Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AppleBlog

Użytkownicy Mac na celowniku ransomware jest potwierdzeniem prognozy Bitdefender

Kuba / is8.pl

14 marca 2016

W zeszłym tygodniu, badacze z firmy Palo Alto Networks wykazali, że ransomware KeRanger po raz pierwszy został zwrócony przeciwko użytkownikom komputerów Mac, co potwierdziło prognozy Bitdefender, jeśli chodzi o ekspansję ransomware na nowe systemy operacyjne w 2016 roku.

Eksperci twierdzą, że niektóre zakażone komputery Mac mogły mieć zaszyfrowane pliki już w poniedziałek, jak pisze The Guardian. Ryan Olson, dyrektor ds. analizy zagrożeń w Palo Alto, powiedział, że ransomware KeRanger, który ukazał się w piątek 4 marca, był pierwszym funkcjonującym ransomware jaki zaatakował komputery Apple Mac.

To pierwsze takie zagrożenie, które jest w pełni funkcjonujące: szyfruje pliki i stara się o okup Olson powiedział w rozmowie telefonicznej z Reuters, cytowanego przez The Guardian. Przedstawiciel Apple powiedział, że w weekend firma podjęła kroki, aby zapobiec atakom poprzez cofnięcie certyfikatu cyfrowego zatwierdzonemu deweloperowi firmy Apple, który udostępnił szkodliwe oprogramowanie do zainstalowania na komputerach Mac.

Ransomware przeznaczony dla Maców był postrzegany jako główne zagrożenie na liście najważniejszych prognoz w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni w 2016 roku stworzonej przez technicznego dyrektora Bitdefender, Bogdana Dumitru.

Widzieliśmy już ransomware dla systemów Linux, Windows i Android. Mac OS jest tuż za rogiem, powiedział w grudniu 2015. Będzie kierowany zarówno do konsumentów, jak i do przedsiębiorstw,  a wersje powstające w 2016 będą nie tylko szyfrować pliki i prosić o okup, ale także sprawiać, że wszystkie dokumenty będą dostępne w internecie, jeśli okup nie zostanie zapłacony. Jak na ironię, ofiara będzie w stanie odzyskać zaszyfrowane pliki dopiero, kiedy zostaną one przesyłane do Internetu w celu publicznego upokorzenia.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Ransomware był prawdopodobnie największym nierozwiązywalnym zagrożeniem dla internautów od 2014 roku i pozostanie jednym z najważniejszych udziałowców cyberprzestępczości w 2016 roku,  zauważył Bitdefender. Podczas gdy niektórzy operatorzy skupią się na metodzie szyfrowania plików, inne bardziej innowacyjne grupy wybiorą rozwój extortionware (złośliwego oprogramowania, które blokuje konta różnych usług online lub które upubliczniają wszystkim w Internecie dane przechowywane lokalnie. W całym roku 2016, szyfrowanie plików przez ransomware najprawdopodobniej rozszerzy się też do wersji Mac OS X.

Zeszłoroczne raporty pokazują, że miliony użytkowników padło ofiarą CryptoWall w wersji 3.0 (a wiele nie zostało zgłoszonych), dodając ponad 350 mln dolarów na konta bankowe cyberprzestępców. Rozwiązania zabezpieczające, takie jak Bitdefender Antivirus for Mac, zapewniają całkowitą ochronę przed nowymi i nieznanymi zagrożeniami bez spowalniania komputera Mac. AV for Mac łączy się z zaawansowaną technologią skanowania w chmurze Bitdefender, natychmiast wykrywając i blokując zagrożenia, niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzą. 


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy