Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Czy Menedżer Haseł Google jest bezpieczny?

Piotr R

5 grudnia 2023

W coraz bardziej cyfrowym świecie każdy z internautów jest zmuszony do posiadania wielu kont na różnych platformach streamingowych, skrzynkach pocztowych, mediach społecznościowych i innych niezbędnych witrynach. Fakt ten powoduje to, że musimy generować mnóstwo skomplikowanych haseł, które z reguły nie są możliwe do łatwego zapamiętania. Dlatego warto rozważyć korzystanie z odpowiedniego menadżera haseł, czyli narzędzia, dzięki któremu będziemy mogli w bezpieczny sposób przechowywać swoje kody. Wiele z nich jest darmowych, jak np. Menadżer Haseł Google, inne są dodatkowo płatne, Bitdefender Password Manager, dlatego podczas wyboru odpowiedniego password managera wielu użytkowników sieci może czuć się zagubionych. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przyjrzeć się Menadżerowi Haseł Google. Temu, czy warto z niego korzystać oraz czy hasła zapisane w Google są bezpieczne. Zanim jednak do tego przejdziemy, w pierwszej kolejności krótko scharakteryzujemy Menadżer Haseł Google.

Menadżer Haseł Google to darmowe narzędzie do bezpiecznego przechowywania haseł. Dzięki niemu możemy szybciej i sprawniej logować się na naszych kontach dzięki funkcji autouzupełniania. Menadżer Haseł Google jest jednym z najpopularniejszych password managerów obecnie dostępnych na rynku. Innymi znanymi i cenionymi produktami z tej kategorii są m.in. Bitdefender Password Manager, Enpass, 1password, Bitwarden i KeePassXC.

Jak działa Menedżer Haseł Google?

Menedżer Haseł Google jest świetnym i w pełni darmowym narzędziem, dzięki któremu będziesz mógł bezpiecznie przechowywać wiele haseł bez konieczności zapamiętywania ich. Jeśli chcesz zacząć z niego korzystać, to wystarczy, że założysz konto Google i gdy spróbujesz zalogować się na innym portalu, to dostaniesz propozycję przechowania danych do logowania (musisz korzystać także z przeglądarki Google Chrome). Jeśli klikniesz w pole „Zapisz”, to następnym razem podczas logowania nastąpi autouzupełnianie Twoich danych do logowania. Prostota i brak konieczności przekopywania się przez wiele funkcji w celu zapisania danych do logowania to główne powody niezwykłej popularności Menadżera Haseł Google.

Oczywiście w każdym momencie możesz zarządzać swoimi hasłami i danymi do logowania w ustawieniach na Androidzie lub na stronie passwords.google.com. Oprócz tego raz zapisane hasło będzie dostępne na różnych urządzeniach, np. na komputerze, na smartfonie i na tablecie. Warunkiem tego jest tylko to, żebyś był zalogowany na swoim koncie Google i żebyś korzystał z przeglądarki Google Chrome.

Dzięki wykorzystaniu Menadżera Haseł Google będziesz mógł bez żadnych przeszkód tworzyć silne hasła bez ryzyka ich zgubienia. Jednak jakie są zasady tworzenia silnych haseł? Poniżej wymienimy kilka z nich:

  • Silne hasło powinno mieć minimum 12 znaków.
  • Hasło powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
  • Hasło nie powinno zawierać trywialnych zwrotów, np. danego miesiąca, daty urodzenia, imienia i nazwiska, adresu itp. Najlepiej wygenerować losowy ciąg znaków, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nikt nie odgadnie naszego hasła.

Bitdefender

Family Pack

Original price was: 318,57 zł.Current price is: 254,85 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

15 stanowisk na 1 rok – 254,85 zł

Bitdefender

Mobile Security For Android

Original price was: 35,67 zł.Current price is: 24,96 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

1 stanowisko na 1 rok – 24,96 zł

Bezpieczeństwo Menedżera Haseł Google

Menadżer Haseł Google jest darmowym narzędziem, dlatego zasadne jest pytanie o jego bezpieczeństwo. Firma Google w ostatnich latach znacząco poprawiła poziom cyberbezpieczeństwa swoich produktów i ich Menadżer Haseł nie jest wyjątkiem. Usługa ta stale monitoruje sieć w poszukiwaniu Twoich haseł i jeśli dojdzie do ich wycieku, to poinformuje Cię o tym. Oprócz tego sprawdza siłę Twoich kodów i jeśli uzna, że są za słabe, to zaproponuje zmianę na silniejsze.

Kolejnym zabezpieczeniem, które wykorzystuje Menadżer Haseł Google, jest dwuetapowa weryfikacja podczas logowania do konta. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do wycieku danych logowania do Twojego konta Google, to haker nie będzie mógł się dostać do haseł przechowywanych password manager. Warto także zauważyć, że w tym roku Google wprowadził nowe zabezpieczenie weryfikacji biometrycznej, co jeszcze podniosło poziom cyberbezpieczeństwa ich klientów.

Ponadto pracownicy Google twierdzą, że wszystkie dane osobowe przetwarzane przez ich usługi są w pełni szyfrowane. Dzięki temu, nawet jeśli wyciekną one do sieci, to będą bezwartościowe dla cyberprzestępców. Szyfrowanie wpływa także na to, że jeśli ktoś uzyska dostęp do naszego urządzenia, gdzie jesteśmy zalogowani, to aby uzyskać dostęp do naszych haseł, będzie musiał wprowadzić ponownie dane logowania do konta Google. Czyli nie będzie mógł skopiować naszych haseł z pól, które są uzupełniane przez Menadżer Haseł Google. Skoro wiemy już, czy Menadżer Haseł Google jest bezpieczny, to skupmy się teraz na jego wadach.

Potencjalne zagrożenia

Potencjalne zagrożenia związane z zapisywaniem haseł w Google musimy zacząć wymieniać od problemów związanych z centralizacją usług tej amerykańskiej firmy. W przypadku wycieku naszych danych logowania do konta Google potencjalny cyberprzestępca jest w stanie bez trudu dostać się na nasze wszystkie konta, ponieważ po prostu skorzysta z autouzupełniania Menadżera Haseł. W przypadku kradzieży naszego smartfona złodziej także może łatwo dostać się na wszystkie nasze konta.

Korzystanie z Menadżera Haseł Google niesie za sobą także ryzyko naruszeń bezpieczeństwa. Jeśli używamy niezabezpieczonego za pomocą antywirusa komputera lub smartfonu, to narażamy się na ryzyko zainfekowania naszego systemu za pomocą keyloggera lub trojana. Scentralizowanie wszystkich haseł w jednym miejscu stwarza ryzyko tego, że utracimy dostęp do wszystkich naszych kont w razie takiego cyberataku. Dlatego powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security oraz unikać publicznych sieci Wi-Fi.

Porównanie z innymi menedżerami haseł

Samodzielne menadżery haseł z reguły charakteryzują się o wiele większym bezpieczeństwem niż narzędzie Google. Przykładem może być, chociażby Bitdefender Password Manager, który charakteryzuje się wieloma systemami bezpieczeństwa i dodatkowymi funkcjonalnościami względem usługi Google.

Największa różnica między menadżerem haseł Bitdefender i Google polega na tym, gdzie przechowywane są dane. W przypadku usługi Google, wszystkie dane są wysyłane na serwery amerykańskiej firmy, co powoduje ryzyko przechwycenia danych lub ich wyciek. Bitdefender Password Manager przechowuje wszystkie zaszyfrowane dane lokalnie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że ktoś je przejmie, ponieważ nawet jeśli dojdzie do włamania do naszych zasobów, to zaszyfrowane dane będą dla napastnika bezużyteczne.

Kolejną różnicą jest uniwersalność. Jeśli chcesz mieć dostęp do Menadżera Haseł Google, to musisz zalogować się konto Google, być online, a także korzystać z przeglądarki Chrome. W przypadku usługi Bitdefender możesz korzystać z dowolnej popularnej przeglądarki internetowej. Ponadto Bitdefender Password Manager jest kompatybilny z innymi popularnymi menadżerami haseł (w tym także z Google). Więc w każdej chwili za pomocą kilku kliknięć myszką możesz importować wszystkie dotychczasowe hasła do usługi Bitdefender.

Ponadto Bitdefender Password Manager posiada wszystkie funkcje usługi Google, czyli autouzupełnianie i monitorowanie sieci w celu szukania potencjalnych wycieków naszych haseł. Oprócz tego Bitdefender został wyposażony w generator skomplikowanych haseł, funkcję „Secure me”, która umożliwia zdalną dezaktywację usługi na naszych urządzeniach, zarządzanie naszymi kartami kredytowymi oraz wiele innych przydatnych funkcji. Dlatego biorąc pod uwagę cyberbezpieczeństwo usługi Google, zdecydowanie rekomendujemy używanie samodzielnych menadżerów haseł, takich jak Bitdefender Password Manager.

Praktyczne porady dotyczące bezpiecznego korzystania z Menedżera Haseł Google

Jeśli jednak zdecydujesz się na używanie Menadżera Haseł Google, to warto, abyś dbał o cyberhigienę swoich haseł i zachowań związanych z logowaniem się do konta Google:

  • Zawsze stosuj silne hasła, które mają minimum 12 znaków (wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych).
  • Korzystaj z dwuskładnikowej weryfikacji podczas logowania.
  • Korzystaj z unikalnych haseł.
  • Regularnie aktualizuj hasła.
  • Nigdy nie przechowuj haseł na fizycznych kartkach lub w niezaszyfrowanych plikach .doc.

Podsumowanie

Menadżer haseł Google jest z pewnością bardzo przydatnym narzędziem, jednak podczas korzystania z niego musimy pamiętać o jego mankamentach, takich jak nadmierna centralizacja usług i potencjalne niebezpieczeństwa związane z możliwością utraty dostępu do wszystkich kont w przypadku utraty konta Google. Z drugiej strony nie warto demonizować Menadżera Haseł Google, ponieważ oferuje dużo funkcjonalności, jak na bezpłatną usługę. Jednak zdecydowanie bardziej rekomendujemy samodzielne menadżery haseł, np. Bitdefender Password Manager.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy