Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Władze niemieckie przejmują Kingdom Dark Web Marketplace

Piotr R

26 grudnia 2023

Władze niemieckie oraz organy ścigania z USA, Ukrainy, Mołdawii i Szwajcarii w ramach wspólnej operacji przejęły niesławny rynek cyberprzestępczości Kingdom Market. Rynek Dark Web ułatwiał odwiedzającym sprzedaż nielegalnych towarów, w tym fałszywych dokumentów tożsamości rządowych, narkotyków i narzędzi hakerskich. Strona internetowa Kingdom Market była dostępna online od marca 2021 r. i odwiedzali ją internauci z całego świata.

Kingdom Dark Web Marketplace

Międzynarodowa obława zakończona upadkiem sklepu z Dark Web

Członkowie podejrzanego rynku handlowali sfałszowanymi dokumentami, narkotykami, złośliwym oprogramowaniem, skradzionymi danymi osobowymi i usługami cyberprzestępczymi. Użytkownicy platformy płacili kryptowalutami, w tym Zcash, Litecoin, Monero i Bitcoin.

Zniknęło 42 000 nielegalnych wpisów

Zgodnie z komunikatem prasowym Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej w Niemczech (BKA) w momencie zajęcia na rynku wystawiono na sprzedaż 42 000 artykułów, w tym 3600 z Niemiec. W dokumencie wskazano również, że władze analizują infrastrukturę przejętego serwera w nadziei ustalenia tożsamości operatorów Kingdom Market.

Władze atakują operatorów ciemnej sieci

Jeden internauta podejrzany o powiązania z rynkiem został już aresztowany; Alan Bill, obywatel Słowacji, działający pod pseudonimami „Vendor” i „KingdomOfficial”, był rzekomo jednym z administratorów platformy.

Użytkownicy Kingdom Market udali się do Dread, wersji Reddita w Dark Web, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu strat pieniężnych po upadku rynku. Jak donosi BleepingComputer, pracownicy Dread rozpowszechniali pogłoski o aresztowaniu wielu osób mających dostęp do infrastruktury serwerów Marketplace.

Co więcej, władze niemieckie używały oficjalnego klucza PGP Kingdom Market do wysyłania wiadomości do zarejestrowanych członków, informując ich, że „królestwo upadło”. Członkowie przyjęli tę wiadomość z uniesionymi brwiami, a wielu podejrzewało operatorów o oszustwa przy wyjściu, ale oficjalne ogłoszenie BKA o zajęciu rozjaśniło atmosferę.

Pojmanie kluczowego gracza w dark webie

Upadek Kingdom Market, kluczowego gracza w Dark Web, podkreśla rosnącą precyzję i zasięg międzynarodowych dochodzeń w sprawie cyberprzestępczości. Ta operacja, obejmująca kontynenty i przecinająca warstwy cyfrowej anonimowości, nie tylko zakłóca funkcjonowanie znaczącego nielegalnego rynku, ale także służy jako ostrzeżenie, że nawet w najciemniejszych zakątkach sieci sprawiedliwość ma szeroko otwarte oczy.

Jeśli chcesz uchronić się przed cybezagrożeniami związanymi ze złośliwym oprogramowaniem i działalnością dark webu, to pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego takiego, jak Bitdefender Internet Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy