Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Oszustwa związane z handlem na Steamie

Piotr R

12 czerwca 2024

Platforma gier Steam ma niezwykle aktywny rynek, na którym można handlować wszelkiego rodzaju cyfrowymi przedmiotami. Chociaż istnieje kilka systemów mających na celu udaremnienie oszustw związanych z handlem na Steam, to nadal przyciąga przestępców, którzy obmyślają najróżniejsze taktyki okradania innych użytkowników.

Steam

Cele oszustów związanych z handlem na Steam nie są aż tak zróżnicowane, jak ich odpowiedniki na innych platformach. Taktyka cyberprzestępców ma na celu oszukanie ludzi w celu podania nazw użytkowników i haseł, dokonywania zaniżonych transakcji, a także pobrania i zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Kradzież danych logowania do konta

Phishing to sprawdzona i skuteczna metoda oszukiwania ludzi, aby uwierzyli, że wchodzą w interakcję z oficjalnymi witrynami internetowymi. W tej sytuacji oszuści wymyślają powód, dla którego użytkownicy powinni uzyskać dostęp do linku przed dokonaniem transakcji. W rzeczywistości uzyskają dostęp do fałszywych stron logowania Steam lub witryn stron trzecich wykorzystywanych do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.

Poniżej przedstawiamy rady od zespołu Bitdefender, dzięki którym będziesz mógł zminimalizować ryzyko zostania oszukanym na platformie Steam:

 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA).
 • Zawsze sprawdzaj adresy URL przed wprowadzeniem danych logowania.
 • Unikaj klikania linków od nieznanych użytkowników.
 • Użyj menedżerów haseł, aby zapewnić silne, unikalne hasła.

Kradzież przedmiotów z gier zamieszczonych na Steam

Nie wszyscy oszuści wykorzystują dane uwierzytelniające. W rzeczywistości wiele rodzajów oszustw atakuje internautów, którzy handlują przedmiotami lub trzymają cenne przedmioty w swoich ekwipunkach.

W niektórych sytuacjach oszust udaje zaufanego pośrednika w handlu, aby ułatwić wymianę, ostatecznie zabierając oba przedmioty. Cyberprzestępcy mogą też wysyłać oferty wymiany, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, ale w rzeczywistości zawierają niechciane lub przedmioty o niskiej wartości zamiast uzgodnionych wcześniej cyfrowych dóbr.

Oszuści związani z handlem na Steam stosują również prostszą technikę i zamieniają cenne przedmioty na mniej wartościowe tuż przed potwierdzeniem transakcji lub mogą oferować środki z Portfela Steam, których nie można przenieść z jednego konta na drugie.

Oszuści proszą również o karty podarunkowe Steam w zamian za przedmioty, ale nie dostarczają tego, co początkowo obiecali.

Podobnie jak w przypadku każdej innej usługi online wykorzystującej transakcje, większości tych oszustw można zapobiec, po prostu poświęcając nieco więcej uwagi. Oto lista prostych i bezpośrednich zasad od zespołu Bitdefender, dzięki którym handel na Steamie będzie znacznie bezpieczniejszy.

 • Dokonuj transakcji bezpośrednio poprzez system handlowy Steam.
 • Unikaj pośredników.
 • Przed zaakceptowaniem dokładnie przejrzyj przedmioty w ofertach wymiany.
 • Dokładnie sprawdź nazwy, warunki i ilości artykułów.
 • Skorzystaj z kroku potwierdzenia Steam, aby zweryfikować szczegóły.
 • Pamiętaj, że środkami z Portfela Steam nie można handlować.
 • Wymieniaj przedmioty wyłącznie poprzez bezpośrednie transakcje Steam.
 • Unikaj transakcji obejmujących płatności zewnętrzne lub karty podarunkowe.

Uzyskiwanie korzyści finansowych poprzez cyberprzestępcze praktyki

Oszustwa związane z obciążeniem zwrotnym są również bardzo powszechne na platformie Steam i zwykle obejmują wymianę przedmiotów na prawdziwe pieniądze za pośrednictwem zewnętrznych systemów płatności. Po zakończeniu transakcji oszust wystawia obciążenie zwrotne i cofa płatność. Rozwiązanie tego problemu jest w zasadzie proste:

 • Korzystaj z oficjalnego rynku Steam do wszystkich transakcji pieniężnych związanych z przedmiotami.
 • Unikaj wymiany przedmiotów na pieniądze za pośrednictwem platform zewnętrznych.

Cyberprzestępstw a polegające na podrabianiu to forma socjotechnicznego oszustwa, którą wykorzystują oszuści, twierdząc, że mogą zduplikować Twoje przedmioty i prosząc Cię o wymianę w pierwszej kolejności, obiecując zwrot podwójnej wartości.

Pamiętaj, że kopiowanie przedmiotów na platformie Steam nie jest możliwe, dlatego nigdy nie wymieniaj przedmiotów pod obietnicą powielenia.

Oszustwa polegające na podszywaniu się pod inne osoby są podobne, ponieważ również opierają się na inżynierii społecznej. W tym przypadku przestępcy podszywają się pod znajomych, znanych handlarzy lub administratorów Steam, aby zdobyć zaufanie i nakłonić użytkowników do wymiany przedmiotów.

Dlatego, jeśli chcesz skorzystać z platformy handlowej na Steam, zwróć uwagę na to, by:

 • Zweryfikować tożsamość osoby, z którą chcesz handlować, sprawdzając jego profil.
 • Uważać na nowe konta lub konta o ograniczonej aktywności.
 • Pamiętać, że pracownicy Steam nigdy nie proszą o podanie poufnych informacji.

Instalowanie złośliwego oprogramowania

Wreszcie, jednym z celów oszustów jest nakłonienie graczy do pobrania i zainstalowania złośliwego oprogramowania pod pozorem proponowanych transakcji. Mogą wysyłać łącza do „bezpiecznych” opcji płatności lub innych witryn internetowych, co ostatecznie prowadzi do pobrania złośliwego oprogramowania, które może przejąć kontrolę nad kontami lub wykraść informacje.

Dlatego, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zostania ofiarą oszustów, pamiętaj o poniższych zasadach.

 • Unikaj niezaufanych plików do pobrania.
 • Skorzystaj ze skutecznego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Bitdefender Total Security, które może pomóc Ci w walce ze złośliwym oprogramowaniem, phishingiem i innymi rodzajami ataków.
 • Uważaj na linki wysyłane za pośrednictwem czatu lub poczty elektronicznej, szczególnie z nieznanych źródeł.

Ilekroć angażujemy się w handel, niezależnie od platformy, narażamy nasze cyfrowe życie na ataki, a oszuści zawsze czają się za rogiem, próbując to wykorzystać. Steam to złożony ekosystem i choć jest to korzystne dla osób, które z niego korzystają, oznacza to również, że przestępcy zawsze szukają nowych i innowacyjnych sposobów oszukiwania graczy.

Większość problemów związanych z bezpieczeństwem można łatwo rozwiązać, po prostu zwracając uwagę, ale niektóre środki są bardziej skuteczne niż inne.

Jeśli handlujesz na rynku Steam, zawsze unikaj transakcji z osobami trzecimi, nigdy nie udostępniaj informacji innym użytkownikom, zwłaszcza jeśli twierdzą, że w jakiś sposób reprezentują Valve, i nie korzystaj z linków ani nie otwieraj załączników wysyłanych przez osoby, których nie znasz.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wiadomości lub interakcji z ludźmi na Steamie, zawsze możesz skorzystać z detektora oszustw AI nowej generacji firmy Bitdefender. Scamio został zaprojektowany do rozpoznawania oszustw na podstawie tekstu w języku angielskim, obrazów, a także kodów QR.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy