Bezpieczeństwo Menedżera Haseł Google
Menadżer Haseł Google jest darmowym narzędziem, dlatego zasadne jest pytanie o jego bezpieczeństwo. Firma Google w ostatnich latach znacząco poprawiła poziom cyberbezpieczeństwa swoich produktów i ich Menadżer Haseł nie jest wyjątkiem. Usługa ta stale monitoruje sieć w poszukiwaniu Twoich haseł i jeśli dojdzie do ich wycieku, to poinformuje Cię o tym. Oprócz tego sprawdza siłę Twoich kodów i jeśli uzna, że są za słabe, to zaproponuje zmianę na silniejsze.
Kolejnym zabezpieczeniem, które wykorzystuje Menadżer Haseł Google, jest dwuetapowa weryfikacja podczas logowania do konta. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do wycieku danych logowania do Twojego konta Google, to haker nie będzie mógł się dostać do haseł przechowywanych password manager. Warto także zauważyć, że w tym roku Google wprowadził nowe zabezpieczenie weryfikacji biometrycznej, co jeszcze podniosło poziom cyberbezpieczeństwa ich klientów.
Ponadto pracownicy Google twierdzą, że wszystkie dane osobowe przetwarzane przez ich usługi są w pełni szyfrowane. Dzięki temu, nawet jeśli wyciekną one do sieci, to będą bezwartościowe dla cyberprzestępców. Szyfrowanie wpływa także na to, że jeśli ktoś uzyska dostęp do naszego urządzenia, gdzie jesteśmy zalogowani, to aby uzyskać dostęp do naszych haseł, będzie musiał wprowadzić ponownie dane logowania do konta Google. Czyli nie będzie mógł skopiować naszych haseł z pól, które są uzupełniane przez Menadżer Haseł Google. Skoro wiemy już, czy Menadżer Haseł Google jest bezpieczny, to skupmy się teraz na jego wadach.
Potencjalne zagrożenia
Potencjalne zagrożenia związane z zapisywaniem haseł w Google musimy zacząć wymieniać od problemów związanych z centralizacją usług tej amerykańskiej firmy. W przypadku wycieku naszych danych logowania do konta Google potencjalny cyberprzestępca jest w stanie bez trudu dostać się na nasze wszystkie konta, ponieważ po prostu skorzysta z autouzupełniania Menadżera Haseł. W przypadku kradzieży naszego smartfona złodziej także może łatwo dostać się na wszystkie nasze konta.
Korzystanie z Menadżera Haseł Google niesie za sobą także ryzyko naruszeń bezpieczeństwa. Jeśli używamy niezabezpieczonego za pomocą antywirusa komputera lub smartfonu, to narażamy się na ryzyko zainfekowania naszego systemu za pomocą keyloggera lub trojana. Scentralizowanie wszystkich haseł w jednym miejscu stwarza ryzyko tego, że utracimy dostęp do wszystkich naszych kont w razie takiego cyberataku. Dlatego powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security oraz unikać publicznych sieci Wi-Fi.
Porównanie z innymi menedżerami haseł
Samodzielne menadżery haseł z reguły charakteryzują się o wiele większym bezpieczeństwem niż narzędzie Google. Przykładem może być, chociażby Bitdefender Password Manager, który charakteryzuje się wieloma systemami bezpieczeństwa i dodatkowymi funkcjonalnościami względem usługi Google.
Największa różnica między menadżerem haseł Bitdefender i Google polega na tym, gdzie przechowywane są dane. W przypadku usługi Google, wszystkie dane są wysyłane na serwery amerykańskiej firmy, co powoduje ryzyko przechwycenia danych lub ich wyciek. Bitdefender Password Manager przechowuje wszystkie zaszyfrowane dane lokalnie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że ktoś je przejmie, ponieważ nawet jeśli dojdzie do włamania do naszych zasobów, to zaszyfrowane dane będą dla napastnika bezużyteczne.
Kolejną różnicą jest uniwersalność. Jeśli chcesz mieć dostęp do Menadżera Haseł Google, to musisz zalogować się konto Google, być online, a także korzystać z przeglądarki Chrome. W przypadku usługi Bitdefender możesz korzystać z dowolnej popularnej przeglądarki internetowej. Ponadto Bitdefender Password Manager jest kompatybilny z innymi popularnymi menadżerami haseł (w tym także z Google). Więc w każdej chwili za pomocą kilku kliknięć myszką możesz importować wszystkie dotychczasowe hasła do usługi Bitdefender.
Ponadto Bitdefender Password Manager posiada wszystkie funkcje usługi Google, czyli autouzupełnianie i monitorowanie sieci w celu szukania potencjalnych wycieków naszych haseł. Oprócz tego Bitdefender został wyposażony w generator skomplikowanych haseł, funkcję „Secure me”, która umożliwia zdalną dezaktywację usługi na naszych urządzeniach, zarządzanie naszymi kartami kredytowymi oraz wiele innych przydatnych funkcji. Dlatego biorąc pod uwagę cyberbezpieczeństwo usługi Google, zdecydowanie rekomendujemy używanie samodzielnych menadżerów haseł, takich jak Bitdefender Password Manager.
Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Menedżera Haseł Google
Jeśli jednak zdecydujesz się na używanie Menadżera Haseł Google, to warto, abyś dbał o cyberhigienę swoich haseł i zachowań związanych z logowaniem się do konta Google:
- Zawsze stosuj silne hasła, które mają minimum 12 znaków (wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych).
- Korzystaj z dwuskładnikowej weryfikacji podczas logowania.
- Korzystaj z unikalnych haseł.
- Regularnie aktualizuj hasła.
- Nigdy nie przechowuj haseł na fizycznych kartkach lub w niezaszyfrowanych plikach .doc.
Podsumowanie
Menadżer haseł Google jest z pewnością bardzo przydatnym narzędziem, jednak podczas korzystania z niego musimy pamiętać o jego mankamentach, takich jak nadmierna centralizacja usług i potencjalne niebezpieczeństwa związane z możliwością utraty dostępu do wszystkich kont w przypadku utraty konta Google. Z drugiej strony nie warto demonizować Menadżera Haseł Google, ponieważ oferuje dużo funkcjonalności, jak na bezpłatną usługę. Jednak zdecydowanie bardziej rekomendujemy samodzielne menadżery haseł, np. Bitdefender Password Manager.