Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak łatwo zainstalować system operacyjny Windows 10

Awatar

Krzysztof B.

18 stycznia 2024

W tym artykule dowiesz się jak zainstalować system operacyjny Windows 10 za pomocą pendrive.

Przygotowanie instalatora Windows 10

Na początek, zanim przystąpisz do instalacji musisz przygotować bootowalny pendrive z Windows 10. Microsoft nie dostarcza takich instalatorów dlatego należy samemu przygotować taką pamięć zewnętrzną za pomocą narzędzia Media Creation Tool. Wykorzystaj do tego komputer, na którym jest już zainstalowany Windows 10.

Informacje o tym jak korzystać przygotować bootowalny pendrive z Windows 10 znajdziesz w tym artykule.

Gdy przygotujesz już pamięć zewnętrzną, podłącz ją do USB swojego komputera, uruchom go ponownie i wejdź do BIOSu/UEFI. W tym kroku musisz zmienić kolejność bootowania na pendrive, aby instalacja Windows 10 wystartowała przed uruchomieniem systemu.

Informacje:

Jak zmienić kolejność bootowania w BIOS znajdziesz tutaj.

Jak zmienić kolejność bootowania w UEFI pokazujemy tutaj.

Gdy ustawisz pendrive z Windows 10 jako pierwszy w kolejności do bootowania zapisz zmiany i uruchom ponownie komputer.

Instalacja Windows 10

UWAGA!

Jeśli chcesz tworzyć użytkowników lokalnych (offline) systemu Windows 10, na czas instalacji odłącz Internet. W przeciwnym razie instalator będzie wymuszał tworzenie nowego lub logowanie do istniejącego konta Microsoft.

Zbieranie informacji

Jeśli wykonałeś prawidłowo kroki opisane w poprzednim akapicie wyświetli się okno instalacji systemu Windows 10. Wybierz język i kliknij Dalej.

pierwsze okno instalatora windows

W drugim oknie możesz wybrać pomiędzy naprawą systemu (np. gdy jest problem techniczny) oraz świeżą instalacją. Kliknij Zainstaluj teraz.

instalacja lub naprawa Windows

Następny krok to aktywacja klucza klucza licencyjnego. Znajdziesz go na certyfikacie naklejonym na obudowie lub na pudełku zakupionego Windowsa. Jest możliwość pominięcia tego kroku jednak pamiętaj, że klucz wciąż będzie trzeba później wpisać.

aktywacja klucza windows 10

Kolejne okno zawiera Umowę licencyjną pomiędzy Tobą, a Microsoftem dotyczącą produktu Windows 10. Przeczytaj ją i jeśli się zgadzasz potwierdź zaznaczając odpowiednią pozycję. Kliknij Dalej, aby przejść do kolejnego kroku.

potwierdzenie umowy licencyjnej z microsoft

Nadszedł czas, aby zdecydować czy dysk ma zostać sformatowany lub czy wszystkie obecne pliki i ustawienia mają zostać zachowane. Na potrzeby tego artykułu sformatujemy partycję systemową (utrata wszystkich plików) i zainstalujemy świeżą kopię systemu Windows. W tym celu kliknij kafelek Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).

uaktualnienie lub format i instalacja świeżego windowsa

Następne okno wyświetli wszystkie dostępne partycje. Jeśli masz więcej dysków fizycznych to będą one podzielone numerami.

Na przykład: Dysk 0 Partycja 1 i Dysk 0 Partycja 2 to fizycznie ten sam dysk ale jest podzielony na dwie osobne partycje. Drugi dysk będzie nazywał się Dysk 1, kolejny Dysk 2 itd.

Aby sformatować partycję, na której chcesz zainstalować świeży system, kliknij na nią myszką i wybierz Usuń. Pamiętaj, że ta operacja sformatuje dysk i usunie z niego wszystkie pliki.

usunięcie poprzednich partycji w trakcie instalacji windows 10Gdy usuniesz partycję wyświetlą się one jako miejsce nieprzydzielone. W tym momencie wszystkie pliki i ustawienia zostały usunięte.

sformatowane partycje jako miejsce nieprzydzielone

Utwórz nowe, czyste partycje klikając na miejsce nieprzydzielone w tabeli i wybierając Nowa. Możesz dzielić tę wolną przestrzeń wedle uznania na wiele nowych partycji. My przydzielimy całość dostępnego wolnego miejsca dla jednej. Potwierdź ilość Megabajtów klikając Zastosuj.

przydzielenie wolnego miejsca do partycji

Instalator Windows może automatycznie utworzyć dodatkową partycję o niewielkim rozmiarze na pliki systemowe. Kliknij tą większą i potwierdź Dalej, aby na niej zainstalować system.

stworzona nowa partycja wybrana do instalacji windows

Instalacja Windows 10

Po wybraniu przygotowanej, sformatowanej partycji nastąpi instalacja systemu Windows. Zaczekaj aż proces się zakończy. W trakcie nastąpi też automatyczne ponowne uruchomienie komputera.

okno instalacji windows

Po restarcie możesz już wysunąć pendrive z USB. Instalacja zakończyła się pomyślnie. Teraz nastąpi pierwsze uruchomienie nowego systemu i wstępna konfiguracja.

Na początek potwierdź region Polska oraz układ klawiatury jako Polski (programisty).

wybór regionu windows

wybór układu klawiatury windows

Następnie nastąpi połączenie z Internetem. Jeśli uda się je nawiązać, będziesz musiał zalogować się na swoje konto Microsoft. Tym samym kontem online będziesz też logował się do systemu Windows.

Jeśli chcesz od razu używać klasycznych kont lokalnych i jednak odłączyłeś Internet, kliknij Nie mam Internetu.

połączenie z siecią po instalacji windows

Kolejny krok to tworzenie pierwszego konta lokalnego do logowania. Wpisz login oraz hasło, z którego będziesz korzystał.

tworzenie konta windows

Wybierz z rozwijanej listy po kolei trzy różne pytania pomocnicze i wpisz odpowiedzi do nich. Jest to zabezpieczenie na wypadek gdybyś zapomniał swojego hasła.

pytania zabezpieczające konto windows

Na koniec musisz pozwolić firmie Microsoft na gromadzenie informacji z komputera. Możesz wybrać w jakim stopniu zgadzasz się na ich przesyłanie.

zgody microsoftu

Po przejściu przez wszystkie powyższe kroki rozpocznie się automatyczna konfiguracja, która może potrwać nawet kilka minut. Gdy proces się zakończy ujrzysz pulpit. Możesz już podłączyć Internet.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy