Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Czym jest Szyfrowanie Danych i dlaczego eksperci tak je kochają?

Damian S

7 czerwca 2023

Decydując się na poprawę prywatności i bezpieczeństwa w Internecie, ważne jest, aby zacząć działać jak najszybciej. Chociaż terminy takie jak “szyfrowanie danych” i “protokoły bezpieczeństwa” mogą być nieco trudne do zrozumienia, są one niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego śladu.

Nasi eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wyjaśnią teraz, czym jest szyfrowanie danych i dlaczego odgrywa ono tak ważną rolę w naszym cyfrowym życiu.

Definicja szyfrowania danych

Szyfrowanie danych to proces polegający na użyciu klucza prywatnego do konwersji danych na niemożliwy do odczytania format, tak aby nikt inny nie mógł ich odczytać, z wyjątkiem właściciela klucza prywatnego.
Szyfrowanie uniemożliwia nieupoważnionym stronom trzecim przeglądanie danych, jest ono jedną z podstawowych warstw technologicznych, które chronią miliony ludzi na całym świecie.

Na podstawę bezpieczeństwa informacji składają się trzy fundamenty:

  • Poufność zapewnia, że tylko autoryzowani użytkownicy lub procesy mogą uzyskać dostęp do danych lub je modyfikować;
  • Integralność zapewnia, że dane są utrzymywane w prawidłowym stanie, tak aby nikt i nic nie mogło ich zmodyfikować – czy to celowo w złośliwych zamiarach
  • Dostępność pozwala autoryzowanym użytkownikom na dostęp do danych w dowolnym momencie.

Szyfrowanie danych jest bardzo skuteczne z dwóch powodów:

Po pierwsze, obejmuje dwie z trzech powyższych zasad, sprawiając, że informacje są zarówno poufne, jak i zachowana zostaje ich integralność. Przykładowo, klucze kryptograficzne weryfikują, że jesteś tym, za kogo się podajesz i dają Ci dostęp do przeglądania danych i uczestnictwa w szyfrowanych rozmowach.

Po drugie, szyfrowanie jest skuteczną metodą zwiększania i ochrony bezpieczeństwa i prywatności w Internecie, ponieważ obecne systemy komputerowe nie mają wystarczającej mocy obliczeniowej, aby je złamać.

Szyfrowanie danych

Kodowanie a Szyfrowanie

Jest to dosyć częsty błąd, kodowanie danych nie jest tym samym, co szyfrowanie danych.

Kodowanie wykorzystuje określony kod (litery, symbole i cyfry) do konwersji danych do formatu, który może wykorzystać inny typ systemu. Pomyśl na przykład, w jaki sposób można przechować muzykę i uzyskiwać do niej dostęp na komputerze, odtwarzaczu mp3, płycie CD lub płycie winylowej.

W technologii, kodowanie zapewnia użyteczność danych, ponieważ dekodowanie polega na użyciu tego samego kodu, który został użyty do zakodowania danych. Standardy kodowania są publiczne, więc każdy może ich użyć.
To sprawia, że kodowanie bardzo różni się od szyfrowania. Celem szyfrowania jest utrzymanie danych w tajemnicy przed innymi, z wyjątkiem zamierzonego odbiorcy. W tym kontekście tylko określone osoby mogą odszyfrować dane.

Jak naprawdę działa szyfrowanie danych

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób szyfrowanie danych uniemożliwia szpiegom i hakerom przejęcie i uzyskanie dostępu do informacji, gdy są one najbardziej narażone: gdy podróżują w sieci.

Zanim przejdziemy do konkretów, wyjaśnijmy kilka terminów. Teraz, gdy już wesz, czym jest szyfrowanie, pora żebyś poznał kilka innych przydatnych terminów:

  • Kryptografia – badanie i stosowanie metod zabezpieczania komunikacji w celu zachowania jej prywatności przed wścibskimi oczami i złośliwą ingerencją.
  • Plaintext (zwykły tekst) – oryginalne, niezaszyfrowane informacje
  • Ciphertext – zaszyfrowane informacje
  • Klucz szyfrowania – fragment informacji (losowy ciąg cyfr, liter i symboli), którego algorytm kryptograficzny używa do szyfrowania i odszyfrowywania danych. Najsilniejsze klucze szyfrowania są unikalne, nieprzewidywalne i tak długie, jak pozwala na to obecna technologia.
  • Algorytm szyfrowania – metoda, która wykorzystuje klucz szyfrowania do przekształcenia plaintextu w ciphertext, tak aby wydawał się losowy dla nieautoryzowanych użytkowników, ale możliwy do odszyfrowania dla zamierzonego odbiorcy; użycie klucza deszyfrowania umożliwia ponowne odczytanie zaszyfrowanych danych.

Jak działa szyfrowanie danych

Możesz zapytać “Dlaczego szyfrowanie danych jest konieczne? “Strasznie to skomplikowane”.

Przetwarzamy wiele poufnych danych za pośrednictwem systemów komputerowych i przesyłamy je przez Internet, szyfrowanie jest niezbędne do ich ochrony. Bez niego każdy, kto posiada zasoby i wiedzę może:

  • Zidentyfikować i ukraść wszystkie Twoje hasła;
  • Uzyskać dostęp i przechwycić twój numer SSN, dane karty kredytowej, dokumentację podatkową, dokumentację medyczną i szereg innych danych, które atakujący mógłby wykorzystać przeciwko Tobie w celu kradzieży tożsamości cyfrowej i innych rodzajów oszustw;
  • Dokładnie określić Twoją lokalizację w czasie rzeczywistym i śledzić każdy Twój ruch – nie tylko online, ale również w rzeczywistości.
  • Odczytywać wszystkie konwersacje (od e-maili po wiadomości wymieniane na platformach społecznościowych) i zmieniać ich treść, na przykład poprzez dołączanie linków prowadzących do zainfekowanych stron internetowych.

Dobrą wiadomością jest to, że niezależnie od tego, czy robisz zakupy online,
udostępniasz zdjęcia za pośrednictwem prywatnych wiadomości, czy przesyłasz komuś poufne pliki, już korzystasz z szyfrowania każdego dnia.

“Większość rozmów w Internecie jest w przejrzysty sposób szyfrowana i deszyfrowywana bez naszej ingerencji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by trochę lepiej zgłębić ten temat.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Dane w spoczynku (data at rest) to informacje przechowywane na urządzeniu, niezależnie od tego, czy jest to laptop, telefon, dysk USB, pamięć zewnętrzna czy karty pamięci. Pomyśl o zdjęciach, muzyce i dużej kolekcji różnych plików, które wszyscy posiadamy (w tym ebooki, które „na pewno” przeczytamy).

Nie wysyłasz aktywnie tych danych przez Internet, więc możesz myśleć, że jest to bezpieczniejsze. Jednak atakujący zamierzają wykorzystać tę sytuację, próbując zainfekować urządzenie i znaleźć sposób na zebranie tych danych.
Szyfrowanie danych w spoczynku chroni je w przypadku utraty urządzenia, kradzieży lub próby uzyskania dostępu do nich przez nieupoważnioną osobę bez zgody lub wiedzy użytkownika.

Dane w tranzycie (data at transit) to dane, które są aktywnie przesyłane przez Internet lub sieci prywatne (np. intranety firmowe), ponieważ dane przepływają przez tak wiele systemów i organizacji, są one bardziej podatne na przechwycenie, podsłuchanie, manipulację i atak.

Szyfrowanie danych w tranzycie gwarantuje, że nikt nie może zobaczyć ani zmodyfikować danych podczas ich przesyłania od użytkownika do docelowego odbiorcy.

Pomyśl o tym, jak kiedyś chodziliśmy do banku lub bankomatu w celu dokonania wszystkich transakcji związanych z pieniędzmi. Obecnie większość z nich odbywa się online.

Podczas gdy bank może stworzyć bezpieczne środowisko w swoim lokalnym oddziale (kamery, bezpieczny dostęp, ochrona), gdy jednak logujesz się do ich aplikacji bankowości internetowej nie może Ci zagwarantować pełni bezpieczeństwa.
Bank może korzystać z protokołu HTTPS, który wskazuje, że połączenie z jego witryną jest szyfrowane, może weryfikować tożsamość użytkownika za pomocą kodu wysyłanego SMS-em lub odcisku palca (oprócz lub zamiast hasła). Nie może jednak zapewnić, że na urządzeniu nie ma złośliwego oprogramowania, lub że ktoś nie patrzy przez ramię podczas wpisywania danych uwierzytelniających lub że osoba atakująca nie monitoruje urządzenia za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, z której korzystasz.

Zawsze staraj się chronić swoje dane. Jeśli chcesz chronić dane, które znajdują się na twoim urządzeniu (dane w spoczynku), rozważ użycie godnego zaufania oprogramowania szyfrującego.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane są zawsze zaszyfrowane, bez względu na rodzaj połączenia (publiczne Wi-Fi, sieć domowa, dane mobilne), korzystanie z VPN może być najskuteczniejszym rozwiązaniem. Możesz skonfigurować go tak, aby uruchamiał się przy starcie, co czyni go warstwą bezpieczeństwa “ustaw i zapomnij”, która wykonuje całą pracę za Ciebie.

Jakie są zalety szyfrowania danych?

W świecie technologii nie ma lepszego sposobu ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem lub kradzieżą niż szyfrowanie.

Ze względu na złożoność zaangażowanego procesu matematycznego, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą zabezpieczyć wrażliwe dane osobowe, takie jak numer ubezpieczenia społecznego, data urodzenia i dokumentacja medyczna.

Strony internetowe i aplikacje wykorzystują szyfrowanie w celu zachowania bezpieczeństwa danych i prywatności w transakcjach finansowych, zakupach online, przechowywaniu i udostępnianiu poufnych dokumentów, bankowości internetowej i wysyłaniu poufnych danych do zaufanych źródeł, takich jak kliniki medyczne.

Większość z tych działań domyślnie wykorzystuje szyfrowanie, ponieważ jednak tego typu dane (finansowe, medyczne, handlowe) są lukratywnym biznesem dla cyberprzestępców i szpiegów, będą oni aktywnie dążyć do ominięcia tej warstwy bezpieczeństwa.

Jak szyfrować ruch internetowy, aby zapewnić bezpieczeństwo danych?

Podobnie jak twoje dane, jesteś najbardziej narażony na ataki, gdy jesteś w ruchu. Ponieważ nie wszystkie strony internetowe używają szyfrowania (co jest szczególnie prawdziwe w przypadku złośliwych witryn kontrolowanych przez cyberprzestępców), najlepszym sposobem działania jest dodanie własnej warstwy szyfrowania.

Nie wymaga to żadnych skomplikowanych technologii ani umiejętności eksperckich. Dosłownie każdy może z niej skorzystać.

Wystarczy kilka kliknięć, aby skonfigurować, aby włączyć bezpieczne połączenie z Bitdefender Premium VPN. Zapewnia on nieograniczony zaszyfrowany ruch, bez względu na sieć, z którą jesteś połączony. Jest to szczególnie przydatne, gdy musisz korzystać z niezabezpieczonych hotspotów WiFi i martwisz się o swoją prywatność i bezpieczeństwo.

Dlaczego szyfrowanie jest dobre dla danych

Szyfrowanie danych pomogło stworzyć strukturalnie silniejszy Internet. Jego rola z pewnością stanie się jeszcze ważniejsza w pokonywaniu przeszkód ery cyfrowej, bardziej rozległej niż ktokolwiek może sobie wyobrazić.

Musimy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy również wykorzystują szyfrowanie. W swoich atakach ransomware zamieniają dane ofiar w szyfrogram i wymuszają na nich pieniądze w zamian za klucz deszyfrujący.

Rozsądnie jest więc włączyć do swojej konfiguracji narzędzia takie jak bezpieczna sieć VPN, rozwiązania chroniące przed złośliwym oprogramowaniem, lub nawet wypróbować pakiet typu “wszystko w jednym”, który zawiera je wszystkie.
Oprócz korzyści płynących z dobrego rodzaju szyfrowania, gdy narzędzia te współpracują ze sobą, zwiększają wzajemne korzyści i mają jeszcze większy pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w sieci.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/what-is-data-encryption/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy