Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wirusy

Najniebezpieczniejsze wirusy komputerowe w historii

ideo

15 listopada 2019

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, powstało kilka szczególnie groźnych wirusów i programów, które określa się dzisiaj jako najniebezpieczniejsze wirusy w historii. O ich złej sławie nie zawsze świadczyły straty finansowe, jakie spowodowały. Czasami była to łatwość i szybkość ich rozprzestrzeniania lub problemy z ich detekcją i usunięciem.

najgroźniejsze wirusy komputerowe

Najgroźniejsze wirusy komputerowe w historii

Twórcami najgroźniejszych wirusów bywali nastolatkowie, co jeży włos na głowie, biorąc pod uwagę, że infekowali swoim złośliwym oprogramowaniem banki, potężne firmy czy nawet serwery sił rządowych i militarnych. Poniżej przedstawiamy kilka najgroźniejszych wirusów i innych szkodliwych programów, które swojego czasu porządnie potrząsnęły całym komputerowym światem.

I LOVE YOU

W 2000 roku list miłosny stał się w świecie komputerowym synonimem olbrzymich problemów. Robak I LOVE YOU trafiał na komputery w formie e-maila, z załącznikiem imitującym list miłosny. Plik z wirusem nazywał się: Love-Letter-For-You.TXT.vbs, i niestety wielu z chęcią postanowiło odczytać zawartą w nim wiadomość. W ciągu zaledwie 10 dni, aż 10% komputerów podłączonych do Internetu, zostało zainfekowanych tym niezwykle groźnym robakiem. Po uruchomieniu rozsyłał się samodzielnie do 50 pierwszych kontaktów z listy. Niszczył pliki graficzne i audio, przesyłał informacje o loginach i hasłach użytkowników do swojego twórcy. Szacuje się, że straty spowodowane miłosnym listem, wyniosły ok. 20 mld dolarów.

Storm Worm

Storm Worm pierwszy raz zaatakował w 2006 poprzez e-maile, które w tytule odnosiły się do dużej liczby śmiertelnych ofiar burzy nad Europą. Trojan podszywał się pod różne programy, przejmując kontrolę nad komputerem i włączając go do botnetu, który hakerzy wykorzystywali np. do wysyłania spamu. Różne wersje wirusa miały umiejętność dostosowania się do aktualnych wydarzeń i rozsyłania siebie w wiadomościach, nawiązujących tematycznie do tego, co się w danym momencie działo na świecie. Ten niezwykle szkodliwy program działał szybko i agresywnie, jednak do jego uruchomienia trzeba było odebrać wiadomość e-mail i kliknąć w odnośnik.

Zeus (Zbot)

Zeus to kompletne i niezwykle rozbudowane narzędzie hakerskie, które umożliwia tworzenie botnetów. Odkryty został w 2007 roku. Z jego pomocą można infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę, wraz z wykradaniem danych, które się na nich znajdują i śledzeniem działalności użytkownika. Jest to prawdziwy hakerski kombajn, który na czarnym rynku kosztuje kilka tysięcy dolarów. Przy okazji, Zeus to malware, które doskonale radzi sobie z hakowaniem płatności bankowych.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Conficker

Conficker należy do tego rodzaju złośliwego oprogramowania, z którym walczy się do dzisiaj. Robak w 2009 roku, w ciągu 2 tygodni, zainfekował aż 9 milionów komputerów. Jego najgroźniejszą bronią jest to, że bardzo trudno go wykryć i potrafi ponownie zainfekować system, z którego został już usunięty.

MyDoom

Szkodliwy program z grupy robaków wykorzystywany w atakach DDoS. Jego pierwsza uśpiona forma została zaimplementowana 1 lutego 2014 roku. MyDoom pobierał backdoora, przez co haker zyskiwał dostęp do zarażonego komputera. W ciągu kilku dni robak sparaliżował działanie internetu, poprzez wysyłanie ze stworzonego za swoją pomocą botnetu, milionów zapytań do Google’a.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy