Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wirusy

Botnet w roli anonimizującego serwera do wynajęcia

Natalia T.

21 października 2020

Protection concept: pixelated Padlock And Key icon on digital background, 3d render

Malware InterPlanetary Storm wzbudza w ostatnim czasie niepokój wśród ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Badacze Bitdefender zajęli się analizą tego złośliwego oprogramowania i odkryli jego nowe, wcześniej nieznane właściwości.

Pierwszy wariant Interplanetary Storm, wymierzony w system operacyjny Windows, odkryto w maju 2019 roku. W kolejnych miesiącach pojawiły się wersje infekujące systemy Linux, Darwin oraz Android. Malware rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie – w tym miesiącu zainfekował ponad 13 tysięcy maszyn, z czego około 60 proc. w Azji. Jak do tej pory w Polsce odnotowano jedynie kilka przypadków jego występowania. Interplanetary Storm tworzy na zainfekowanych urządzeniach botneta. Badacze szukali odpowiedzi na pytanie jaki cel przyświeca cyberprzestępcom posługującym się tym malwarem i wysnuwali różne koncepcje – ataki DDoS, kradzież danych czy wysyłanie spamu. Natomiast specjaliści Bitdefender po wnikliwej analizie kodu doszli do wniosku, iż botnet pełni rolę anonimizującego serwera proxy i może być wynajmowany w modelu subskrypcyjnym. Tego typu serwery funkcjonują jako przekaźnik pomiędzy użytkownikiem oraz serwisem internetowym, ukrywają adres IP użytkownika, a także usuwają niektóre elementy identyfikujące (cookies, identyfikator przeglądarki itp).

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Bitdefeneder już w ubiegłym roku przeprowadził wnikliwe badania Interplanetary Storm. Malware opracowano w języku Golang, co jest nowym trendem w cyberprzestępczym świecie. Liczba programów bazujących na Golang wzrosła w ostatnich dwóch latach. Emptiness, Liquorbot, Kaiji i Fritzfrog to przykłady botów Golang, które atakują komputery z systemem Linux i używają SSH jako wektora ataku. Pewne cechy tego języka, takie jak przenośność i bogata baza kodu, sprawiają, że ​​jest on pożądany przez autorów złośliwego oprogramowania. Niektóre z tych rodzin szkodliwego oprogramowania wzorują się na „tradycyjnych” botnetach Linuksa, przepisując je w Go, podczas gdy inne bazują na oryginalnym, własnym projekcie. IPStorm został napisany od podstaw i należy do tej drugiej kategorii. Interplanetary Storm posiada złożoną i modułową infrastrukturę zaprojektowaną do poszukiwania i naruszania nowych celów, synchronizowania nowych wersji złośliwego oprogramowania, uruchamiania dowolne polecenia na zainfekowanej maszynie i komunikuje się z serwerem C2 wykorzystywanym przez napastników do utrzymywania komunikacji i sterowania zainfekowanymi przez malware komputerami.


Autor


Natalia T.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy