Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

19 lipca 2023

Według firmy Wordfence zajmującej się bezpieczeństwem WordPress krytyczne luki w popularnej wtyczce WordPress, WooCommerce Payments, zostały wykorzystane w poważnym cyberataku. Luka oznaczona jako CVE-2023-28121, która była celem masowej kampanii hakerskiej w ubiegłym tygodniu, ma krytyczną ocenę CVSS 9,8 na 10 i może umożliwić niezweryfikowanym atakującym przejmowanie kontroli nad witrynami internetowymi poprzez podszywanie się pod uprzywilejowanych użytkowników, takich jak administrator witryny.

Wordpress

Masowy cyberatak na krytyczną lukę w WordPress

Atak osiągnął szczyt 16 lipca 2023 r., kiedy to przeprowadzono około 1,3 miliona ataków na 157 000 witryn. Ataki były skierowane głównie na wersje wtyczki WooCommerce Payments, począwszy od wersji 4.8.0 i nowszych.

Złośliwi napastnicy wykorzystali tę lukę, dodając nagłówek X-WCPAY-PLATFORM-CHECKOUT-USER żądania i ustawiając go jako identyfikator konta użytkownika, pod którego chcieli się podszyć. Następnie WooCommerce przetwarzał żądanie tak, jakby pochodziło z rzeczywistego konta, zapewniając podmiotom odpowiedzialnym za zagrożenie odpowiednie uprawnienia.

Kolejnym krokiem hakerów było tworzenie nowych kont administratorów, lub instalacja innej wtyczki, bądź konsoli WP, która z uprawnieniami administratora uruchamiała złośliwy kod, wdrażała programy do przesyłania plików, a także tworzyła backdoory na zainfekowanych stronach internetowych.

Niepokojące jest to, że używanie narzędzia do przesyłania plików jako backdoora może utrzymywać się na zainfekowanych stronach internetowych nawet po usunięciu luki w zabezpieczeniach. Napastnicy identyfikowali przede wszystkim podatne witryny, próbując uzyskać dostęp do /wp-content/plugins/woocommerce-payments/readme.txt pliku. Jeśli się im to udawało, to rozpoczynali atak.

WooCommerce łata luki

WooCommerce odpowiedział na to zagrożenie, wydając 23 marca wersję 5.6.2 wtyczki, która usuwała lukę. Jednak pomimo zapewnień, że w tamtym czasie nie było żadnych znanych nadużyć, badacze bezpieczeństwa ostrzegali, że krytyczny charakter luki może doprowadzić do ujawnienia się przypadków wykorzystania w przyszłości. Niestety, ta prognoza okazała się słuszna.

„W świetle ostatnich ataków na witryny WordPressa zdecydowanie zaleca się administratorom witryn aktualizowanie ich witryn i wtyczek. W przypadkach, gdy aktualizacje wtyczek nie były instalowane przez dłuższy czas, zaleca się sprawdzenie i usunięcie wszelkich podejrzanych kont i plików PHP” – mówi Dariusz Woźniak z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/massive-cyberattack-targets-critical-wordpress-plugin-vulnerability/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy