Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

FBI ostrzega przed programami weryfikacji aplikacji randkowych

Piotr R

7 maja 2024

FBI wydało niedawno ostrzeżenie dotyczące fałszywych programów weryfikacji nękających internetowe aplikacje randkowe, które mogą powodować znaczne straty finansowe dla ofiar.

Smartfon

To nie to samo, co „tradycyjne” oszustwa romantyczne

W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczono różnicę pomiędzy fałszywymi oszustwami weryfikacyjnymi a „tradycyjnymi” oszustwami związanymi z romansami. Tradycyjna odmiana często wiąże się z połączeniem inżynierii społecznej i oszustw inwestycyjnych, polegających na zdobyciu zaufania ofiary, a następnie nakłonieniu jej do przekazania dużych kwot pieniędzy z różnych fałszywych powodów.

Oszustwa weryfikacyjne, choć podobne, to inny typ oszustwa. W tym scenariuszu oszuści również zdobywają zaufanie ofiary, a następnie pod pretekstem opuszczenia internetowej platformy randkowej w celu uzyskania „bezpieczniejszego” środowiska komunikacji kierują ją do fałszywej usługi weryfikacji.

Fałszywa platforma weryfikacyjna, która nakłada miesięczne opłaty abonamentowe

„Witryna weryfikacyjna prosi ofiarę o podanie takich informacji, jak imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i numer karty kredytowej, aby zakończyć proces” – czytamy w ogłoszeniu FBI. „Gdy ofiara prześle informacje, zostaje nieświadomie przekierowana na prywatny portal randkowy niskiej jakości, pobierający kosztowne miesięczne opłaty abonamentowe. Ostatecznie na miesięcznym wyciągu z karty kredytowej ofiary widnieje obciążenie nieznanej firmy.”

Dane osobowe również zagrożone

Usługa platform weryfikacyjnych wygląda na legalne platformy, na których ofiary mogą sprawdzić, czy ich rozmówcy nie są przestępcami seksualnymi. Jeśli przeprowadzą rejestrację, ofiary zaczną wpłacać środki w postaci miesięcznych opłat i niechcący przekazują poufne dane, w tym imiona i nazwiska, adresy e-mail, numery telefonów i dane karty kredytowej.

Zatem poza zatrzymaniem nieuczciwie zdobytych funduszy przestępcy mogą również zarabiać na skradzionych danych rejestracyjnych, wykorzystując je do kradzieży tożsamości lub sprzedając je na nielegalnych forach.

Wskazówki dotyczące ochrony przed fałszywymi oszustwami weryfikacyjnymi

Oświadczenie FBI zawiera szereg wskazówek, jak chronić się przed podobnymi oszustwami, w tym:

 • Unikaj pobierania załączników, otwierania plików i klikania linków od osób, które poznałeś tylko w Internecie.
 • Uważaj, aby nie przenosić rozmowy poza platformę serwisu randkowego, ponieważ większość tych usług jest wyposażona w zabezpieczenia.
 • Nie podawaj danych wrażliwych, takich jak adres domowy, adres e-mail, numer telefonu lub dane karty kredytowej.
 • Zgłoś podejrzane zachowanie administratorowi serwisu randkowego.
 • Skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej, gdy tylko zauważysz podejrzane zachowanie (tj. oszukańcze transakcje).
 • Zainstaluj dedykowane oprogramowanie antywirusowe.

Chociaż świadomość taktyki stosowanej przez cyberprzestępców w celu zwabienia niczego niepodejrzewających ofiar do oszustw jest kluczowa, czasami może nie wystarczyć.

Dedykowane oprogramowanie zabezpieczające, takie jak Bitdefender Total Security, może udaremnić próby oszustów zmierzających do naruszenia bezpieczeństwa cyfrowego i fizycznego. Obejmuje solidne funkcje ochrony, w tym mechanizm przeciw oszustwom przeciwko niebezpiecznym witrynom internetowym oraz moduł ochrony przed zagrożeniami sieciowymi, który automatycznie identyfikuje i blokuje podejrzane adresy URL.

Skorzystaj także z Bitdefender Scamio, czyli chatbota nowej generacji wykorzystującego sztuczną inteligencję do wykrywania oszustw, w którym możesz wysłać dowolny skomplikowany link, SMS, e-mail, wiadomość, a nawet kod QR, aby uzyskać natychmiastową analizę w języku angielskim i sprawdzić, czy jest to bezpieczne.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy