Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Security Operations Center – czym jest?

Tomasz Mielewczyk

2 grudnia 2020

Security Operations Center  (SEC)

Zagrożenia w sieci – czy jest się, czego bać?

Cyberataki są zjawiskiem stosunkowo nowym, nasiliły się dopiero na początku XXI wieku, a największe i najgroźniejsze z nich miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. To jeden z powodów, dla którego wiele osób wciąż bagatelizuje zagrożenie, ponieważ (jeszcze) same go nie doświadczyło. 1 sierpnia 2018 roku Prezydent RP podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (implementując dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady), co wyraźnie pokazuje, że zagrożenie jest jak najbardziej realne.

Cyberbezpieczeństwo jest w interesie nas wszystkich: nie tylko osób zasiadających na najwyższych szczeblach władzy i zarządzających organizacjami oraz korporacjami o zasięgu globalnym, ale także właścicieli małych firm i osób prywatnych. Każdy atak to pewna korzyść dla potencjalnego cyberprzestępcy. Zyskując dostęp do kart kredytowych czy danych do logowania, może zainfekować nasze urządzenia, sprzedać wrażliwe dane, a nawet pozbawić nas środków do życia, czyszcząc konta w banku. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednich działań prewencyjnych (zgodnie z zasadą, która sprawdza się nie tylko w medycynie, że lepiej zapobiegać niż leczyć).

Cyberzagrożenia nieustannie ewoluują. Według raportu Polski Barometr cyberbezpieczeństwa społecznego 2019 na całym świecie dochodzi nawet do 1000 zorganizowanych ataków dziennie. Jak działają hakerzy? Najczęściej instalują na urządzeniach oprogramowania szpiegowskie, podszywają się pod zaufane strony internetowe, żeby wyłudzić dane do logowania do kont bankowych, skrzynek pocztowych czy mediów społecznościowych.

Co to jest SOC?

SOC (z języka angielskiego Security Operations Center) to Centra Operacji Bezpieczeństwa oparte o nowoczesne technologie, procedury bezpieczeństwa oraz pracę ludzi odpowiedzialnych za szybkie wykrywanie zagrożeń. Security Operations Center najczęściej można spotkać w dużych firmach o zasięgu ogólnopolskim lub globalnym głównie z sektora finansowego i publicznego.

Kim są i czym się zajmują członkowie zespołów SOC?

W SOC dominują osoby związane ze branżą IT, kryptologią i cyberbezpieczeństwem. Najczęściej oprócz odpowiedniego wykształcenia mogą pochwalić się dodatkowymi certyfikatami oraz ukończonymi kursami z zakresu bezpieczeństwa. Nie mniej ważne jest wieloletnie doświadczenie, które pozwala na jeszcze lepsze przewidywanie i eliminowanie cyberataków. Niestety w wielu firmach Centra Operacji Bezpieczeństwa albo w ogóle nie istnieją, albo są poważnie niedoinwestowane, o czym mówią sami pracownicy. Z czego to wynika? Wielu przedsiębiorców bagatelizuje zagrożenie, nie widząc konieczności inwestowania w nowoczesną infrastrukturę, narzędzia i specjalistów.

Czym zajmują się osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie infrastruktury IT? Do głównych zadań pracowników SOC należy monitorowanie sieci, wykrywanie zagrożeń i ich analiza oraz wdrażanie działań zgodnych z procedurami bezpieczeństwa. Stworzenie własnego SOC w firmie to spore wyzwanie finansowe i logistyczne. Konieczna jest inwestycja w oprogramowanie zapewniające odpowiednią ochronę antywirusową, stworzenie procedur na wypadek zagrożenia i przeszkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jednak konsekwencje wynikające z zaniedbania w tej materii mogą być bardzo poważne, a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do upadłości firmy.

pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

Program antywirusowy jako element Security Operations Center

Choć wydawałoby się, że na początku drugiej dekady XXI wieku nikogo nie trzeba przekonywać, że program antywirusowy jest niezbędnym wyposażeniem każdego urządzenia posiadającego dostęp do sieci, okazuje się, że wciąż wiele osób nie widzi zagrożenia. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników urządzeń mobilnych takich jak telefony i tablety.

Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym lepiej. Pamiętaj, że w przypadku cyberataku czas działa na naszą niekorzyść! Odpowiednio dobrany program antywirusowy to podstawowy element SOC. GravityZone Business Security blokuje ataki sieciowe takie jak kradzież haseł, ataki Brute Force czy Network Exploits, a także chroni dane i poufne informacje. Jest łatwy w obsłudze i zarządzaniu. Wszystkie aktualizacje są instalowane automatycznie, zapewniając najwyższy stopień ochrony – dzięki temu w systemie ochrony nie powstają „dziury”, przez które mogliby się przedrzeć cyberprzestępcy. Stworzenie Security Operations Center pozwala uniknąć przykrych konsekwencji cyberataków i skupić na jeszcze lepszym prowadzeniu biznesu.


Autor


Tomasz Mielewczyk

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy