W ciągu ostatniej dekady mogliśmy zaobserwować znaczący rozwój w branży związanej z płatnościami online. Popularyzacja Blika, PayPal i płatności kryptowalutami spowodowała nie tylko to, że płacenie za produkty i usługi jest łatwiejsze, szybsze oraz bezpieczniejsze.
Obecnie warto zwrócić szczególną uwagę na rozwój kryptowalut, które coraz częściej są nie tylko zwykłymi sposobami płatności – takimi jak fizyczne banknoty – lecz także atrakcyjnymi formami lokat i inwestycji. Aktualnie istnieje wiele rodzajów kryptowalut, których jednostkowa wartość może sięgać od ułamków centów do dziesiątek tysięcy dolarów. Jednak od kilku lat zdecydowanie najpopularniejszymi są: Bitcoin, Ripple i Ethereum. Coraz więcej użytkowników sieci wykazuje zainteresowanie inwestowaniem w kryptowaluty, jednak powstrzymuje ich przed tym brak dostatecznej wiedzy na temat tego typu płatności. Dlatego w tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące kryptowalut.
Czym są kryptowaluty?
W dużym skrócie kryptowaluty są nową formą wykonywania transakcji, w których nie trzeba posługiwać się pieniędzmi, czyli są po prostu nową międzynarodową, w pełni cyfrową walutą. Musimy jednak pamiętać o istnieniu pewnych aspektów, które sprawiają, że kryptowaluty różnią się od klasycznych walut, takich jak złotówka, dolar amerykański czy korona szwedzka. Jednak aby wykazać te różnice, musimy wpierw wyjaśnić, czym tak naprawdę są obecne pieniądze.
Pierwsze cywilizacje, które wdrożyły ideę przypominającą dzisiejsze pieniądze (Fenicjanie, Sumerowie), postanowiły stworzyć fizyczny ekwiwalent (symbol) innego fizycznego dobra materialnego. Dzięki temu określona ilość zboża lub złota mogła być symbolizowana za pomocą glinianej tabliczki – łatwej w transporcie i magazynowaniu. Kolejne usprawnienia idei walut sprawiły, że pieniądze miały wartość samą w sobie, ponieważ były zrobione z wartościowych kruszców.
Obecnie sytuacja pieniędzy jest o wiele bardziej skomplikowana, ponieważ same banknoty nie mają praktycznie żadnej wartości. Zamiast tego są ekwiwalentem bogactwa, potencjału i bycia godnym zaufania krajów, które posługują się daną walutą. Najlepszym tego przykładem jest zjawisko hiperinflacji. Kraj dodrukowujący zbyt dużą ilość pieniędzy traci zaufanie – nie tylko zaufanie swoich mieszkańców, lecz także innych krajów, dlatego jego waluta traci na wartości. Argument sceptyków kryptowalut dotyczący tego, że są one niebezpieczne, dlatego że nie mają realnej wartości, jest z góry błędny, ponieważ aktualne pieniądze również nie mają rzeczywistej wartości.
W przypadku kryptowalut – ich wartość definiuje zaufanie do sieci Blockchain, która jest podstawowym narzędziem każdej waluty cyfrowej. Transakcje, które obsługuje, są zawsze szyfrowane i łączone w specjalne bloki danych. Wyniki transakcji przechowuje się w sposób zdecentralizowany. Dzięki temu są jawne dla wszystkich użytkowników. Wszystkie te skomplikowane operacje sprawiają, że płatności przeprowadzane poprzez kryptowaluty są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż te, które wykorzystują klasyczne waluty.
Dzięki dzieleniu bloków danych każde urządzenie podłączane do Blockchainu staje się w pewnym sensie kopią zapasową dla całej sieci. Dlatego sfałszowanie konkretnej kryptowaluty jest praktycznie niemożliwe, ponieważ haker musiałby włamać się jednocześnie do milionów urządzeń. Żaden użytkownik nie jest w stanie „stworzyć” kryptowalut i dodać ich do ogólnej sieci. Blockchain monitoruje wszystkie operacje i zezwala tylko na wymianę istniejących już środków pomiędzy użytkownikami, więc ryzyko stania się ofiarą fałszerstwa jest praktycznie niemożliwe.
W jaki sposób zdobyć kryptowaluty?
Kryptowaluty można zdobyć w dwa sposoby. Pierwszym z nich jest bezpośrednie kupno. Drugim „wykopanie ich”, czyli udostępnienie sieci Blockchain mocy obliczeniowej swojego urządzenia. Niestety drugi sposób jest coraz trudniejszy i coraz bardziej kosztowny, ponieważ wraz ze wzrostem liczby użytkowników danego Blockchainu rośnie także zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Dlatego nagradzane nowymi kryptowalutami są tylko najwydajniejsze maszyny. Spadek liczby wydobywanych kryptowalut jest związany także z odgórnym limitem kryptowalut, które mogą być aktualnie w użytku. Ma to na celu zapobieganie zjawisku wirtualnej hiperinflacji.
Czy kryptowaluty są bezpieczne i czy mogą zastąpić klasyczne waluty?
Obecnie kryptowaluty są z reguły bezpiecznym środkiem płatniczym. Ich zamknięta struktura pozwala przeprowadzać anonimowe zakupy w sieci i mieć pewność tego, że środki zgromadzone w naszych portfelach kryptowalutowych najprawdopodobniej nie przepadną. Praktyczny brak możliwości sfałszowania pieniędzy przykuwa uwagę także rządów poszczególnych państw. Wiele krajów coraz częściej wspiera infrastrukturę sieciową poszczególnych kryptowalut i zachęca swoich mieszkańców do korzystania z tej formy płatności. Niestety rządy, które nie wzbudzają zbyt wielkiego zaufania, mogą wykorzystać kryptowaluty do nadmiernego kontrolowania płynności finansowych swoich obywateli (a nawet kradzieży ich środków). Przykładem może być, chociażby Salwador, w którym rząd próbował przeforsować wprowadzenie obowiązku przeprowadzania wszystkich płatności w formie kryptowalut, co spotkało się z dużym oporem ze strony mieszkańców. Pamiętajmy jednak, że takie sytuacje są bardzo rzadkie i z reguły dywersyfikacja swoich środków w klasycznych walutach i kryptowalutach pozwala zabezpieczyć się na wypadek ekstremalnych notowań klasycznych walut, które mogą być spowodowane przez upadek gospodarki, wojnę lub wyjątkową niegospodarność rządzących.
Aktualnie możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie kryptowalutami, ponieważ wiele osób liczy na bardzo szybki zysk zainwestowanych środków. Faktycznie zdarzały się sytuacje, gdy w ciągu kilku godzin wartość wirtualnych walut drastycznie rosła, jednak równie często było dokładnie na odwrót. Dlatego jeśli planujesz inwestować w kryptowaluty, to – jak w przypadku każdej inwestycji – musisz przekalkulować ryzyko i przeznaczyć taką kwotę, jaką jesteś w stanie stracić.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.