Najniebezpieczniejsze wirusy komputerowe w historii
15 listopada 2019
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, powstało kilka szczególnie groźnych wirusów i programów, które określa się dzisiaj jako najniebezpieczniejsze wirusy w historii. O ich złej sławie nie zawsze świadczyły straty finansowe, jakie spowodowały. Czasami była to łatwość i szybkość ich rozprzestrzeniania lub problemy z ich detekcją i usunięciem.
Najgroźniejsze wirusy komputerowe w historii
Twórcami najgroźniejszych wirusów bywali nastolatkowie, co jeży włos na głowie, biorąc pod uwagę, że infekowali swoim złośliwym oprogramowaniem banki, potężne firmy czy nawet serwery sił rządowych i militarnych. Poniżej przedstawiamy kilka najgroźniejszych wirusów i innych szkodliwych programów, które swojego czasu porządnie potrząsnęły całym komputerowym światem.
I LOVE YOU
W 2000 roku list miłosny stał się w świecie komputerowym synonimem olbrzymich problemów. Robak I LOVE YOU trafiał na komputery w formie e-maila, z załącznikiem imitującym list miłosny. Plik z wirusem nazywał się: Love-Letter-For-You.TXT.vbs, i niestety wielu z chęcią postanowiło odczytać zawartą w nim wiadomość. W ciągu zaledwie 10 dni, aż 10% komputerów podłączonych do Internetu, zostało zainfekowanych tym niezwykle groźnym robakiem. Po uruchomieniu rozsyłał się samodzielnie do 50 pierwszych kontaktów z listy. Niszczył pliki graficzne i audio, przesyłał informacje o loginach i hasłach użytkowników do swojego twórcy. Szacuje się, że straty spowodowane miłosnym listem, wyniosły ok. 20 mld dolarów.
Storm Worm
Storm Worm pierwszy raz zaatakował w 2006 poprzez e-maile, które w tytule odnosiły się do dużej liczby śmiertelnych ofiar burzy nad Europą. Trojan podszywał się pod różne programy, przejmując kontrolę nad komputerem i włączając go do botnetu, który hakerzy wykorzystywali np. do wysyłania spamu. Różne wersje wirusa miały umiejętność dostosowania się do aktualnych wydarzeń i rozsyłania siebie w wiadomościach, nawiązujących tematycznie do tego, co się w danym momencie działo na świecie. Ten niezwykle szkodliwy program działał szybko i agresywnie, jednak do jego uruchomienia trzeba było odebrać wiadomość e-mail i kliknąć w odnośnik.
Zeus (Zbot)
Zeus to kompletne i niezwykle rozbudowane narzędzie hakerskie, które umożliwia tworzenie botnetów. Odkryty został w 2007 roku. Z jego pomocą można infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę, wraz z wykradaniem danych, które się na nich znajdują i śledzeniem działalności użytkownika. Jest to prawdziwy hakerski kombajn, który na czarnym rynku kosztuje kilka tysięcy dolarów. Przy okazji, Zeus to malware, które doskonale radzi sobie z hakowaniem płatności bankowych.
Conficker
Conficker należy do tego rodzaju złośliwego oprogramowania, z którym walczy się do dzisiaj. Robak w 2009 roku, w ciągu 2 tygodni, zainfekował aż 9 milionów komputerów. Jego najgroźniejszą bronią jest to, że bardzo trudno go wykryć i potrafi ponownie zainfekować system, z którego został już usunięty.
MyDoom
Szkodliwy program z grupy robaków wykorzystywany w atakach DDoS. Jego pierwsza uśpiona forma została zaimplementowana 1 lutego 2014 roku. MyDoom pobierał backdoora, przez co haker zyskiwał dostęp do zarażonego komputera. W ciągu kilku dni robak sparaliżował działanie internetu, poprzez wysyłanie ze stworzonego za swoją pomocą botnetu, milionów zapytań do Google’a.