Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Czym jest hakowanie?

Piotr R

24 sierpnia 2023

W aktualnym krajobrazie cyberzagrożeń praktycznie każde urządzenie, które jest podłączone do Internetu, może zostać potencjalnym celem cyberataku. Komputery, tablety, smartfony, telewizory, kamery, a nawet lodówki mogą stać się dla nas niebezpieczne. Dlatego to niezwykle istotne, aby zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w tym zakresie i zabezpieczyć się przed hakowaniem naszych urządzeń. Jednak czym jest hakowanie i jak się przed nim uchronić? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Haker

Hakowanie – czym jest?

Hakowanie to pojęcie, które ma szerokie spektrum znaczeniowe, ponieważ termin ten może dotyczyć wielu różnych czynności. Jednak mianownikiem wspólnym wszystkich z nich jest haker, który za pomocą różnych technik przejmuje kontrolę nad urządzeniem elektronicznym swojej ofiary. Jednak w jaki sposób to czyni?

Najpopularniejsze rodzaje ataków hakerskich

Skoro wiemy już, czym jest hakowanie, to teraz skupimy się na najpopularniejszych metodach, które wykorzystują hakerzy do tego, by przejąć kontrolę nad komputerami i urządzeniami mobilnymi swoich ofiar.

Hakowanie strony internetowej

Celami hakerów często padają niewystarczająco zabezpieczone strony internetowe, ponieważ dzięki nim cyberprzestępcy mogą infekować kolejne urządzenia, zmieniać zawartość witryn lub nawet blokować ich działanie. Takie procedery mogą mieć wiele genez. Do najczęstszych należą: próby wyłudzenia okupu, dystrybucja złośliwego oprogramowania, ataki inspirowane poglądami politycznymi, a także zlecenia od nieprzyjaznych państw lub konkurencyjnych korporacji.

Strony internetowe często padają łupem hakerów przez słabe hasła do systemów CMS. Kody typu „123456”, „qwerty”, czy „admin” są banalnie proste do złamania nawet dla niewprawionych hakerów. Dlatego to bardzo istotne, aby podczas tworzenia kont administratorskich korzystać z bardziej skomplikowanych kombinacji i przechowywać je w menadżerze haseł. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko włamania się na naszą stronę przez słabe hasło.

Kolejnym wektorem potencjalnego ataku na naszą stronę są niezaktualizowane wtyczki na systemach CMS. Plug-in’y często zawierają wiele błędów i luk, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów do tego, aby przejąć naszą stronę i zainfekować ją. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, aby zawsze regularnie aktualizować wszystkie wtyczki. Pamiętajmy także, aby odpowiednio skonfigurować zaporę sieciową. Dzięki takiemu działaniu możemy zminimalizować ryzyko skutecznego ataku DDoS na naszą witrynę.

Socjotechniki – czym są?

Socjotechniki to zespół metod wykorzystywanych przez hakerów, które opierają się na mechanizmach manipulacyjnych, erystycznych i socjologicznych. Dzięki nim cyberprzestępcy starają się zachęcić swoje ofiary do robienia tego, o co ich poproszą. Najczęstszym przykładem wykorzystywania socjotechnik, są wszelkiego rodzaju kampanie phishingowe, w których hakerzy zachęcają innych użytkowników sieci do tego, aby kliknęli w niebezpieczny link lub pobrali złośliwe oprogramowanie. W treści wiadomości przestępcy starają się wywrzeć presję na swojej ofierze, np. za pomocą informacji o krótkim terminie bardzo atrakcyjnej oferty, albo wysokiej karze za nasze rzekome niedopatrzenie. Jednak nie dajmy się zwieść takim wiadomościom, ponieważ praktycznie zawsze są one fałszywe. Do ochrony przed phishingiem warto wykorzystywać skuteczny system antywirusowy, który został wyposażony w moduł antyphishingowy. Dzięki niemu wszelkie próby oszustw zostaną automatycznie zablokowane.

Publiczne sieci Wi-Fi

Hakerzy często wykorzystują publiczne sieci Wi-Fi do tego, aby monitorować aktywność użytkowników, którzy się z nimi połączyli. Ponadto zdarza się, że nawet specjalnie tworzą fałszywe sieci Wi-Fi, tzw. Evil Twins. Jeśli połączymy się z taką siecią, to każda nasza aktywność będzie widoczna dla hakera, w tym wszystko, co wpisujemy w formularzach do logowania. Dlatego, jeśli musimy korzystać z publicznych sieci Wi-Fi, to zawsze łączmy się przez prywatną sieć VPN, np. Bitdefender Premium VPN.

Hakowanie smartfonów

Hakerzy często atakują urządzenia mobilne za pomocą złośliwego oprogramowania szpiegowskiego. Taki złośliwy kod jest często dołączany do aplikacji, które możemy pobierać w Sklepie Play, lub z innych, nielegalnych źródeł. Jeśli nasze urządzenie zostanie zainfekowane, to haker może powoli przejmować nad nim kontrolę i nas monitorować. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania na nasz smartfon, to powinniśmy zawsze korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego.

Jak obronić się przed hakerami?

Skuteczna obrona przed hakerami powinna obejmować kilka kluczowych elementów. Najważniejszym z nich jest korzystanie ze skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security. Drugim elementem jest dbanie o swoją cyberhigienę, czyli korzystanie z silnych, unikalnych haseł, nie klikanie w podejrzane linki, pobieranie tylko legalnego oprogramowania i regularne aktualizowanie systemu. Ostatnim krokiem jest korzystanie z dodatkowych narzędzi służących do ochrony takich jak firewall, VPN i menadżer haseł.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy