Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Media SpołecznościowePhishing

Miłość w czasach oszustw, chroń swoje serce i portfel

Piotr R

9 lutego 2024

Kiedy poszukiwanie miłości przybiera cyfrowy obrót, ważne jest, aby wypatrywać nie tylko najlepszych dopasowań, ale także oszustw romantycznych.

Oszust okrada kobietę

Zamaskowane za fasadą uczuć oszustwa romantyczne pozostawiły niezliczone osoby załamane emocjonalnie i finansowo. Pomimo tego, że o problemie jest głośno od dawna, to nadal wielu użytkowników sieci pada ofiarami takich praktyk, np. w 2023 r. w Wielkiej Brytanii:

 • Liczba oszustw związanych z romansami wzrosła o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Średnia skradziona kwota wyniosła 6937 funtów.
 • Ofiarami najczęściej padały osoby w wieku od 55 do 64 lat.
  (dane z najnowszego raportu Banku Lloyds)

Dlatego w tym artykule zespół Bitdefender przyjrzy się: taktykom romantycznych oszustów, wpływowi, jaki wywierają na ofiary i, co najważniejsze, jak uchronić się przed staniem się poszkodowanym. W przypadku tego typu oszustw zapobieganie oznacza ochronę, zanim staniesz się ofiarą. Dzieje się tak dlatego, że jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz mieć prawdziwe nazwiska, zdjęcia, adresy e-mail, numery telefonów lub lokalizację oszustów, aby policja mogła ich złapać.

Miłość to piękna podróż i niezwykle ważne jest, aby poruszać się po świecie randek online z ostrożnością i świadomością.

Czy te oczy mogą kłamać?

Poznajesz kogoś wyjątkowego na stronie lub aplikacji randkowej. Rozmowa się klei i Twój interlokutor chce wysłać Ci e-mail, zadzwonić lub wysłać wiadomość głosową poza platformą. Twierdzi, że to prawdziwa miłość, ale jest pewien haczyk – mieszka daleko, więc utrzymujesz kontakt na odległość. Potem następuje zwrot akcji – rozmówca zaczyna prosić o Twoje pieniądze. Powodem może być bilet lotniczy do Twojego kraju, pilna operacja lub inna niezwłoczna potrzeba.

Jeśli tak rozwija się Twoja historia miłosna, prawdopodobnie jest to oszustwo.

Jak działają oszustwa związane z romansami w Internecie?

Oszuści romantyczni tworzą fałszywe profile w serwisach randkowych, aplikacjach lub popularnych platformach mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook. Ich celem jest nawiązanie z Tobą relacji. Obsypią Cię uczuciem, mówiąc to, co chcesz usłyszeć, aby zdobyć Twoje zaufanie i nawiązać więź emocjonalną, którą będą mogli wykorzystać dla zysku.

Jednak tu jest najtrudniejsza dla oszusta część procederu – nigdy nie chcą spotykać się osobiście ani pokazywać twarzy podczas rozmów wideo. Wymyślają najróżniejsze wymówki, na przykład stwierdzenie, że są w wojsku lub że prowadzą działalność charytatywną za granicą.

W miarę upływu czasu oszust zaczyna wymyślać historie, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze. Mogą domagać się środków z powodu pilnych sytuacji rodzinnych, rachunków za leczenie lub konieczności posiadania pieniędzy na podróż w celu osobistego spotkania. Na początku może nie są to duże kwoty, ale stale rosną. To podstępny sposób na zabawę uczuciami ludzi i wyłudzanie od nich pieniędzy.

W niektórych przypadkach oszuści obiecują Ci pieniądze i inne towary w zamian za Twoje uczucia, tylko po to, aby zwabić Cię do planu, w którym płacisz małą kwotę, aby zyskać dużą.

Gdy już zdobędą Twoje zaufanie, oszuści będą zabiegać o więcej pieniędzy, karty podarunkowe lub drogie prezenty. Jeśli nabierzesz podejrzeń, mogą nagle usunąć swoje konta i zniknąć bez śladu.

Każdy może być potencjalnym celem

Oszuści nie dyskryminują i ich kampanie są skierowane do osób ze wszystkich środowisk, niezależnie od wieku, wykształcenia czy płci. Często jednak polują na osoby czujące się samotne lub bezbronne.

Dorośli w wieku 18–59 lat są o 13% bardziej narażeni na oszustwo związane z romansem niż dorośli w wieku powyżej 60 lat. Mimo to starsi dorośli zwykle ponoszą większe straty finansowe, a mediana strat jest prawie dwukrotnie większa niż w przypadku młodszych ofiar. (FTC)

Statystyki dotyczące oszustw romantycznych pokazują, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są podatni na oszustwa. Podczas gdy kobiety składają więcej raportów, mężczyźni zgłaszają większe straty (Scamwatch).

W USA w 2022 r. prawie 70 000 osób zgłosiło oszustwo związane z romansem, a zgłoszone straty osiągnęły oszałamiającą kwotę 1,3 miliarda dolarów. Średnia odnotowana strata to 4400 dolarów.

Znaczna część tych oszustw ma swój początek w mediach społecznościowych, a 40% ofiar twierdzi, że pierwszy kontakt miał miejsce na platformach takich jak Facebook czy Instagram. 19% zgłosiło, że oszustwo rozpoczęło się na stronie lub aplikacji randkowej. Wielu twierdziło, że oszuści szybko przenieśli rozmowę do WhatsApp, Google Chat lub Telegramu. (FTC)

Prawdziwa historia związana z romantycznym oszustwem

Według Scamwatch oszustwa związane z romansami w Australii stanowiły 33% wszystkich zgłoszonych oszustw i kosztowały Australijczyków 30,8 mln dolarów w 2023 r. Oto jedna z prawdziwych historii, w której imiona postaci zostały zmienione w celu ochrony ich tożsamości.

Po tym, jak dzieci Georginy założyły jej profil na Facebooku, otrzymała zaproszenie do grona znajomych od Jima, który twierdził, że jest żołnierzem na służbie w Afganistanie. Jim powiedział, że czuł się samotny i chciał po prostu porozmawiać z przyjaciółmi, gdy utknął na odludziu. Zaprzyjaźnili się, a on opowiedział smutną historię o stracie żony z powodu raka, co przypomniało Georginie jej własne doświadczenia.

Jim opowiedział Georginie o swoim planie otwarcia sklepu jubilerskiego po przejściu na emeryturę oraz o tym, że wkrótce będzie w Nigerii , w pobliżu miejsc, w których wydobywa się kamienie szlachetne i że to doskonała okazja do ich taniego zakupu. Ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, a Jim oznajmił, że zamierza przyjechać z wizytą do Georginy. Jednak w Nigerii napotkał problemy z kartą bankową i potrzebował pieniędzy na podatek eksportowy od swoich kamieni szlachetnych.

Georgina wysłała mu 15 000 dolarów. Sprawy przybrały inny obrót, gdy w Malezji skonfiskowano kamienie szlachetne Jima, a aby je uwolnić, potrzebował 20 000 dolarów. Georgina pożyczyła pieniądze i mu je wysłała.

Prośby o gotówkę nie ustały i ostatecznie wysłała ponad 100 000 dolarów na pokrycie różnych opłat, w tym kosztów sądowych oraz tzw. zaświadczenia o przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy.

Nawet gdy Georginie skończyły się pieniądze, żądania wciąż napływały. Czując się zagubiona, w końcu skontaktowała się z policją.

W jaki sposób Georgina mogła uchronić się przed oszustwem?

Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefender postawił się w sytuacji Georginy. Wyobraził sobie, że Jim poprosił o pieniądze, a także użył Bitdefender Scamio, aby sprawdzić, czy wysłanie mu pieniędzy będzie bezpieczną decyzją.

Screen z rozmowy ze scamio
Bitdefender Scamio niemal natychmiast zawiadomił Georginę, że to typowe romantyczne oszustwo polegające na wywołaniu miłosnych uczuć, opowiedzenia smutnej historii i próbie wyłudzenia pieniędzy. Następnie sugeruje, aby nie wysyłać rozmówcy wrażliwych informacji, ani pieniędzy. Bitdefender Scamio jest darmowy i nie wymaga pobierania żadnej aplikacji ani wcześniejszego dostępu do produktu Bitdefender.

Możesz uzyskać do niego dostęp na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub Facebook Messenger. Po prostu opisz oszustwo, w razie potrzeby prześlij zdjęcie i wyślij link lub SMS.

Scamio odpowie Ci, oszczędzając Ci wielu kłopotów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa Bitdefender w zakresie ochrony przed romantycznymi oszustwami

 • Nie wysyłaj pieniędzy ani nie udostępniaj informacji finansowych osobom, których nigdy nie spotkałeś w prawdziwym życiu.
 • Powstrzymaj się od wysyłania prywatnych zdjęć nieznajomym.
 • Sprawdź, czy inne ofiary oszustwa zgłosiły profil lub alias rozmówcy, z którym się komunikujesz. Wyszukaj ich nazwę za pomocą słowa „oszustwo” lub przeszukaj obrazy w ich profilu za pomocą wyszukiwarki takiej jak Google. Dzięki temu mamy pewność, że zdjęcie nie zostało pobrane z innego miejsca.
 • Jeśli nabierzesz podejrzeń, porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi.

Co zrobić, jeśli zostaniesz oszukany?

 • W razie stania się ofiarą oszustwa nie obwiniaj się, ponieważ mogło się to zdarzyć każdemu. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się o pomoc do bliskich, godnych zaufania organizacji zewnętrznych i organów ścigania. Ta sieć wsparcia jest niezbędna, aby pomóc Ci wznowić życie i iść do przodu.
 • Oszustwa związane z romansami w Internecie są jednymi z najrzadziej zgłaszanych cyberprzestępstw na świecie. Szacuje się, że około 7% (a prawdopodobnie nawet mniej) ofiar zgłasza oszustwo odpowiednim władzom.
 • Jeśli zapłaciłeś oszustowi za pomocą karty podarunkowej, przelewu bankowego, karty kredytowej lub debetowej albo kryptowaluty, natychmiast skontaktuj się z firmą lub bankiem i powiedz im, że zapłaciłeś oszustowi i zablokuj swoje karty lub konta, aby uniknąć dalszych strat.
 • Opowiedz swoją historię, ponieważ dzielenie się doświadczeniem to świetny sposób na pomaganie innym.
 • Zgłaszaj oszustwa organom ds. zwalczania nadużyć finansowych w swoim kraju i powiadom także serwis społecznościowy lub aplikację, w której spotkałeś oszusta.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy