Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Usuwanie wirusa z telefonu: Skuteczne metody oczyszczania i przywracania bezpieczeństwa

Piotr R

3 sierpnia 2023

Smartfony to uniwersalne narzędzia, z których korzystamy na co dzień. Dzięki nim możemy prowadzić biznesy, kontaktować się ze znajomymi, pozyskiwać informacje, oglądać filmy, słuchać muzyki i przeprowadzać operacje bankowe. Egalitarność nowoczesnych telefonów sprawia jednak także to, że bardzo często stają się celami cyberataków. Jeśli nie dbamy o nasze cyberbezpieczeństwo, to hakerzy mogą w bardzo łatwy sposób złamać nasze zabezpieczenia i wyrządzić nam wiele szkód. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób zabezpieczyć nasze smartfony z iOS i Androidem, a także jak usunąć wirusa z telefonu, jeśli ten go zainfekuje.

Haker

Jak usunąć wirusy z telefonu i dlaczego warto to zrobić?

Usunięcie wirusów z telefonów jest niezbędnym elementem skutecznego dbania o swoją prywatność w sieci. Złośliwe oprogramowanie nie tylko może wykradać nasze cenne dane, lecz także stanowi zagrożenie dla naszych środków zgromadzonych na koncie. Oprócz tego obecność wirusów na naszym urządzeniu negatywnie wpływa na jego działanie. Zainfekowany smartfon pracuje wolniej, szybciej się rozładowuje i bardziej się nagrzewa, co wpływa negatywnie na jego żywotność.

Jak odróżnić wirusa od zwykłej awarii systemu?

Jeśli zauważysz, że Twój telefon zaczyna się zachowywać w niecodzienny sposób, np. zwalnia, szybciej się rozładowuje lub wyłącza się bez powodu, to pierwszą myślą może być to, że trafiłeś na wadliwy egzemplarz, który boryka się z awarią. Faktycznie, może to być prawda. Jednak zanim wyślesz swoje urządzenie do producenta, warto, abyś sprawdził, czy nie zostało ono zainfekowane, ponieważ takie symptomy mogą świadczyć o tym, iż obecne na nim jest złośliwe oprogramowanie. Do innych niepokojących sygnałów należą:

 • Pojawienie się nowych aplikacji, których nie instalowałeś.
 • Pojawiające się niecodzienne komunikaty głoszące, że jakieś aplikacje chcą otrzymać dostęp do naszych kontaktów i danych na dysku.
 • Niecodzienne reklamy podczas przeglądania sieci.
 • Przekierowania na strony internetowe o wątpliwej jakości tekstach.

Jeśli zauważysz powyższe symptomy, to powinieneś jak najszybciej zainstalować wszystkie najnowsze aktualizacje i przeskanować swoje urządzenie za pomocą skutecznego oprogramowania antywirusowego. W przypadku smartfonów z iOS warto także uruchomić urządzenie ponownie, ponieważ iPhony mają wbudowane funkcje diagnostyczne, które najprawdopodobniej wykryją i usuną złośliwe oprogramowanie.

Najpopularniejsze rodzaje wirusów na iPhone i Androida

Do najpopularniejszych rodzajów złośliwego oprogramowania, na które możemy się zetknąć podczas korzystania ze smartfonów, są:

 • Exploity – złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje luki w systemie i aplikacjach, a następnie niezauważenie przejmuje kontrolę nad naszym urządzeniem.
 • Keyloggery – złośliwe oprogramowanie, które jest wykorzystywane do kradzieży naszych haseł.
 • Trojany – jak sama nazwa wskazuje, to oprogramowanie, które jest koniem trojańskim, czyli niebezpiecznym plikiem podszywającym się pod inne, które umożliwia hakerowi zdalny dostęp do naszego urządzenia.
 • Malware – złośliwe oprogramowanie, które ma na celu utrudnienie pracy naszemu rządzeniu.
 • Adware – złośliwe oprogramowanie, które przekierowuje nas na niebezpieczne strony internetowe i wyświetla nam uciążliwe reklamy.
 • Ransomware – stosunkowo rzadko występujące na smartfonach złośliwe oprogramowanie, które szyfruje nasze dane.

Skutki zainfekowania naszego telefonu przez złośliwe oprogramowanie mogą być opłakane. Poza spowolnieniem pracy urządzenia i kradzieżą danych hakerzy mogą także przejąć nasze wszystkie konta, w tym także to bankowe. Oprócz tego nasz telefon może zostać częścią botnetu, czyli wielkiej sieci połączonych urządzeń, które są wykorzystywane np. do przeprowadzania ataków DDoS. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek symptomy tego, że nasz smartfon jest zainfekowany, to powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki, dzięki którym będziemy mogli usunąć wirusy z naszego telefonu.

Jak usunąć wirusa z iPhone

Smartfony z systemem iOS są znacznie bezpieczniejsze od tych z Androidem, ponieważ zostały wyposażone w kilka fabrycznych narzędzi, służących do diagnostyki urządzenia. Ponadto Apple bardzo dba o kontrolę bezpieczeństwa w swoim sklepie App Store, dlatego prawdopodobieństwo zainfekowania urządzenia w przypadku korzystania z legalnych treści i oficjalnych aplikacji jest bardzo małe. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że pobierzemy złośliwy załącznik, lub padniemy ofiarą kampanii phishingowej. Dlatego, jeśli nasze urządzenie zostanie zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, to powinniśmy skorzystać z poniżej instrukcji.

 • W pierwszej kolejności sprawdźmy listę aplikacji w ustawieniach naszego iPhona. Jeśli znajdziemy nową aplikację, której nie znamy, to powinniśmy ją natychmiast usunąć i uruchomić urządzenie ponownie.
 • Jeśli problem nie został rozwiązany, to zainstalujmy oprogramowanie antywirusowe, np. bezpłatny Bitdefender Mobile Security for iOS. Dzięki niemu będziemy mogli dokładnie przeskanować nasze urządzenie i naprawić ewentualne błędy.
 • Niestety zdarza się tak, że na skutek naszych rażących błędów urządzenie jest tak głęboko zainfekowane, że nie można już mu pomóc za pomocą antywirusa. W takim wypadku powinniśmy przywrócić stan fabryczny naszego urządzenia. Dzięki temu wszystkie dane naszego smartfonu zostaną wykasowane, a my znów będziemy mogli korzystać z niego w bezpieczny sposób. Warto także pamiętać o tym, aby następnie od razu zabezpieczyć urządzenie za pomocą systemu antywirusowego.

Jeśli chcemy cieszyć się bezpieczeństwem podczas korzystania z iPhonów, to powinniśmy pamiętać o tym, aby korzystać tylko z legalnych treści i instalować aplikacje tylko ze sklepu App Store, regularnie aktualizować system, a także zainstalować antywirus z modułem antyphishingowym.

Jak usunąć wirusa z telefonu Android

Usuwanie wirusów z telefonów z Androidem jest trudniejsze niż w przypadku iPhonów, dlatego poniżej przedstawiamy instrukcję, w jaki sposób to zrobić.

 • Jeśli zauważysz jakikolwiek problem z pracą Twojego smartfonu z Androidem, powinieneś natychmiast zainstalować oprogramowanie antywirusowe, np. Bitdefender Mobile Security for Android. Po przeskanowaniu systemu antywirus najprawdopodobniej automatycznie usunie wszystkie zagrożenia.
 • Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zainstalować antywirusa, to w pierwszej kolejności powinieneś wyłączyć smartfon i uruchomić go w trybie awaryjnym. W tym momencie wszystkie aplikacje powinny być nieaktywne (także te zainfekowane). Przejrzyj wszystkie aplikacje i usuń te, które niedawno zainstalowałeś. Zrób to z poziomu ustawień, a nie pulpitu, ponieważ niektóre wirusy zostały zaprojektowane tak, aby ukryć przycisk „usuń”, lub go deaktywują.
 • Jeśli powyższy krok nie pomógł, to przywróć smartfon do ustawień fabrycznych.

Jak uniknąć zainfekowania telefonu wirusem w przyszłości

Niezależnie od tego, czy korzystamy ze smartfona z Androidem, czy z iOS, to zawsze powinniśmy pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych:

 • korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego
 • pobieraj tylko legalne treści i aplikacje z oficjalnych sklepów
 • unikaj dawania uprawnień do dostępu Twojego urządzenia aplikacjom ze sklepów Play i App Store
 • nie pobieraj podejrzanych załączników i nie klikaj w linki, które otrzymujesz w wiadomościach SMS i e-mailach
 • unikaj publicznych sieci Wi-Fi, jeśli musisz z nich korzystać to rób to za pośrednictwem prywatnej sieci VPN

Bezpieczne korzystanie ze smartfonów

Aktualnie praktycznie nie możemy obejść się bez telefonów. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczniami, studentami, pracownikami, przedsiębiorcami, czy emerytami telefony są nam niezbędne do normalnego funkcjonowania. Dlatego powinniśmy zawsze dbać o nasze cyberbezpieczeństwo i pamiętać o tym, aby przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny. Tylko w ten sposób ustrzeżemy się przed kradzieżą danych i środków finansowych z naszego konta.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy