Czym jest ochrona wielowarstwowa i dlaczego jest skuteczna?
Piotr R
10 stycznia 2025
Wielowarstwowe zabezpieczenia odnoszą się do ochrony danych organizacji za pomocą różnych środków bezpieczeństwa. Pomysł polega na tym, że jeśli hakerzychcą uzyskać dostęp do danych, muszą przebić się przez ochronę wielowarstwową (np. warstwy fizyczne, administracyjne i techniczne), co znacznie utrudnia uzyskanie dostępu. W cyberbezpieczeńtwie warstwowym poszczególne narzędzia mogą się nakładać, ale nigdy nie powinny zakłócać funkcjonowania operacji bezpieczeństwa.
Ochrona wielowarstwowa jest czasami określana jako obrona dogłębna, pomagająca chronić każdy punkt styku za pomocą narzędzi celowo zbudowanych dla tego punktu styku. Na przykład laptop w Twojej organizacji może mieć VPNdo bezpiecznego dostępu do zasobów firmy i skutecznego antywirusa do ciągłego skanowania laptopa pod kątem potencjalnego złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Nadmiarowość jest kluczowym aspektem warstwowego bezpieczeństwa. Dane na laptopie mogą być szyfrowane i mogą być tworzone kopie zapasowe w celu zapewnienia nadmiarowości i obsługi wielu punktów odzyskiwania.
Jakie są wielowarstwowe zabezpieczenia?
Fizyczny — Ten element obejmuje używanie fizycznych urządzeń lub mechanizmów w celu zabezpieczenia punktów styku dostępu do danych. Zabezpieczenia, takie jak skanery linii papilarnych na laptopie i telefonie komórkowym, karty pracownicze używane do wchodzenia do biura lub wychodzenia z niego oraz kamery CCTV w serwerowni, należą do tej kategorii. Na przykład pracownicy pracujący z domu używają wielu urządzeń w celu uzyskania dostępu do danych swojej organizacji. W takim scenariuszu elementy fizyczne zapewniają, że dostęp do urządzenia jest ograniczony.
Administracyjne — Zasady i protokoły używane do zabezpieczania danych stanowią element administracyjny wielowarstwowego bezpieczeństwa. Dobrymi przykładami są szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa, stosowanie metodologii dostępu o najmniejszych uprawnieniach podczas udzielania dostępu do sieci, tworzenie planu reagowania na incydenty cybernetyczne itd.
Techniczny — Być może najważniejszy ze wszystkich elementów bezpieczeństwa obrony w głąb, część techniczna składa się ze sprzętu i oprogramowania używanego do zabezpieczania danych. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe, systemy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych, oprogramowanie antywirusowe, filtrowanie treści internetowych, zapory sieciowe, oprogramowanie antywirusowe itd. stanowią część elementu technicznego.
Czy ochrona wielowarstwowa ma jakieś wady?
W idealnych okolicznościach wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa jest najlepszym sposobem ochrony organizacji przed cyberatakami. Jednak jeśli nie jest starannie monitorowane, korzyści z bezpieczeństwa obrony w głąb mogą stać się jego wadami.
Złożoność — Najczęstszym problemem podejścia warstwowego jest złożoność. Próbując zwiększyć bezpieczeństwo, organizacje często wdrażają mnóstwo narzędzi bezpieczeństwa. Prowadzi to do nadmiernych wydatków, wyzwań operacyjnych i narzędzi zakłócających się nawzajem, tworząc luki w zabezpieczeniach.
Próba zachowania aktualności — Potencjalni klienci często wymagają przestrzegania nowych protokołów i procesów bezpieczeństwa. Takie wymagania sprawiają, że organizacja inwestuje w technologie bezpieczeństwa, aby zamknąć transakcję bez brania pod uwagę długoterminowego wpływu. Często takie krótkoterminowe decyzje są zapominane. Później staje się trudno uwzględnić takie narzędzia w całym stosie zabezpieczeń, z którego korzysta firma.
Integracje — Ściślejsza integracja między warstwami pomaga informacjom płynnie przechodzić z jednej warstwy do następnej. Dzięki temu warstwy mają więcej niż wystarczającą ilość informacji, aby poprawić swoją obronę. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nie wszystkie narzędzia wykorzystują tę samą taksonomię danych. Zespoły ds. bezpieczeństwa informacji muszą radzić sobie z wieloma rodzajami informacji, co utrudnia wyciąganie znaczących wniosków z danych. Wiele wysiłku ręcznego marnuje się na integrowanie ze sobą narzędzi bezpieczeństwa.
Chmura i wielowarstwowe zabezpieczenia
Chmura zmieniła sposób, w jaki firmy patrzą na wielowarstwowe zabezpieczenia. Przynosi wszystkie zalety wielowarstwowego podejścia do zabezpieczeń, bez kosztów operacyjnych i finansowych.
Dostawcy chmury specjalizują się w przechowywaniu i przesyłaniu danych. Ich systemy przechowywania danych są zgodne z wieloma standardami bezpieczeństwa i zgodności, takimi jak PCI-DSS, HIPAA/HITECH, FedRAMP, dyrektywa UE o ochronie danych i FISMA.
Gdy przyjmujesz i używasz aplikacji opartych na chmurze lub przechowujesz dane w chmurze, automatycznie spełniasz takie standardy. Zmniejsza to koszty operacyjne i finansowe związane z silnym bezpieczeństwem danych zarządzanym przez Twoją firmę.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ochrona danych przechowywanych w chmurze jest Twoim zadaniem. Pogląd, że przechowywanie w chmurze jest nieprzepuszczalne, jest błędny. Większość aplikacji i platform w chmurze wyraźnie stwierdza, że jesteś odpowiedzialny za zabezpieczenie danych przechowywanych w chmurze. W końcu, jeśli ktoś otrzyma podwyższone uprawnienia do konta w chmurze, może zmienić lub usunąć te dane.
Nawet jeśli korzystasz z chmury, potrzebujesz dodatkowych warstw cyberbezpieczeństwa, aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne.
Wielowarstwowe zabezpieczenia z Bitdefender
Wielowarstwowe zabezpieczenia są bardzo ważnym czynnikiem w kontekście ochrony przed nowoczesnymi atakami cybernetycznymi. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywanie wielu narzędzi może być problematyczne dla firm, które nie mają wielkich zasobów. Dlatego w przypadku platformy Bitdefender GravityZone kluczowym aspektem jest pomoc firmom każdej wielkości we wdrożeniu architektury obrony wielowarstwowej i zapewnieniu odpowiedniego poziomu skuteczności antywirusa i innych narzędzi poprzez zapewnienie dostępu do funkcji bezpieczeństwa klasy korporacyjnej bez wprowadzania obciążenia w postaci zbyt żmudnego zarządzania.
Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat wielowarstwowej ochrony Bitdefender, to sprawdź tę stronę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.