Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

05 grudnia 2023

Zgodnie z najnowszym raportem Insikt Group północnokoreańskie ugrupowania cyberprzestępcze stały się jednymi z najwybitniejszych podmiotów specjalizujących się w kradzieży kryptowalut. Do tej pory hakerzy powiązani z Koreą Północną działający od 2017 roku, ukradli kryptowaluty o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się tej sprawie i określić, czy Twoje kryptowaluty są bezpieczne.

Haker kradnący kryptowaluty z Korei Północnej

Kradzież kryptowalut

Nie ma wątpliwości, że Korea Północna jest zamieszana w wiele kradzieży kryptowalut w ciągu ostatnich pięciu lat. Według wcześniejszych doniesień tylko w 2022 r. Korea Północna ukradła około 1,7 miliarda dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż w 2021 r. Z tych samych raportów wynika, że większość skradzionego majątku przeznaczona jest na finansowanie programu nuklearnego.

„Od 2017 roku Korea Północna znacznie rozszerzyła swoje ataki na branżę kryptowalut, kradnąc zasoby o szacunkowej wartości 3 miliardów dolarów” – stwierdzili badacze z Insikt Group. „Wcześniej reżim odniósł sukces w okradaniu instytucji finansowych poprzez przejmowanie sieci Towarzystwa na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT)”.

W jaki sposób uchronić się przed kradzieżą kryptowalut?

Hakerzy z Korei Północnej najpierw skupili się na południowokoreańskim rynku kryptowalut, a następnie rozszerzyli swój zasięg na cały świat. W rzeczywistości cyberprzestępcy nie ograniczali się do klasycznych celów, takich jak miksery kryptowalut czy konwersje fiducjarne.

„Każdy podmiot działający w branży kryptowalut – użytkownicy indywidualni, operatorzy giełd i finansiści z portfelem start-upów – powinni zdawać sobie sprawę z potencjału stania się celem północnokoreańskich ugrupowań cyberprzestępczych” – wyjaśnili badacze. Zasadniczo każdy na rynku kryptowalut jest potencjalnym celem, niezależnie od wartości jego zasobów.

Badacze odkryli również, że liczba ataków powiązanych z północnokoreańskim reżimem wyraźnie rośnie, a kraj stworzył maszynę do prania pieniędzy, która może przynosić miliardy dolarów i innych walut w dowolnej formie.

W obecnej sytuacji północnokoreańskie ugrupowania hakerskie są prawdopodobnie odpowiedzialne za kradzież kryptowalut o wartości co najmniej 3 miliardów dolarów, przy czym aż połowa tych środków została przeznaczona bezpośrednio na finansowanie programu rakietowego.

„Kryptowaluty są obecnie bardzo cennym celem dla wielu cyberprzestępców. Dlatego, jeśli je posiadamy, to powinniśmy zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Kluczowym elementem skutecznej strategii zabezpieczenia swoich cyfrowych zasobów jest korzystanie z silnego i unikatowego hasła oraz bezpiecznego połączenia uzyskanemu dzięki VPN. Pamiętajmy także o skutecznej ochronie przed malware i phishingiem, którą możemy uzyskać dzięki zabezpieczeniu naszych urządzeń za pomocą systemu antywirusowego” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/north-korean-threat-actors-have-stolen-at-least-3-billion-in-crypto-since-2017-research-finds/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy