Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Bitdefender GravityZone Patch Management

Piotr R

30 maja 2023

Jeśli jesteś odpowiedzialny za poziom cyberbezpieczeństwa w Twojej firmie, placówce rządowej lub w szkole, to z pewnością nieobcy Ci problem niechęci pracowników do aktualizowania swoich komputerów. Często zasłaniają się tym, że mając tyle zajęć i obowiązków, nie mogą pozwolić sobie na stratę kilkunastu minut potrzebnych na aktualizację. Niestety takie zachowanie może skutkować bardzo poważnym niebezpieczeństwem wykorzystania przez hakerów luk w poszczególnych systemach i użycia exploitów typu „zero-day”. Dlatego zespół Bitdefender postanowił wyjść naprzeciw potrzebom naszych klientów i stworzył narzędzie Bitdefender GravityZone Patch Management umożliwiające szybką oraz skuteczną aktualizację wszystkich programów i aplikacji, z których korzystają pracownicy Twojej firmy.

Bitdefender GravityZone Patch Management

Czym są luki i dlaczego są tak niebezpieczne?

Luki w zabezpieczeniach oprogramowania i aplikacji powstają najczęściej na skutek błędów programistów, którzy byli odpowiedzialni za napisanie ich kodu. Pomimo wielu skrupulatnych testów danej aplikacji niestety bardzo trudno uniknąć wypuszczenia produktu, który pozbawiony jest jakichkolwiek wad. Po udostępnieniu nowej aplikacji hakerzy natychmiastowo rozpoczynają poszukiwania luk i tworzą exploity, czyli programy, które wykorzystują błędy programistów, aby włamać się do systemów użytkowników.

Musimy także pamiętać o tym, że zagrożenie ze strony exploitów nie występuje tylko na początku istnienia nowych aplikacji. Programiści podczas dodawania nowych funkcjonalności i łataniu starych luk często mimowolnie tworzą nowe, które starają się wykorzystać hakerzy. Dlatego to bardzo ważne, aby na bieżąco pobierać i instalować wszelkie aktualizacje, które zaleca nam producent danego oprogramowania. Ponieważ tylko w taki sposób możemy uchronić się przed exploitami.

Potencjalne straty spowodowane exploitami

Ataki, które wykorzystują exploity, są jednymi z najczęściej występujących zagrożeń, z jakimi możemy spotkać się w sieci. Niestety ich skutki bardzo często wiążą się nie tylko z dużymi stratami finansowymi dla firmy spowodowanymi wyciekiem danych, ewentualnym szantażem i postojem w pracy, lecz także z utratą zaufania ze strony kontrahentów i klientów.

Oprócz tego musimy pamiętać także, że w razie niezapewnienia odpowiedniej ochrony dla danych krytycznych firma może zostać obciążona dotkliwą karą finansową za niewywiązanie się z wymogów dotyczących RODO, a poszczególni pracownicy mogą także zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoje rażące błędy. Dlatego zdecydowanie nie warto deprecjonować istotności regularnych aktualizacji systemu, a także zadbać o odpowiednią ochronę antywirusową swoich zasobów, jak również zadbać o odpowiednią edukację swoich pracowników.

W jaki sposób działa Bitdefender GravityZone Patch Management i czy może pomóc Twojej firmie?

Bitdefender GravityZone Patch Management to dodatkowy moduł, który może być zintegrowany z oprogramowaniem antywirusowym z linii Bitdefender GravityZone. Moduł ten zapewnia automatyczną aktualizację wszystkich najpopularniejszych aplikacji i programów na komputerach pracowników. Dzięki temu moduł ten pozwoli Ci podnieść ogólny poziom bezpieczeństwa i zredukować zagrożenia związane z potencjalnymi podatnościami systemu na exploity.

Dzięki GravityZone Patch Management Twój zespół do spraw cyberbezpieczeństwa będzie mógł na bieżąco aktualizować systemy operacyjne i oprogramowanie. Zautomatyzowany moduł aktualizacyjny jest w stanie rozprowadzić poprawki na stacjach roboczych, serwerach i wirtualnych maszynach. Także tych, które są wykorzystywane przez pracowników pracujących w trybie zdalnym lub hybrydowym.

Jedną z niezwykle przydatnych funkcjonalności modułu GravityZone Patch Management jest to, że pozwala on organizacjom planować skanowanie w poszukiwaniu brakujących aktualizacji i konfigurować oddzielne harmonogramy dla poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem. Ponadto zapewnia możliwość odłożenia aktualizacji wymagających ponownego uruchomienia stacji roboczej. Dzięki temu administrator sieci może zaplanować zdalną aktualizację wszystkich urządzeń w najdogodniejszym dla pracowników momencie, np. gdy ci będą na spotkaniu lub na przerwie.

Niestety obecnie większość zespołów IT boryka się deficytem wykwalifikowanych specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa, brakiem odpowiednich funduszy i przesytem obowiązków. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że pracownicy z działów IT często nie znajdują czasu na terminowe wdrażanie aktualizacji dla systemów operacyjnych i aplikacji. Nieaktualne oprogramowanie może zwiększać podatności na wycieki danych, zwłaszcza w przypadku pracy zdalnej – w swoich domach pracownicy nie mogą już korzystać z korporacyjnego sprzętu zaprojektowanego w sposób zapobiegający exploitom w warstwie sieciowej. Automatyczna instalacja aktualizacji, którą zapewnia GravityZone Patch Management pozwala organizacjom zawsze być o krok do przodu przed zagrożeniami.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy