Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Pamięć USB wciąż niebezpieczna

Kuba / is8.pl

4 października 2016

Pamięć USB wciąż niebezpieczna

Policja donosi – użytkownicy wciąż nabierają się na oszustwa przy użyciu pamięci USB.

Przenośne pamięci USB są tak zbawczo pomocne, że przy ich pomocy pozbyliśmy się  napędów CD-ROM na zawsze. Niezależnie czy chcemy przynieść prezentację do pracy, przenieść zdjęcia z jednego laptopa na drugi, obejrzeć film albo posłuchać muzyki na naszym kinie domowym, to możemy polegać na przenośnej pamięci USB. Odkąd pojawiają się teraz w różnych kształtach i rozmiarach, cenowo też są przyzwoite, to są praktycznie niezastąpione. Zatem trudno zrozumieć dlaczego użytkownicy wciąż podniecają się darmowymi pamięciami USB z niepewnych źródeł. Najgorsze ze wszystkiego, że gdy znajdą przypadkowy pendrive są duże szans, że wezmą go i otworzą na nim pliki ze zwykłej  ciekawości  naturalnie. I teraz pojawia się problem: zapewne nawet przez minutę nie pomyśleli, że komputer w mgnieniu oka został zarażony przez programy malware czy rootkit, w większości przypadków stało się tak w wyniku automatycznego uruchomienia pliku (autorun.inf.).  

Prawdopodobnie dlatego, albo przestępca, albo grupa znudzonych nastolatków w Australii mogła zainfekować komputery programami malware, poprzez najzwyklejsze podrzucenie nieoznaczonych pamięci flash do przypadkowych skrzynek na listy. Tamtejsza policja wydała  ostrzeżenie wzywające mieszkańców aby nie korzystali z podejrzanych pamięci USB umieszczonych w ich skrzynkach.  Co się dzieje gdy pamięć flash narusza komputer? To zależy od typu złośliwego  oprogramowani jaki instaluje i poziomu uszkodzeń jakie wyrządzić chcą przestępcy. W większości przypadków wszystkie dane są tracone i co gorsze, komputer może stać się bramą, aby dostać się do innych urządzeń podłączonych do sieci. To mogłoby wywołać prawdziwy chaos, jeśli np. jesteś fanem Internetu przedmiotów („Internet of Things”) i masz garść różnych gadżetów podłączonych do tej samej infrastruktury na której chodzi zarażony komputer. Jeśli naprawdę jesteś taki ciekaw zawartości pamięci USB, który znalazłeś np. w spożywczym  sklepie, to upewnij się, że przynajmniej ją zeskakujesz odpowiednio zanim cokolwiek z nią zrobisz. Aczkolwiek w niektórych przypadkach wystarczy jedynie włożyć pamięć do komputera aby zainstalować program spyware lub exploit.  

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Najlepszą strategią aby uchronić się przed robakami, trojanami, spyware i innymi złośliwymi programami jest oczywiście nie brać podejrzanego urządzenia, ale jeśli rzeczywiście potrzebujesz go użyć upewnij się, że masz zainstalowaną odpowiednią ochronę – taką która jest w stanie zapewnić jej wysoki poziom. Niektórzy pozwolą Ci zaszczepić pamięć USB aby zapobiec automatycznemu uruchamianiu się szkodliwego oprogramowania. Wykonuj codziennie skanowanie i aktualizacje żeby mieć pewność, że posiadasz najnowsze tzw. Łaty programowe. Jeśli masz kwalifikacje to możesz to wykorzystać aby wyczyścić zarażony pendrive, jednakże jeśli nie jesteś geekiem i miłośnikiem techniki to istnieje ryzyko ponownego zainfekowania urządzenia, więc najlepiej po prostu być czujnym.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Bitdefender jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Bitdefender są dostępne na stronie:

https://bitdefender.pl/aktualnosci


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy