Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

23 listopada 2023

Projekt Tor ogłosił niedawno znaczący ruch mający na celu zabezpieczenie integralności swojej sieci – usunięcie kilku przekaźników sieciowych. Odkryto, że przekaźniki kluczowe dla routingu i anonimizacji ruchu internetowego, stanowią część schematu kryptowalutowego wysokiego ryzyka. Sieć Tor opiera się na przekaźnikach często obsługiwanych przez ochotników w celu szyfrowania danych i zapewniania użytkownikom anonimowości.

Tor

Projekt TOR odkrył niezatwierdzony program kryptowalutowy

Kłopotliwe przekaźniki były częścią planu obiecującego zyski z tokenów kryptograficznych, którego Projekt Tor nie popierał ani nie zatwierdzał. W poście na blogu rzecznik prasowy Projektu Tor stwierdził:

„Uważamy, że te przekaźniki są szkodliwe dla sieci Tor z wielu powodów, w tym z tego, że niektóre przekaźniki nie spełniają naszych wymagań oraz że takie schematy finansowe stanowią poważne zagrożenie dla integralności sieci i reputacji naszego projektu.”

Kontrowersje społeczne i obawy etyczne

Decyzja o odłączeniu tych przekaźników wywołała ożywioną debatę wśród użytkowników i entuzjastów Tora. Zasadnicza kwestia polega na zrównoważeniu podstawowych zasad projektu, czyli walki z cenzurą i inwigilacją, z praktycznymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem siecią zrzeszającą wolontariuszy.

Prowadzenie przekaźników dla zysku jest sprzeczne z walką społeczności z cenzurą i inwigilacją, a utrzymanie etosu sieci opartego na wolontariacie jest niezbędne dla wiarygodności i uczciwości projektu.

Zalecenia zespołu Bitdefender dotyczące prywatności w Internecie

„Chociaż Tor pozostaje silną opcją zapewniającą prywatność w Internecie, użytkownicy powinni również zbadać inne metody, takie jak VPN. Zrozumienie kluczowych różnic między Torem a sieciami VPN jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ oferują one podobne, ale jednak różne podejścia do prywatności i bezpieczeństwa” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Ostatnie działania Tor Project podkreślają cienką granicę pomiędzy utrzymaniem bezpiecznej, anonimowej sieci a potencjalnym ryzykiem wynikającym z chęci zysku. Zespół Bitdefender zachęca użytkowników do zachowania czujności i poszerzania wiedzy o dodatkowych opcjach prywatności dostępnych w Internecie.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/tor-project-cracks-down-on-relay-operators-in-cryptocurrency-scheme/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy