Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Sztuczna inteligencja i automatyzacja sposobem na niedobór ekspertów cyberbezpieczeństwa?

piotrek

Piotr R

4 czerwca 2019

Wiele uwagi poświęcono ostatnio najlepszym sposobom ochrony sieci korporacyjnych przed zagrożeniami cybernetycznymi, przeciwdziałaniu atakom ukierunkowanym oraz całkowitym kosztom z tym związanym.

specj

Jednak szefowie działów bezpieczeństwa IT na całym świecie zmagają się z jeszcze poważniejszym problemem, który w dłuższej perspektywie ma ogromny wpływ na ich organizacje: coraz większym niedoborem wysoko kwalifikowanych specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według ankiety przeprowadzonej przez Ponemon Institute we współpracy z DomainTools, 73% zespołów ds. bezpieczeństwa IT odczuwa brak rąk do pracy. Kadra kierownicza uważa jednak, że jest na to sposób. Niektórzy z szefów zespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ufają, iż systemy uczące się stanowią remedium na wszelkie wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Specjaliści bezpieczeństwa z różnych sektorów gospodarki mocno stawiają obecnie na automatyzację i sztuczną inteligencję, z nadzieją na wypełnienie braków kompetencyjnych i sprostanie wymaganiom związanym z bezpieczeństwem IT. – Specjaliści cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że choć istnieją dowody na ich skuteczność, sztuczna inteligencja i automatyzacja nie mogą zastąpić ludzi. Oczywiście, nie wszyscy specjaliści uważają, że ich praca jest zagrożona przez te technologie. Z wprowadzeniem nowych technologii wiązać się będzie zapotrzebowanie na większą liczbę zdolnych i dobrze wykształconych pracowników, co doprowadzi nawet do zwiększenia liczby miejsc pracy w branży – przewiduje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Dzięki oszczędności czasu i zasobów – trwonionych na pracochłonne zadania, takie jak analiza złośliwego oprogramowania – automatyzacja ma stać się głównym czynnikiem zwiększającym skuteczność i wydajność zabezpieczeń, twierdzą respondenci, przyznając jednocześnie, że nie wszystkie problemy zostaną w ten sposób rozwiązane. Połowa ankietowanych już zautomatyzowała tego typu zadania, a 56% planuje zrobić to w ciągu najbliższych trzech lat. „W ciągu zaledwie roku perspektywa wdrożenia zautomatyzowanych procesów została wśród specjalistów bezpieczeństwa znacząco skrócona” – powiedział dr Larry Ponemon, prezes i założyciel Ponemon Institute. „Wbrew powszechnemu przekonaniu, że rozwój automatyzacji zagrozi rynkowi pracy, w odczuciu organizacji technologie te pomogą zwolnić z rutynowych zajęć wysoko kwalifikowanych pracowników i dać im możliwość wykonywania pracy wymagającej najwyższych kompetencji, co przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego”. Raport powstał w oparciu o 1400 opinii szefów działów IT i specjalistów bezpieczeństwa ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii i Oceanii (APAC). Geografia odgrywa ważną rolę w postrzeganiu automatyzacji i sposobie jej wdrażania w organizacjach. Ze względu na większy niedobór specjalistów, profesjonaliści – dla przykładu – z USA (65%) i Wielkiej Brytanii (59%) częściej wykorzystywali sztuczną inteligencję jako narzędzie wspomagające pracę ich zespołów i pozwalające skupić się im na ważniejszych zadaniach, podczas gdy region APAC z większym sceptycyzmem podchodzi do możliwości i wydajności technologii AI wprzęgniętej w system ochrony bezpieczeństwa systemów IT. 


Autor


piotrek

Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy