Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

15 grudnia 2023

38-letni Miklos Daniel Brody z San Francisco pracował jako inżynier ds. chmury w banku First Republic do 11 marca 2020 r., kiedy to został zwolniony za pobieranie filmów dla dorosłych na pamięć USB za pośrednictwem komputerów firmy. Mężczyzna w ramach zemsty wykorzystał dostęp do zasobów firmowych, następnie usunął dane bankowe i spowodował straty w wysokości ponad 220 tysięcy dolarów. Za swój czyn, Brody został skazany na 24 miesiące więzienia po uznaniu go za winnego włamania się do sieci swojego byłego pracodawcy i wyrządzenia znacznych szkód.

Zemsta pracownika

Celowe wyrządzanie szkód – zemsta byłego pracownika

Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez biuro prokuratora USA Brody usunął repozytoria kodów przechowywane przez bank w chmurze, uruchomił skrypt do usuwania logów, pozostawił wiadomości zawierające zaczepki dla byłych kolegów z kodeksu bankowego i podszywał się pod innych pracowników, otwierając sesje w ich imieniu.

Ponadto Brody wysłał sobie e-mailem zastrzeżony kod, nad którym pracował podczas pracy w banku, o wartości ponad 5000 dolarów.

Próba stworzenia alibi

W ciągu kilku dni i tygodni po złożeniu wniosku Brody próbował zatrzeć ślady, składając raport policyjny, w którym twierdził, że jego firmowy laptop został skradziony z jego samochodu, gdy ćwiczył na siłowni. Nadal podtrzymał tę historię nawet po aresztowaniu w marcu 2021 r. i przesłuchaniu przez agentów amerykańskich tajnych służb.

Brody otrzymał teraz karę 24 miesięcy pozbawienia wolności za włamanie do sieci i składanie fałszywych oświadczeń śledczym. Ponadto Brody’emu nakazano zapłacić zadośćuczynienie w łącznej wysokości 529 266,37 dolarów oraz spędzić trzy lata pod nadzorem kuratora po odbyciu kary więzienia.

Wszystkiego tego oczywiście można było łatwo uniknąć, gdyby pracodawcy Brody’ego wdrożyli bezpieczniejszy proces offboardingu – na przykład zapewnienie, że dane logowania zostały zmienione lub całkowicie usunięte, gdy ktoś opuścił firmę.

„Zwolnienie z pracy z reguły wiąże się z bardzo negatywnymi emocjami pracownika, dlatego pracodawca powinien pamiętać o tym, aby jak najszybciej wycofać wszelkie dostępy do kluczowych usług firmy zwalnianej osobie. Niedopilnowanie tego może sprawić, że taki były pracownik wyrządzi wiele szkód, lub skradnie kluczowe dane i skompromituje firmę” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Samo eskortowanie kogoś z terenu firmy nie wystarczy. Należy także rozważyć, czy mają oni dostęp do zdalnego logowania się do systemów firmowych i czy mogą posiadać w domu sprzęt i dane należące do firmy.

Warto także upewnić się, że Twoja firma ma solidną ochronę i że tylko pracownicy posiadający odpowiednie uprawnienia mają dostęp do poufnych lub wrażliwych informacji i systemów. A gdy ci autoryzowani użytkownicy nie będą już upoważnieni, należy natychmiast odebrać im prawa dostępu.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/prison-for-man-who-wiped-banks-data-after-being-fired-for-accessing-porn-in-the-office/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy