować szczególną ostrożność.

Informatyk instaluje nowy dodatek do Chrome

Nowe rozszerzenie Chrome ma na celu ostrzeganie internautów

Rozszerzenia przeglądarki to lukratywny rynek zarówno dla prawdziwych programistów, jak i nieuczciwych hakerów. „Twórcy rozszerzeń stale otrzymują oferty zakupu ich rozszerzeń” – pisze Matt Frisbie na GitHubie. „Niemal w każdym przypadku osoby kupujące te rozszerzenia chcą oszukać istniejących użytkowników. Użytkownicy tych rozszerzeń nie mają pojęcia, że zainstalowane rozszerzenie zmieniło właściciela i może zostać naruszone”.

Frisbie, programista i autor książek o programowaniu, przyciągnął uwagę mediów zajmujących się cyberbezpieczeństwem dzięki sprytnemu dodatkowi do przeglądarki Chrome o nazwie Under New Management. Jego jedyną misją jest ostrzeganie użytkowników, gdy zainstalowane rozszerzenia zmieniły właściciela, dając internautom szansę zaprzestania korzystania z konkretnego rozszerzenia, jeśli przestaną mu ufać.

Jak działa Under New Management?

W przeszłości rozszerzenia przeglądarki były wykorzystywane przez nieuczciwych hakerów do wyświetlania agresywnych reklam, gromadzenia danych za plecami użytkownika, wydobywania kryptowalut przy użyciu mocy obliczeniowej urządzenia i nie tylko.

Rozszerzenie Under New Management okresowo sprawdza zainstalowane rozszerzenia, aby sprawdzić, czy informacje o deweloperze wymienione w sklepie Chrome Web Store uległy zmianie. Jeśli coś się zmieni, Under New Management ozdobi ikonę rozszerzenia czerwoną plakietką.


Użytkownicy są powiadamiani o zmianie właściciela, co oznacza, że mają szansę „podjąć świadomą decyzję dotyczącą oprogramowania, którego używają”, jak to ujął sam Frisbie.

Pamiętaj także, że zespół Bitdefender oferuje potężne rozszerzenie przeglądarki o nazwie Traffic Light. Ten dodatek do przeglądarek internetowych filtruje ruch sieciowy, blokując wszelkie złośliwe treści, w tym złośliwe oprogramowanie, ataki typu phishing, oszustwa internetowe i nie tylko.

Jeśli chcesz zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo, to sprawdź także rozwiązania antywirusowe firmy Bitdefender, np. Bitdefender Total Security, dzięki któremu ochronisz do 10 urządzeń z systemami Windows, macOS, iOS i Android przed wszelkimi zagrożeniami, takimi jak: phishing, ransomware, wirusy, rootkity i innym złośliwym oprogramowaniem. Ponadto pakiet został ten wyposażony w filtr antyspam, bezpieczną przeglądarkę SafePay oraz limitowany dostęp do VPN, a także nowość, dbającą o Twój portfel i wydajność komputera – ochronę przed Cryptominingiem.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy