Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wycieki Danych

Prawie 2 miliony Brytyjczyków twierdzi, że w 2023 r. padło ofiarą przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości

Piotr R

12 lutego 2024

Według raportu FICO około 1,9 mln brytyjskich konsumentów (4,3%) przyznało, że w 2023 r. ich tożsamość została skradziona i wykorzystana do otwarcia rachunków finansowych.

Najnowszy raport tej firmy analitycznej dotyczący oszustw, tożsamości i bankowości cyfrowej pozwolił ocenić obawy oraz poglądy wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii na temat oszustw związanych z tożsamością.

Kradzież tożsamości -plaga w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy wydają się mniej martwić oszustwami dotyczącymi bezpośrednio systemu bankowego (kradzieże gotówki i oszustwa zakupowe) niż oszustwami bankowymi wynikającymi z kradzieży kart kredytowych i niewłaściwego użycia aplikacji, w tym przestępców wykorzystujących swoją tożsamość do oszustw związanych z nowymi kontami.

„Oszustwa wynikające ze skradzionych kart i kradzieży tożsamości prowadzącej do oszustw związanych z aplikacjami najprawdopodobniej znalazły się w trzech najważniejszych typach oszustw” – czytamy w raporcie FICO.


Chociaż od czasu badania FICO z 2022 r. liczba ofiar oszustw gwałtownie spadła, dodatkowe 5,4% Brytyjczyków uważa, że w 2023 r. ich tożsamość została prawdopodobnie wykorzystana w niewłaściwy sposób, a 9,9% uważa, że najprawdopodobniej tak się stało.


Jaki jest największy problem związany z oszustwami w Wielkiej Brytanii?

Siedemdziesiąt jeden procent respondentów twierdzi, że ich największym zmartwieniem było niewłaściwe wykorzystanie ich tożsamości do otwarcia konta. Jednak pomimo tych obaw 42,2% respondentów twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby byli ofiarami, a 22,5% ma pewność, że ich skradziona tożsamość nigdy nie została wykorzystana w ten sposób.

Jak zapobiec oszustwom związanym z nowym kontem?

Radzenie sobie ze skutkami oszustwa może być bardzo czasochłonne, a dla ofiar wyczerpujące psychicznie i finansowo.

Dlatego zespół Bitdefender zaleca następujące praktyki w celu ochrony Twojej tożsamości i finansów:

 • Zabezpiecz konta internetowe solidnymi i unikalnymi hasłami oraz korzystaj z dodatkowych warstw zabezpieczeń, takich jak 2FA i MFA. Aby ułatwić zarządzanie hasłami, sprawdź Menedżera haseł Bitdefender tutaj.
 • Zawsze niszcz dokumenty lub szyfruj wrażliwe dane osobowe, które zamierzasz wyrzucić. Obejmuje to wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej, dokumenty zeznania podatkowego, ubezpieczenie i dokumentację medyczną.
 • Monitoruj konta internetowe pod kątem podejrzanych działań i natychmiast zgłaszaj nieznane opłaty.
 • Usuń wszelkie dane osobowe z urządzeń, które zamierzasz wystawić na sprzedaż lub przekazać w formie darowizny.
 • Zachowaj czujność wobec programów inżynierii społecznej i oszustw. Nigdy nie podawaj danych osobowych ani danych wrażliwych za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmów telefonicznych, SMS-ów lub wiadomości w mediach społecznościowych.
 • Skorzystaj z Bitdefender Scamio, naszego bezpłatnego wykrywacza oszustw opartego na sztucznej inteligencji, dostępnego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby w ciągu kilku sekund sprawdzić potencjalne oszustwa i chronić swoje pieniądze i tożsamość za każdym razem, gdy nie masz pewności, czy jakaś niechciana korespondencja jest oszustwem.
 • Bądź na bieżąco z naruszeniami danych dzięki dedykowanej usłudze ochrony tożsamości, która wyszukuje nieautoryzowane wycieki danych osobowych w Internecie i monitoruje, czy Twoje konta są narażone, aby pomóc Ci natychmiast podjąć działania i zapobiec przejęciu kont.
 • Zainstaluj rozwiązanie antywirusowe na swoich urządzeniach, aby chronić swoje dane osobowe przed atakami.
 • Nigdy nie łącz się z publicznymi sieciami Wi-Fi w celu wykonywania płatności, bankowości lub innych prac. Użyj VPN, aby wzmocnić swoją prywatność i zapobiec przechwytywaniu Twoich informacji przez szpiegów.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy