Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wirusy

Grupa Lazarus wykorzystuje lukę zero-day w ataku na łańcuch dostaw

Piotr R

29 listopada 2023

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) i koreańska Narodowa Służba Wywiadowcza (NIS) wspólnie wydały ostrzeżenie o wyrafinowanym cyberataku przeprowadzonym przez powiązaną z Koreą Północną grupę hakerską Lazarus. W ataku wykorzystano lukę dnia zerowego w oprogramowaniu MagicLine4NX, powszechnie używanym do cyfrowego uwierzytelniania i transakcji.

Grupa Lazarus wykorzystuje lukę w oprogramowaniu do cyberataków

Jak wskazano w notatce prasowej NIS: „W marcu 2023 r. cyberprzestępcy wykorzystali szeregowo luki w oprogramowaniu systemów uwierzytelniania zabezpieczeń i systemów połączonych z siecią, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do intranetu docelowej organizacji”. Napastnicy początkowo wykorzystali lukę w programie uwierzytelniającym MagicLine4NX, często zintegrowanym z takimi aplikacjami, jak przeglądarki internetowe, eksploratory plików i klienci poczty e-mail. To początkowe naruszenie umożliwiło im boczne poruszanie się w obrębie sieci, wykorzystując lukę typu zero-day w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji.

Nietypowa metoda ataku – „watering hole attack”

Strategia Grupy Lazarus obejmowała atak typu „watering hole”, podczas którego infekowała witrynę internetową popularnego serwisu medialnego i umieszczała w artykule złośliwe skrypty. Metoda ta zawęziła atak do konkretnych ofiar, atakując użytkowników z określonych zakresów adresów IP, którzy korzystali z podatnych na ataki wersji oprogramowania MagicLine4NX. Po odwiedzeniu zaatakowanej witryny komputer ofiary łączy się z serwerem dowodzenia i kontroli (C2) atakującego, ułatwiając dalszą infiltrację i kradzież danych.

Globalne implikacje ze szczególnym uwzględnieniem Korei Południowej

Chociaż atak typu zero-day miał konsekwencje globalne, jego celem były przede wszystkim organizacje z Korei Południowej. Grupa Lazarus znana jest ze swoich agresywnych taktyk cybernetycznych, w tym głośnych ataków kryptograficznych i prób infiltracji kont programistów na platformach takich jak GitHub.

Osoby potencjalnie poszkodowane

W obecnej erze cyfrowej granice między zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw a zagrożeniami, z którymi borykają się indywidualni użytkownicy w domu, coraz bardziej się zacierają. Niedawny atak grupy Lazarus to nie tylko sygnał alarmowy dla firm; jest to wyraźne przypomnienie także dla Zwykłych użytkowników sieci. Zastanów się, jak głęboko zintegrowane jest takie oprogramowanie z narzędziami, z których korzystamy na co dzień — od naszych przeglądarek internetowych po aplikacje pocztowe. Nie jest to tylko abstrakcyjne zagrożenie dla dużych organizacji; jest to realne i aktualne zagrożenie dla każdego, kto posiada cyfrowy ślad. Wszyscy jesteśmy częścią wzajemnie połączonego ekosystemu cyfrowego i czujność jest kluczowa – nie tylko w sali konferencyjnej, ale także przy naszych domowych biurkach.

Zalecenia Bitdefender dotyczące ochrony konsumentów

Aby zabezpieczyć się przed takimi zagrożeniami jak luki zero-day, użytkownicy muszą zachować solidną higienę cybernetyczną, regularnie aktualizować oprogramowanie w celu łatania luk w zabezpieczeniach, korzystać z dedykowanego oprogramowania zabezpieczającego, takiego jak Bitdefender Internet Security, a także zachować czujność w zakresie taktyk inżynierii społecznej. Świadomość i proaktywne środki bezpieczeństwa mogą znacznie zmniejszyć ryzyko stwarzane przez grupy takie jak Lazarus, nawet przy ich wyrafinowanych metodach ataku.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy