Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Antywirus na iPhone – czy jest potrzebny?

Piotr R

2 czerwca 2023

Smartfony i komputery firmy Apple od wielu lat cieszą się renomą wśród użytkowników sieci. Ma na to wpływ nie tylko atrakcyjny design i wydajność tych urządzeń, lecz także to, że ich systemy operacyjne są zamknięte. Dzięki temu ta amerykańska firma może w znacznej mierze kontrolować wszystkie treści, które trafiają na iPhony i komputery z macOS, więc ryzyko zainfekowania ich przez złośliwe oprogramowanie jest stosunkowo niewielkie. iPhone i iPad Siła marki Apple jest tak wielka, że również dzisiaj wielu Internautów uważa, że iPhony są wolne od wirusów. Jednak jaka jest prawda na ten temat? Czy korzystając z urządzeń z iOS i macOS, rzeczywiście możemy zapomnieć o cyberzagrożeniach? Czy antywirus na iPhona jest konieczny? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Złośliwe oprogramowanie na iPhone – czy jest się czego obawiać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, iPhony są z pewnością o wiele mniej narażone na zainfekowanie systemu niż smartfony z Androidem. Niestety nie oznacza to, że zapewniają całkowite bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Pomimo tego, że pobranie podejrzanej aplikacji z Apple Store jest praktycznie niemożliwe, ponieważ producent bardzo restrykcyjnie podchodzi do testów bezpieczeństwa treści tam zawartych, użytkownicy są nadal narażeni na zagrożenia wynikające ze standardowej aktywności w sieci. Urządzenia Apple mają już długą historię walki z cyberprzestępcami, którzy do tej pory skutecznie znajdują luki w iOS. Niektóre exploity  pozostawały niewykryte przez amerykańską firmę nawet przez dwa lata. Dlatego użytkownicy iPhonów powinni zachowywać czujność i unikać odwiedzania podejrzanych stron internetowych. Powinni także mieć zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do wszelkich nieoczekiwanych wiadomości zawierających linki i pliki w załącznikach. Niestety iPhony nie są wolne od zagrożeń typu phishing. iPhony są podatne także na zagrożenia ze strony niebezpiecznych reklam. Przykładem tego może być niezwykle popularny iPhone Calendar, czyli złośliwe oprogramowanie typu malware, które może zainfekować system przez lukę w aplikacji kalendarza. iPhone Calendar rozprzestrzenia się przez irytującą reklamę pop-up, którą niezwykle trudno zamknąć, a nietrafienie w bardzo mały ”krzyżyk” skutkuje pobraniem i instalacją tego złośliwego oprogramowania.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie z iPhona?

Jeśli zauważysz, że Twój iPhone zaczyna bez powodu szybko się rozładowywać, spada jego wydajność, pojawiają się w nim nieznane aplikacje lub na jego ekranie wyskakują niepokojące komunikaty, najprawdopodobniej został on zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. W takiej sytuacji musisz jak najszybciej podjąć działania, które mają na celu usunięcie złośliwego kodu z pamięci Twojego urządzenia. Jednak w jaki sposób to zrobić? Najprostszą metodą jest zrestartowanie iPhona. Apple wyposażył swoje urządzenia w technologię, która umożliwia skanowanie smartfonu po jego włączeniu. Podczas nowego uruchomienia systemu złośliwe oprogramowanie zostanie najprawdopodobniej usunięte, a smartfon powróci do swojej dawnej wydajności. Niestety hakerzy doskonale o tym wiedzą, więc tworzą malware, które uniemożliwiają użytkownikowi ponowne uruchomienie swojego urządzenia. Przykładem takiego złośliwego kodu jest oprogramowanie o nazwie „NoReboot”, które „symuluje” wyłączenie iPhona. Właściciel, który wykonał podstawową sekwencję powodującą restart urządzenia, jest oszukany przez złośliwe oprogramowanie, które gasi ekran, a następnie wyświetla logo Apple. Jednak samo urządzenie nie zostaje wyłączone i uruchomione ponownie, więc nie dochodzi do skanowania. Aby ustrzec się przed tego typu zagrożeniami, musimy pamiętać o regularnej aktualizacji systemu iOS. Jeśli restart i aktualizacja iOS nie spowoduje usunięcia złośliwego oprogramowania, to niestety będziemy zmuszeni do przywrócenia ustawień fabrycznych urządzenia. W takim wypadku stracimy wszystkie drogocenne dane, które przechowujemy na swoim iPhonie, dlatego ten krok powinniśmy traktować jako ostateczność i zanim się na niego zdecydujemy, warto wykonać kopię zapasową.

Czy antywirus na iPhona jest konieczny?

Pomimo tego, że systemy iOS są wyjątkowo bezpieczne i przyjazne dla niedoświadczonych użytkowników sieci, to zdecydowanie warto skorzystać z dodatkowej warstwy cyberochrony, jaką zapewniają systemy antywirusowe. Darmowy antywirus na iPhony Bitdefender Mobile Security for iOS nie wpływa negatywnie na wydajność telefonów Apple i skutecznie przeciwdziała złośliwym oprogramowaniom, takim jak ransomware, malware i adware. Ponadto został wyposażony w bardzo szybki skaner, dzięki któremu zablokuje większość najpopularniejszych cyberzagrożeń, na które narażony jest użytkownik iPhonów. Jeśli chciałbyś skorzystać z darmowego antywirusa na iPhone – Bitdefender Mobile Security for iOS, to kliknij tutaj.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy