Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z chmury, być może zastanawiałeś się, jak bezpieczne są Twoje dane. Aby podjąć świadomą decyzję, czy chmura jest dla Ciebie odpowiednia, ważne jest zrozumienie ryzyka związanego z przechowywaniem danych w tych wirtualnych repozytoriach. Dlatego w tym artykule zastanowimy się nad kwestią bezpieczeństwa w chmurze.
Czym jest chmura?
Chmura to termin używany do opisania zdalnego systemu, który może przechowywać i przetwarzać dane, a do którego często uzyskuje się dostęp przez Internet. Przechowywanie w chmurze opiera się na chmurze pod względem przestrzeni dyskowej i mocy przetwarzania, co czyni je znacznie wydajniejszymi niż tradycyjne przechowywanie na dyskach twardych.
Przechowywanie w chmurze również zyskało na popularności z wielu powodów. Po pierwsze, pozwala użytkownikom na dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie. Oznacza to, że możesz uzyskać dostęp do swoich plików z dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym, czy to telefonu, tabletu, czy laptopa. Przechowywanie w chmurze ułatwia udostępnianie plików innym osobom.
Przechowywanie w chmurze oferuje również większe bezpieczeństwo niż tradycyjne dyski twarde. Gdy przechowujesz swoje dane w chmurze, tylko Ty masz do nich dostęp — nawet firma hostująca Twoje pliki nie może uzyskać do nich dostępu bez Twojej zgody.
Jakie są zalety przechowywania danych w chmurze?
Korzyści z przechowywania danych w chmurze jest wiele. Oto kilka z nich:
Bezpieczeństwo: Ochrona danych w chmurze jest łatwiejsza niż inne opcje związane z fizycznymi nośnikami danych, ponieważ są regularnie tworzone kopie zapasowe, które są przechowywane poza siedzibą firmy. Przechowywanie w chmurze chroni przed zagrożeniami bezpieczeństwa, przechowując wszystkie informacje bezpiecznie poza siedzibą firmy w zaszyfrowanym formacie. Warto jednak pamiętać o tym, że cyberzagrożenia w chmurze nadal istnieją i warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich danych.
Dostępność: Dzięki przechowywaniu w chmurze możesz uzyskać dostęp do swoich plików z dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym. Nie musisz się martwić, czy masz przy sobie komputer, czy też musisz zabrać ze sobą zewnętrzny dysk twardy lub dysk flash.
Udostępnianie plików: Przechowywanie w chmurze umożliwia udostępnianie plików innym osobom podłączonym do tej samej usługi. Ułatwia również jednej osobie udostępnianie plików wielu osobom jednocześnie. Na przykład może być przydatne w okolicznościach, gdy chcesz, aby wiele osób w Twoim zespole miało dostęp do dokumentu w tym samym czasie.
Odzyskiwanie utraconych plików: Jeśli coś stanie się z Twoim komputerem (lub nawet dyskiem twardym), na którym znajdują się Twoje dane, usługi w chmurze umożliwią Ci odzyskanie tych plików z ich serwerów, jeśli były pierwotnie tam przechowywane. To także ważny element świadczący o bezpieczeństwie danych w chmurze.
Przystępność cenowa: Większość usług przechowywania danych w chmurze jest albo bezpłatna, albo tańsza niż sprzęt do przechowywania danych, co czyni je opłacalnym rozwiązaniem do przechowywania danych. Ponadto możesz zwiększyć lub zmniejszyć możliwości przechowywania danych w zależności od budżetu. Dzięki temu bezpieczne przechowywanie danych jest bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika.
Bezpieczeństwo w chmurze, łatwe odzyskiwanie plików, dostępność i udostępnianie plików to doskonałe powody, dla których warto odejść od polegania wyłącznie na dyskach twardych lub lokalnych pamięciach masowych.
Jakie są zagrożenia związane z przechowywaniem danych w chmurze?
Cyberniebezpieczeństwa związane z przechowywaniem w chmurze są liczne i różnią się w zależności od rodzaju przechowywanych danych. Jednak ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze zagrożenia obejmują:
Naruszenia danych w chmurze: Podczas gdy dane przechowywane w chmurze są szyfrowane, atakujący nadal mogą ominąć szyfrowanie za pomocą ataków siłowych lub kradzieży danych logowania. Jednak nie zawsze jest to problem, ponieważ niektóre firmy szyfrują wszystkie swoje dane zaraz po ich przesłaniu do chmury.
Brak kontroli: Ponieważ polegasz na podmiocie trzecim w przechowywaniu swoich danych, nie masz żadnej kontroli nad tym, jak są one obsługiwane i co się stanie, jeśli dojdzie do naruszenia. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli potrzebujesz natychmiastowego dostępu do swoich plików, ponieważ mogą być niedostępne z powodu problemów technicznych lub innych problemów z infrastrukturą dostawcy usług.
Brak połączenia internetowego: Jeśli korzystasz z usługi w chmurze, która wymaga połączenia internetowego, aby uzyskać dostęp do plików, możesz nie być w stanie uzyskać do nich dostępu bez niezawodnego i bezpiecznego połączenia internetowego. Może to być szczególnie kłopotliwe, jeśli często podróżujesz lub jeśli połączenie internetowe zawodzi z jakiegokolwiek powodu.
Brak usług tworzenia kopii zapasowych: Nie wszyscy dostawcy pamięci masowej w chmurze są sobie równi, jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowych danych. W związku z tym należy sprawdzić, czy dostawca oferuje podstawowe usługi tworzenia kopii zapasowych danych. Niezależnie od tego, czy świadczą takie usługi, należy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych na urządzeniu zewnętrznym, aby nie utracić ich w przypadku braku połączenia z Internetem.
Chociaż nie ma tak wielu zagrożeń związanych z przechowywaniem danych w chmurze, z pewnością rosną one wraz ze wzrostem jej popularności. Po pierwsze, ataki na chmurę stają się coraz powszechniejsze. Jeśli wystąpią, firmy, które polegają na chmurze w zakresie swoich potrzeb związanych z przechowywaniem danych, mogą ponieść poważne szkody. Pierwszym krokiem w ochronie firmy jest dokładne zrozumienie, jakie są możliwe ataki, aby można było podjąć środki zapobiegawcze.
Najczęstszym rodzajem cyberzagrożenia dla chmury jest ransomware. Hakerzy uzyskają dostęp do Twoich prywatnych plików i zablokują je, dopóki nie zapłacisz im okupu. Różni się to od kradzieży informacji, ponieważ nie wiąże się z kradzieżą Twoich danych — są one po prostu zablokowane, więc nie możesz uzyskać do nich dostępu bez zapłacenia okupu.
Innym powszechnym rodzajem cyberataku jest atak typu Distributed Denial of Service (DDoS). Hakerzy wykorzystają złośliwe oprogramowanie, aby przejąć kontrolę nad milionami komputerów na całym świecie, a następnie wykorzystają je jako część armii przeciwko dostawcy usług przechowywania danych w chmurze.
Wskazówki dotyczące zabezpieczania danych w chmurze
Mimo że z ochroną danych w chmurze wiążą się pewne ryzyka, które wraz ze wzrostem popularności tej technologii mogą narastać, można je ograniczyć, podejmując określone kroki.
Jednak na każdym etapie bezpieczeństwa najlepiej jest zachować ostrożność, gdy przesyłasz ważne dokumenty. Nie przesyłaj poufnych, prywatnych dokumentów do chmury, chyba że masz pewność, że nikt inny nie ma do nich dostępu. Jeśli musisz udostępnić dokumenty innym osobom, upewnij się, że te osoby nie mają dostępu do innych danych na Twoim koncie.
Mówiąc bardziej technicznie, większość działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wiąże się z dokładną analizą dostawcy usług przechowywania danych w chmurze, jego warunków świadczenia usług i ustawień zabezpieczeń.
Zapoznaj się z warunkami korzystania z usługi
Kiedy decydujesz się na przechowywanie danych w chmurze, przekazujesz kontrolę nad tymi informacjami zewnętrznemu dostawcy usług. Podobnie jak w przypadku każdej dużej firmy, konsumenci muszą zbadać swoich dostawców usług w chmurze przed podjęciem decyzji.
Jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas badania firm, jest sposób, w jaki radzą sobie z bezpieczeństwem. Wiele usług ma dedykowane zespoły, które pracują nad ochroną danych konsumentów i wykrywaniem zagrożeń. Zazwyczaj oferują również uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które wymaga od użytkowników wprowadzenia kodu wysłanego na ich telefon oprócz hasła przed uzyskaniem dostępu do ich konta.
Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu dostawców usług w chmurze, jest bezpieczeństwo konsumenta: jak zareagują, jeśli konto zostanie zhakowane lub dane zostaną skradzione. Niektóre firmy oferują zwroty pieniędzy lub usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości z tego powodu. Niektóre mogą nawet mieć dedykowane zespoły, które pracują nad odzyskiwaniem skradzionych kont i przywracaniem ich użytkownikom.
Na koniec, ważne jest również rozważenie polityki prywatności hosta chmury. Nawet jeśli masz solidny system bezpieczeństwa, jeśli host zamierza sprzedać lub udostępnić Twoje dane innym stronom, ostatecznie możesz nie być tak bezpieczny, jak myślałeś. Polityka prywatności powinna jasno określać, z kim host może i nie może udostępniać Twoich danych oraz w jakich okolicznościach.
Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to środek bezpieczeństwa, który pozwala chronić konta, wymagając podania dwóch informacji do zalogowania się. Po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego musisz wprowadzić hasło i sześciocyfrowy kod wysłany na Twój telefon lub otrzymany w wiadomości tekstowej.
Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń pomaga chronić Twoje dane przed hakerami. Jeśli ktoś zdobędzie Twoje hasło i spróbuje zalogować się na Twoje konto, nadal będzie potrzebował dostępu do urządzenia, które generuje drugi kod — co oznacza, że musiałby mieć fizyczny dostęp do drugiego urządzenia, aby włamanie się powiodło.
Dezaktywuj stare urządzenia
Starsze urządzenia, które nie są już podłączone do sieci w chmurze, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich danych. Mogą stać się celem hakerów, którzy chcą uzyskać dostęp do przechowywanych na nich danych, lub mogą zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.
Aby złagodzić to zagrożenie, monitoruj swoją sieć w chmurze, aby upewnić się, że nie są podłączone żadne starsze urządzenia. Możesz również użyć aplikacji, które automatycznie dezaktywują nieużywane urządzenia.
Korzystaj ze skutecznego antywirusa
Pamiętaj, aby zadbać o zabezpieczenie wszystkich urządzeń biurowych za pomocą skutecznego programu antywirusowego. Dzięki temu uchronisz się przed próbami pishingowymi, malware, ransomware i wieloma innymi cyberzagrożeniami w chmurze. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób antywirusy Bitdefender mogą zapewnić ochronę Twojej firmie, to sprawdź tę stronę.
Zaszyfruj swoje dane
Osoby prywatne mogą zmniejszyć ryzyko naruszeń, szyfrując swoje pliki przed przesłaniem ich do chmury. Konsumenci mają do dyspozycji różne bezpłatne i płatne programy szyfrujące. Ponadto, jeśli nie jesteś tak biegły w technologii, niektórzy dostawcy pamięci masowej w chmurze zaszyfrują Twoje dane za Ciebie.
Ogólnie rzecz biorąc, do zabezpieczenia danych można użyć wielu różnych typów oprogramowania szyfrującego. Niektóre są bezpłatne, a niektóre wymagają opłaty licencyjnej. Niezależnie od wybranego typu, musisz użyć renomowanego programu. Jeśli kiedykolwiek nie będziesz pewien, zawsze możesz poszukać recenzji online na temat usług programu, aby ocenić doświadczenia poprzednich klientów.