Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Dlaczego warto aktualizować system i oprogramowanie?

Piotr R

28 sierpnia 2023

Chyba każdy z nas otrzymał komunikat o aktualizacji systemu podczas oglądania filmu, grania w grę lub przeglądania sieci. W takim momencie wielu użytkowników urządzeń elektronicznych z reguły przesuwa termin aktualizacji, ponieważ w danym momencie szkoda im czasu na kilkuminutową przerwę w rozrywce. Jest to całkowicie naturalne. Jednak musimy pamiętać o tym, że zbyt długie zwlekanie z aktualizacją systemu i oprogramowania może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, z którego dowiesz się, czym są aktualizacje, dlaczego warto je robić, a także, co Ci grozi, jeśli o nich zapomnisz.

Aktualizacja systemu

Aktualizacja systemu – czym jest i dlaczego warto o niej pamiętać?

Aktualizacje to w gruncie rzeczy nowe wersje systemów i aplikacji, które mają na celu poprawienie wad swoich poprzedników. Z reguły nie wprowadzają one drastycznych zmian w użytkowaniu danego programu. Użytkownik zazwyczaj nawet nie jest w stanie odróżnić poszczególnych wersji, ponieważ wszystkie jego dane i historia użytkowania pozostają bez zmian. Aktualizacje często mają na celu dodanie dodatkowej funkcjonalności, poprawienie cyberbezpieczeństwa, a także załatanie błędów.

Dlaczego warto aktualizować system?

Skoro wiemy już, że aktualizacje z reguły nie rewolucjonizują działania aplikacji i programów, to dlaczego powinniśmy o nich pamiętać? Powodem jest nasze cyberbezpieczeństwo. Cyberprzestępcy nieustannie poszukują luk w systemach, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem. Żaden kod nie jest doskonały, dlatego prędzej czy później zostaje on złamany. Wiedzą także o tym producenci aplikacji i gdy tylko znajdą mankament w swoim produkcie, to natychmiast go naprawiają. Jeśli będziemy regularnie aktualizować swój system, to zabezpieczymy go przed złośliwym oprogramowaniem na długo przed tym, zanim będzie ono w stanie nam zagrozić.

Pamiętajmy także o tym, że hakerzy porównują poszczególne wersje oprogramowania i obserwują, które elementy starej wersji zostały poprawione. Dzięki temu potrafią szybciej stworzyć złośliwe oprogramowanie, które będzie wykorzystywało stare błędy. Jeśli nie zaktualizujemy naszego systemu, to będzie on bardzo łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego to bardzo istotne, abyśmy dokonywali regularnych aktualizacji naszego systemu, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zadbać o odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa.

Jakie programy i systemy powinniśmy aktualizować?

Na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedź. Powinniśmy aktualizować każdy system, aplikację i program, który znajduje się na urządzeniu podłączonym do sieci. Szczególnie istotne są regularne aktualizacje systemów operacyjnych, ponieważ to właśnie na nich najczęściej skupiają się cyberprzestępcy. Jeśli nie będziemy o to dbali, to nasz komputer może zostać zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym lub stać się częścią botnetu i zostanie wykorzystywany do ataków typu DDoS, lub kopania kryptowalut.

Warto także zwrócić szczególną uwagę na popularne oprogramowanie, takie jak Office, Adobe i przeglądarki internetowe, ponieważ one także są bardzo częstymi celami ataków. Nie zapominajmy także o regularnej aktualizacji naszego oprogramowania antywirusowego. Tylko najnowsze wersje systemów zabezpieczających będą w stanie obronić nas przed aktualnymi cyberzagrożeniami. Pamiętajmy jednak, że większość antywirusów ma opcję automatycznej aktualizacji w tle. Przykładem na to może być Bitdefender Family Pack i Bitdefender Total Security. Warto także wykorzystywać moduły dołączane do niektórych antywirusów (np. Bitdefender GravityZone Patch Management), które służą do automatycznej aktualizacji wszystkich programów i systemów na komputerze, szczególnie jeśli odpowiadasz za bezpieczeństwo urządzeń w Twojej firmie.

Czy możemy pomijać aktualizacje?

Z reguły nie powinniśmy odkładać aktualizacji naszego systemu i programów. Najczęściej nic się nie stanie, jeśli dokonamy aktualizacji przed wyłączeniem naszego urządzenia. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że niektóre aktualizacje są krytyczne, ponieważ łatają błędy, które mogą doprowadzić do bardzo łatwego złamania naszych zabezpieczeń.

O czym warto pamiętać poza regularnym aktualizowaniem naszego systemu?

Jeśli chcesz dbać o swoje cyberbezpieczeństwo poza regularnym aktualizowaniem systemu, powinieneś pamiętać także o tym, aby:

 • Korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, który został wyposażony w dodatkowe moduły: phishingowy, antiransomware i antispam.
 • Unikać klikania w podejrzane i niebezpieczne linki.
 • Unikać publicznych sieci Wi-Fi, a jeśli już postanowisz z nich korzystać, to rób to zawsze za pośrednictwem VPN.
 • Unikać pirackich treści, takich jak: gry, filmy, muzyka, ebooki i oprogramowanie.
 • Korzystać z silnych, unikalnych haseł. Warto także przechowywać je w menadżerze haseł.
 • Dbać o edukację swoich członków rodziny i pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy