Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak zadbać o skuteczną cyberochronę w firmie?

Piotr R

22 sierpnia 2023

Najnowsze badania zespołu Bitdefender wskazują, że zjawisko cyberataków skierowanych przeciwko firmom stale rośnie. Dlatego narażone są już nie tylko wielkie korporacje i podmioty krytyczne, lecz także firmy średniej wielkości, placówki medyczne, rządowe i inne instytucje użyteczności publicznej. Aktualny krajobraz cyberniebezpieczeństw powinien skłonić każdego przedsiębiorcę do tego, aby zadbał o skuteczną cyberochronę w swojej firmie. Dlatego zespół Bitdefender przygotował poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak to zrobić.

Ochrona komputerów

Skuteczna cyberochrona w firmie – czy jest potrzebna?

Skuteczna taktyka cyberochrony w firmie jest aktualnie kluczowym elementem każdej firmy, ponieważ praktycznie każde przedsiębiorstwo może stać się ofiarą zagrożeń ze strony złośliwego oprogramowania takiego, jak wirusy, malware, spyware i ransomware. Ponadto warto mieć także na uwadze wszelkie niebezpieczeństwa związane z phishingiem, które polegają na tym, że hakerzy podszywają się pod pracowników innych firm lub instytucji rządowych po to, by zachęcić Cię do pobrania złośliwego oprogramowania na swój dysk.

Z powodu szerokiego krajobrazu cyberzagrożeń podczas tworzenia skutecznej cyberochrony swojej firmy powinieneś skupić się na tym, aby dobrać uniwersalne rozwiązania, które zapewnią Ci kompleksową ochronę. W zależności od zapotrzebowania Twojej firmy może to być rozwiązanie do użytku komercyjnego takie, jak Bitdefender Total Security, za pomocą którego możesz zabezpieczyć do dziesięciu urządzeń z systemami Windows, iOS, macOS i Android, lub specjalistyczny system antywirusowy linii Bitdefender GravityZone. Warto także, abyś porozmawiał z pracownikami związanymi z Twoim działem cyberochrony, ponieważ być może niezbędny dla ochrony Twojej firmy okaże się system taki, jak XDR lub EDR.

Wybór odpowiedniej strategii ochronnej będzie zależał od wielu czynników takich, jak: zapotrzebowanie Twojej firmy, to jakie dane przetwarzasz i magazynujesz, a także budżetu. Warto jednak, abyś pamiętał, że z reguły nie warto oszczędzać na cyberochronie, ponieważ zgodnie z regułami RODO w razie wycieku informacji lub cyberataku, Twoja firma może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za niezapewnienie odpowiedniej ochrony danych.

Skuteczna ochrona przed cyberzagrożeniami – poradnik

Rosnąca liczba cyberzagrożeń sprawia, że stworzenie firmowej polityki cyberbezpieczeństwa jest kluczowym elementem każdej firmy niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Oczywiście bardzo często dla wielu przedsiębiorstw przeszkodą może być budżet. Dlatego zespół Bitdefender przygotował listę niezbędnych elementów, które powinny znaleźć się w Twojej strategii cyberochrony.

Skuteczny Firewall

Zapora ogniowa to narzędzie, które monitoruje ruch sieciowy i decyduje o tym, czy zezwoli lub zablokuje dane działania w sieci. Dobrze skonfigurowany firewall może pomóc w wykryciu i zneutralizowaniu wielu ataków typu DDoS i innym próbom włamania się do sieci naszej firmy.

Skuteczne oprogramowanie antywirusowe

Skuteczny system antywirusowy jest sercem każdej strategii cyberbezpieczeństwa. Podczas wyboru odpowiedniego systemu zabezpieczającego zwróć uwagę na to, jakie dodatkowe funkcje zawiera konkretny pakiet. Dobry antywirus powinien być wyposażony w skuteczny silnik antywirusowy, moduł antyphishingowy, antiransomware i antispam. Jeśli często dokonujesz płatności online, sprawdź, czy antywirus zawiera specjalną przeglądarkę do przeprowadzania bezpiecznej płatności.

VPN

VPN to prywatna bezpieczna sieć, dzięki której będziesz mógł pozostać anonimowy w sieci. To rozwiązanie jest niezbędne, jeśli Twoi pracownicy pracują w trybie zdalnym lub hybrydowym i korzystają z sieci Wi-Fi. Praca w IT na plaży na drugim końcu świata, to kusząca wizja, która nęci wielu specjalistów mogących wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Jednak zanim na to zezwolisz, to zabezpiecz urządzenia swoich pracowników za pomocą dostępu do sieci VPN. Dzięki temu nie będą oni śledzeni przez właścicieli sieci Wi-Fi, hakerów i operatorów Internetu.

Menadżer haseł

Hasła to najsłabsze ogniwo wielu przedsiębiorstw, które wymagają ich regularnej zmiany. Pracownicy często tworzą banalne i proste do złamania hasła takie jak: 123456, qwerty, lub 2023. Co więcej, niechętnie je zmieniają. Taka sytuacja jest wymarzonym scenariuszem dla hakerów, którzy po poznaniu adresu Twojego pracownika, bez większego trudu będą mogli złamać kod dostępu i przejąć kontrolę nad wszystkimi jego kontami. Dlatego warto, abyś zaczął wymagać od swoich pracowników regularnej zmiany haseł i korzystania z menadżera haseł. Dzięki temu narzędziu wystarczy, że Twój pracownik zapamięta tylko jedno skomplikowane hasło i otrzyma dostęp do miejsca, gdzie będzie mógł przechowywać i generować swoje unikatowe hasła.

Pamiętaj o regularnych kopiach zapasowych

Pamiętaj o tym, by zapewnić podstawową edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa swoim pracownikom. Inżynieria społeczna i wyrafinowane ataki phishingowe mogą sprawić, że hakerzy ominą wszystkie Twoje zabezpieczenia wykorzystując niewiedzę Twoich pracowników. Dlatego warto, abyś również wykonywał regularne kopie zapasowe wszystkich swoich zasobów. Dzięki temu, nawet gdy dojdzie do skutecznego ataku na Twój system, wskutek którego stracisz dostęp do zasobów, to będziesz mógł szybko przywrócić system.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy