Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję do oszustw internetowych?

Piotr R

30 maja 2024

Czy ciekawi Cię sztuczna inteligencja i jej zastosowania? Cóż, to bardzo dobrze, ponieważ oszuści żywo interesują się narzędziami opartymi o AI, które mogą ulepszyć stare oszustwa internetowe lub stworzyć szokująco wiarygodne i skuteczne nowe.

Sztuczna inteligencja

Technologia oparta na sztucznej inteligencji stała się niezwykle wszechstronna, umożliwiając cyberprzestępcom i innym cyfrowym złoczyńcom manipulowanie rzeczywistością, jaką znamy. Oszustwa są coraz trudniejsze do wykrycia, a nisko wykwalifikowani cyberprzestępcy otrzymują niezwykle potrzebne wsparcie, aby móc realizować niezwykle skuteczne programy, które w przeszłości niekoniecznie były produktywne.

Jak cyberprzestępcy korzystają z osiągnięć sztucznej inteligencji?

Oszuści i inne podmioty zagrażające wykorzystują sztuczną inteligencję do przeprowadzania różnych ataków lub ulepszania istniejących metod przestępczych. Poniżej wymieniamy te, które specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefender wykrywali najczęściej w ostatnich latach.

 • Oszuści tworzą fałszywe filmy, nagrania audio i zdjęcia, aby podszywać się pod zaufaną osobę i oszukiwać innych użytkowników.
 • Sztuczna inteligencja może sprawić, że ataki phishingowe będą trudniejsze do wykrycia. Cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję do udoskonalania wiadomości phishingowych, które wyglądają bardziej wiarygodnie i przekonująco niż ich poprzednie wersje.
 • Oszuści przeprowadzają coraz bardziej wyrafinowane i potężne ataki DDoS, dzięki wsparciu AI.
 • Rozwój sztucznej inteligencji wpływa na eskalowanie ataków ransomware, Oszuści wykorzystują AI do identyfikacji osób i organizacji oraz atakują je za pomocą spersonalizowanych schematów phishingu.
 • Korzystanie z AI usprawniło analizę skradzionych baz danych, aby zmaksymalizować liczbę kolejnych naruszeń danych.
 • Narzędzia oparte o AI mogą pomyślnie łamać hasła.

Typowe oszustwa wykorzystujące sztuczną inteligencję, które musisz znać

Im bardziej jesteś świadomy oszustw związanych ze sztuczną inteligencją krążących w Internecie, tym lepiej możesz chronić siebie i swoich bliskich przed ryzykiem i utratą pieniędzy.

Oto niektóre z najpopularniejszych oszustw związanych ze sztuczną inteligencją

Oszustwa związane z klonowaniem głosu lub deepfakes audio

W tego typu oszustwach przestępcy tworzą przekonujące nagrania głosu prawdziwych osób, aby zmanipulować innych w celu przekazania poufnych informacji lub pieniędzy. Oszuści mogą zbierać próbki głosu z filmów w mediach społecznościowych, przemówień publicznych lub rozmów telefonicznych, aby podszywać się pod Ciebie, członków Twojej rodziny lub osoby publiczne, takie jak politycy, pracownicy służby zdrowia i celebryci. Używają sklonowanego głosu, aby zmanipulować Cię w celu przesłania pieniędzy, zakupu towarów, zapłacenia okupu lub podania poufnych informacji, takich jak hasła, kody PIN i numery ubezpieczenia społecznego.

Oszustwa wideo typu deepfake

Podmioty zagrażające mogą również wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych filmów przedstawiających celebrytów i inne znane postacie w celu oszukiwania użytkowników na platformach mediów społecznościowych. Na przykład oszuści przeprowadzali w serwisie YouTube szeroko zakrojone oszustwa polegające na podwajaniu kryptowalut, tworząc filmy podszywające się pod Michaela Saylora i Elona Muska. Inne kampanie obejmują cyberprzestępców rozpowszechniających na Facebooku i Instagramie fałszywe filmy promujące programy inwestycyjne i prezenty promowane przez celebrytów.

Filmy typu deepfake są również wykorzystywane w kampaniach dezinformacyjnych lub do zmylenia użytkowników w celu pobrania złośliwego oprogramowania na swoje urządzenia.

Oszustwa polegające na fałszywych rozmowach wideo

Jak wyjaśniono wcześniej, oszuści wykorzystują technologię sztucznej inteligencji do wzmacniania istniejących schematów. Wykorzystują deepfakes i zamianę twarzy, aby przeprowadzać skomplikowane oszustwa romantyczne i kraść środki nieostrożnym ofiarom. Oszuści wykorzystują technologię zamiany twarzy, aby zmieniać swój wygląd w czasie rzeczywistym i tworzyć nową tożsamość, aby zwabić inne osoby do romantycznego związku online.

I to nie wszystko. Cyberprzestępcom udało się dokonać niesamowitego napadu po przekonaniu pracownika z Hongkongu, aby przelał 25 milionów dolarów na pięć oddzielnych kont bankowych należących do cyberprzestępców. Jak? Sfałszowali publicznie dostępne filmy i zdjęcia jego kolegów oraz dyrektora finansowego firmy, a także uczestniczyli w fałszywych spotkaniach wideo z pracownikiem.

Oszustwa phishingowe wykorzystujące sztuczną inteligencję

Wykorzystując generatywną sztuczną inteligencję, cyberprzestępcy mogą obecnie prowadzić bardzo wydajne i szeroko zakrojone kampanie phishingowe, którym brakuje typowych charakterystycznych oznak sprzed kilku lat: literówek i nienaturalnej gramatyki. Co więcej, sztuczna inteligencja może dostarczyć ofierze bardziej spersonalizowaną lub wyglądającą na wiarygodną wiadomość, tworząc kopię, która brzmi bardziej profesjonalnie. Zmiany te pozwalają oszustom zautomatyzować masowe kampanie spamowe, odpowiadać w czasie rzeczywistym i potencjalnie uzyskać dostęp do bardziej wrażliwych danych niż kiedykolwiek wcześniej.

Inne oszustwa AI w mediach społecznościowych

Sztuczną inteligencję można również wykorzystać do tworzenia fałszywych profili w mediach społecznościowych, które wyglądają i zachowują się jak prawdziwi ludzie. Profile te można następnie wykorzystać do budowania zaufania wśród ofiar i nakłonienia ich do udostępnienia danych osobowych oraz pieniędzy. Oszuści wykorzystują również obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, aby ich profile wyglądały jak prawdziwe, lub korzystają z witryn generowanych przez AI do tworzenia fałszywych sklepów internetowych w celu kradzieży danych karty kredytowej.

Jak chronić się przed oszustwami AI?

Ochrona przed oszustwami opartymi na sztucznej inteligencji wymaga świadomości, ostrożności i odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest Bitdefender Scamio, czyli czatbot oparty na sztucznej inteligencji, który pomoże Ci zidentyfikować i uniknąć potencjalnych oszustw. Jeśli nie masz pewności co do propozycji, SMS-a lub prośby o przesłanie e-maila online, możesz sprawdzić to za darmo za pomocą Scamio na WhatsApp, Facebooku Messenger lub przeglądarce internetowej! Skopiuj/wklej tekst w języku angielskim lub link, opisz sytuację i prześlij obraz lub kod QR, który chcesz zweryfikować. Scamio przeanalizuje dane i poinformuje Cię, jeśli ktoś próbuje Cię oszukać.

Oto najważniejsze zalecenia dotyczące zachowania bezpieczeństwa w sieci od zespołu Bitdefender:

 • Bądź sceptyczny wobec nieoczekiwanych wiadomości. Oszuści często podają się za renomowane firmy lub osoby prywatne. Zawsze sprawdzaj źródło komunikacji przed udostępnieniem danych osobowych lub dokonaniem jakichkolwiek transakcji.
 • Analizuj zawartość wideo i jakość głosu w filmach oraz nagraniach oglądanych w Internecie.
 • Zachowaj ostrożność, jeśli członek rodziny, przyjaciel lub współpracownik skontaktuje się z Tobą, korzystając z nieznanego adresu e-mail, numeru telefonu lub profilu w mediach społecznościowych. Zamiast tego możesz wysłać SMS-a lub zadzwonić do tej osoby, korzystając ze zwykłych metod kontaktu. Pamiętaj, że oszuści zawsze będą próbować bawić się Twoimi emocjami i wywierać presję, abyś od razu podjął decyzję i np. dokonał przelewu na konto członka rodziny.
 • Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, najprawdopodobniej tak właśnie jest. Sprawdź dwukrotnie lub jeszcze lepiej trzykrotnie wszelkie informacje przed kliknięciem łącza, lub udostępnieniem danych osobowych.
 • Korzystaj z niezawodnego i kompleksowego oprogramowania antywirusowego, które pomoże wykryć i zablokować próby phishingu oraz uchroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem.
 • Aktualizuj oprogramowanie. Aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji gwarantuje, że będziesz mieć najnowsze poprawki zabezpieczeń.
 • Nie udostępniaj zbyt wiele w mediach społecznościowych. Ustaw swój profil jako prywatny i unikaj ujawniania swoich planów podróży publicznie. Może to pozwolić oszustom na podszywanie się pod Ciebie podczas pobytu za granicą lub na wakacjach i obrać za cel członków Twojej rodziny i przyjaciół.
 • Dokształcaj się. Bądź na bieżąco z najnowszymi technikami oszustwa, aby móc je rozpoznać.
 • Używaj unikalnych haseł do wszystkich kont online, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do swoich kont.Zgłaszaj wszelkie podejrzane lub oszukańcze filmy na platformach mediów społecznościowych i informuj wszystkich swoich bliskich, aby także oni mogli zachować bezpieczeństwo.
 • Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się z organami ścigania i innymi podmiotami, np. CERT Polska.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy