Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Oszustwa na Steamie – zmora graczy PC, która nigdy nie przeminie

Piotr R

21 marca 2024

Oszustwa na Steamie należą do najbardziej rozpowszechnionych w społeczności graczy, głównie dlatego, że są bardzo skuteczne. Narzędziem niezbędnym do walki z tego typu zagrożeniami jest wiedza użytkownika i skuteczny system antywirusowy.

Oszustwo na Steam

Oszustwa związane z zaufaniem na Steamie – jak przebiegają?

Oszustwa związane z zaufaniem na Steam nie dotyczą wyłącznie branży gier, ale wywierają wpływ ze względu na ogromną liczbę osób grających w gry. Oszustwa nie dotyczą wyłącznie Steam, ale ponieważ platforma ta stanowi złożony ekosystem z własnym rynkiem dla użytkowników, jest znacznie atrakcyjniejszą platformą dla oszustów niż inne podobne platformy.

Jak sama nazwa oszustwa wskazuje, oszuści próbują zdobyć zaufanie ofiary albo przyznając się do błędu, który w jakiś sposób dotyczy również zwykłych użytkowników, albo podając się za osobę posiadającą władzę, np. pracownika Valve.

Cel jest zwykle prosty: oszukać ludzi i przejąć kontrolę nad ich kontami. Gdy uzyskają dostęp do konta, proszą o płatność w celu zrzeczenia się kontroli. Oczywiście nie ma gwarancji, że wykonają usługę nawet po opłaceniu.

Oto wiadomość, którą ludzie mogli otrzymać na Discordzie lub nawet bezpośrednio na Steamie:

„Przypadkowo zgłosiłem twoje konto na Steamie z powodu nielegalnych zakupów, ponieważ ktoś o tym samym nazwisku próbował przejąć moje konto i używać go do kupowania gier na Steamie, potem zdałem sobie sprawę, że to nie byłeś ty, powiedziałem administratorowi, że to tylko pomyłka, ale on nie uwierzył i powiedział mi, że zgłoszenie zostało przyjęte, a Twoje konto zostanie usunięte i zablokowane po 1 godzinie, jeśli nie będziesz w stanie się z nimi skontaktować i udowodnić swojej niewinności. Wysłali mi zgłoszenie, dlatego próbuję się z Tobą skontaktować”.

Następnie potencjalna ofiara zostaje przekierowana do rozmowy na Discordzie, podczas której ktoś udaje administratora Steam i pyta o dane logowania. Większość graczy odrzuca tego typu wiadomości z oczywistych powodów:

 • Steam nie pyta ludzi o dane uwierzytelniające i nigdy nie powinieneś udostępniać nikomu nazw użytkowników ani haseł online, bez względu na platformę.
 • Pracownicy Steam nie będą próbowali przekierować Cię na inną platformę. Tak naprawdę rozmowy Valve z klientami odbywają się wyłącznie za pośrednictwem Pomocy Steam.
 • Każda wiadomość, za którą kryje się pilność lub ultimatum, powinna natychmiast wzbudzić podejrzenia wszystkich.

Jak nie dać się oszukać na Steam?

Ta prosta lista środków bezpieczeństwa od zespołu Bitdefender może pomóc graczom Steam określić, czy otrzymana wiadomość jest częścią oszustwa na Steam.

 • Bądź podejrzliwy w stosunku do wszelkich wiadomości pochodzących od znajomych lub podejrzanych osób, szczególnie jeśli wiadomość wydaje się pilna.
 • Ktoś prosi Cię o podanie danych uwierzytelniających w celu potwierdzenia Twojej tożsamości.
 • Ktoś prosi o kod uwierzytelniający wysłany przez Steam e-mailem, SMS-em lub aplikacją mobilną.
 • Ktoś udaje, że reprezentuje Valve lub inną firmę.
 • Oczywiście, jeśli podejrzewasz, że konto Twojego znajomego zostało przejęte, zawsze możesz zgłosić to Valve. Dobrym pomysłem jest również zgłaszanie wszelkich prób oszustwa, niezależnie od tego, skąd pochodzą.
 • Jeśli stracisz konto na rzecz oszusta, nie oferuj pieniędzy za jego odzyskanie. Skontaktuj się bezpośrednio z Valve, ponieważ firma ma wbudowaną w usługę dedykowaną funkcjonalność, która pomaga użytkownikom odzyskać skradzione konta.
 • Pamiętaj także o tym, żeby zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Family Pack, dzięki któremu będziesz mógł ustrzec się przed niebezpiecznymi załącznikami i linkami.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy