Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Jak znaleźć i usunąć zapomniane konta internetowe?

Piotr R

3 kwietnia 2024

W dzisiejszej erze cyfrowej bardzo łatwo jest zgromadzić mnóstwo starych kont i profili online, o których już dawno zapomnieliśmy. Od konta Myspace, które założyłeś w szkole średniej, po niszowe forum, na którym zarejestrowałeś się wiele lat temu, szukając informacji na temat swojego hobby, te uśpione profile mogą sprawiać wrażenie nawiedzających cię duchów przeszłości Internetu. Dlatego w tym artykule przedstawimy, w jaki sposób możesz znaleźć i usunąć zapomniane konta internetowe.

Zapomniane konta internetowe

Zapomniane konta internetowe – poważne niebezpieczeństwo

Zapomniane konta utrzymują się gdzieś w Internecie i zawierają mieszankę danych osobowych, szczegółów tożsamości i numerów kart kredytowych, co naraża Cię na potencjalne naruszenia, brokerów danych lub ryzyko, że strony trzecie mogą uzyskać dostęp do Twoich danych osobowych za pośrednictwem tych kont.

Aby chronić swoją prywatność, usuń swoje prywatne dane z usług, z których już nie korzystasz. Możesz to zrobić, usuwając nieaktualne konta, zamiast pozostawiać je w stanie uśpienia. Chociaż wydaje się to bolesnym procesem, nie jest tak, gdy masz odpowiednie narzędzia, które mogą ci pomóc.

Po co uśpić nieaktywne konta na zawsze?

Pozostawienie starych, nieużywanych kont internetowych w Internecie naraża Cię na potencjalne zagrożenia prywatności i bezpieczeństwa. Nawet konta, z których nie korzystałeś od lat, mogą stać się obciążeniem, jeśli dana firma doświadczy naruszenia bezpieczeństwa danych.

Jeśli usługa zostanie zhakowana, Twoje dane osobowe, takie jak adresy e-mail, hasła, pytania zabezpieczające i dane identyfikacyjne, mogą zostać ujawnione w ciemnej sieci. Nieuczciwi pracownicy mogą nadużywać przechowywanych informacji o płatnościach lub danych uwierzytelniających do złośliwych celów, takich jak oszustwo lub spam.

Używanie tych samych haseł na wielu kontach zwiększa ryzyko – jeśli jedno zostanie naruszone, osoby atakujące mogą próbować uzyskać dostęp również do innych kont. Nawet unikalne hasła nie zapewniają odporności, ponieważ dane osobowe ze starych profili mogą dostarczyć odpowiedzi na pytania zabezpieczające dotyczące bieżących kont.

Nieaktualne e-maile pomocnicze lub dodatkowe adresy powiązane ze starymi rejestracjami stanowią lukę w zabezpieczeniach. Jeśli nieuczciwi aktorzy uzyskają do nich dostęp, mogą zainicjować resetowanie hasła i przejąć Twoje aktywne konta.

Pozwalając, aby nieaktywne konta pozostały w sieci, otwierasz cyfrowe okna, które mogą spowodować kradzież tożsamości, przestępstwa finansowe, utratę reputacji i inne poważne konsekwencje.

Po co ryzykować to wszystko? Usuń stare konta i chroń swoje dane przed naruszeniami i hakerami.

Jak znaleźć swoje stare konta?

Jeśli chodzi o zlokalizowanie wszystkich starych, zapomnianych kont internetowych, które zgromadziłeś przez lata, masz kilka możliwości. Możesz spróbować znaleźć je ręcznie, wykonując pracę detektywistyczną lub skorzystać ze specjalistycznej usługi zaprojektowanej w celu znacznego ułatwienia tego procesu.

Jeśli wybierzesz podejście ręczne, oto kilka taktyk do wypróbowania:

 • Wyszukaj w swojej skrzynce odbiorczej hasła „powitanie”, „zweryfikuj”, „twoje konto”, „bezpłatny okres próbny” i podobne e-maile, które usługi zwykle wysyłają w celu wprowadzenia.
 • Sprawdź ustawienia Facebooka, Google lub Twittera dla połączonych kont, ponieważ wiele usług umożliwia utworzenie konta poprzez zalogowanie się na tych platformach.


Mając taki poziom wglądu, możesz następnie podjąć działania mające na celu usunięcie danych od dostawców usług, złagodzenie ryzyka w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych i zwracanie większej uwagi na minimalizowanie swojego śladu podczas rejestracji nowych kont w przyszłości.

Jak usunąć swoje stare konta?

Teraz gdy już zidentyfikowałeś jedno lub więcej starych kont, które chcesz wyeliminować, powinieneś je trwale usunąć. Powinno to być proste, ale strony internetowe nie zawsze to ułatwiają.

Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo usunąć konto online:

 • Użyj wyszukiwarki, aby wyszukać nazwę witryny lub usługi wraz ze słowami „usuń konto” lub „zamknij konto”.
 • Sprawdź JustDelete.me, poręczną stronę internetową zawierającą bazę danych linków i procedur usuwania dla wielu popularnych usług online.
 • Przejdź do witryny lub stron pomocy technicznej firmy i poszukaj informacji na temat dezaktywacji, usuwania lub zamykania kont. Możesz także zapoznać się z ich polityką prywatności, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat żądań przechowywania danych i usunięcia konta.
 • Jeśli nie możesz znaleźć jasnych instrukcji, skontaktuj się z obsługą klienta witryny i wyjaśnij, że chcesz trwale usunąć swoje konto.
 • W niektórych sytuacjach możesz spróbować zalogować się na stare konto, ale okaże się, że usługa już je usunęła z powodu długotrwałej bezczynności, lub sama witryna internetowa może już nie istnieć, jeśli firma zakończy działalność.

Niestety, niektóre usługi nie zapewniają prostego sposobu usunięcia starych kont. Jeśli jednak mieszkasz w Europie lub Kalifornii, przysługują Ci zabezpieczenia prawne, które mogą zmusić firmy do usunięcia Twoich danych na żądanie: ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) i kalifornijska ustawa o ochronie prywatności konsumentów (CCPA).

Jeśli formalnie poprosisz firmę o usunięcie Twoich danych przechowywanych w ramach jej usług, firma ta jest prawnie zobowiązana do przestrzegania niniejszych przepisów dotyczących ochrony danych.

Skorzystaj z tych przepisów i narzędzi dotyczących ochrony danych, które pomagają egzekwować Twoje prawa i powodują, że firmy usuwają konta i dane, których nie chcesz już przechowywać.

Nie możesz usunąć konta? W takim razie je wyczyść

Czasami możesz natknąć się na strony internetowe, które nie oferują prostej opcji trwałego usunięcia konta. Jeśli nie możesz całkowicie usunąć konta, możesz jeszcze podjąć kroki, aby chronić swoje prywatne dane:

 • Zaloguj się i usuń wszelkie zapisane informacje finansowe, takie jak numery kart kredytowych, aby zapobiec nieautoryzowanym zakupom.
 • Usuń wszelkie dane osobiste zapisane w aplikacji lub usłudze, takie jak notatki, zadania, wydarzenia w kalendarzu itp. Pamiętaj, aby najpierw wyeksportować/pobrać wszystko, co chcesz zachować.
 • Usuń osobiste dane identyfikacyjne, takie jak imię i nazwisko, urodziny, adres i inne dane osobowe w ustawieniach konta.
 • Zmień adres e-mail i wszelkie pozostałe dane osobowe na losowe, pozbawione znaczenia informacje.

Usuwając wszystkie możliwe do zidentyfikowania dane, minimalizujesz ryzyko, jeśli kiedykolwiek dane konto ulegnie naruszeniu. Osoby atakujące nie będą miały dostępu do wielu istotnych informacji.

Bądź bardziej uważny w sieci

W trakcie procesu porządkowania możesz być zaskoczony, ile masz starych kont, których usunięcie stało się niezwykle trudne lub niemożliwe. Może to posłużyć jako lekcja na przyszłość: podchodź bardziej selektywnie do nowo tworzonych kont.

Zanim skorzystasz z nowej usługi, zastanów się, czy naprawdę warto udostępniać tej firmie swoje dane osobowe. Im mniej kont masz, tym mniejszy jest Twój ślad cyfrowy. Trochę ostrożności może zdziałać wiele. Podobnie jest z usługą monitorowania tożsamości cyfrowej, która stale monitoruje Twoje dane.

Pamiętaj także o tym, aby zabezpieczyć się za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security. Dzięki niemu będziesz mógł nie tylko uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także zminimalizować ryzyko stania się ofiarą oszustw phishingowych.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy