Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Oszustwa związane z powodzią w Polsce

Piotr R

19 września 2024

Przez ostatnie dni obserwujemy w mediach informacje dotyczące powodzi, które przetaczają się przez południową Polskę, Czechy, Austrię i Słowację. Niestety, gdy ofiary tej klęski żywiołowej walczą o uchronienie swojego życia i dobytku, wielu cyberprzestępców żeruje na ich krzywdzie i przeprowadza kampanie phishingowe, które mają na celu ograbienie ich z pozostałych oszczędności. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przygotować krótki poradnik, dzięki któremu będziesz mógł uchronić się przed internetowymi oszustwami związanymi z powodzią.

Bitdefender

Family Pack

318,57 

Bitdefender

Mobile Security For Android

35,67 

Dlaczego internetowi oszuści żerują na ludzkiej krzywdzie?

Ekstremalne warunki pogodowe i inne kataklizmy, które powodują to, że ludzie tracą życie i swój dobytek, sprawia, że ofiary poszukują szybkiej pomocy i tracą czujność. Sytuację tę wykorzystują cyberprzestępcy, którzy często udają, że chcą nieść pomoc, a tak naprawdę zależy im tylko na tym, aby okraść łatwe cele.

Należy także pamiętać, że cyberprzestępcy żerują także na naturalnych odruchach ludzi dobrej woli. Oszuści mogą np. podszywać się pod ofiary powodzi i prosić o pomoc finansową, lub zakładać fałszywe zbiórki, które rzekomo zbierają środki na pomoc dla powodzian. Kreatywność oszustów nie zna granic, dlatego warto poświęcić chwilę czasu na to, aby zrozumieć podstawowe zasady, dzięki którym będziemy mogli uchronić się przed internetowymi oszustami w obliczu powodzi w Polsce. Dlatego poniżej wymienimy najpopularniejsze metody cyberprzestępców oraz sposoby na to, aby uchronić się przed tymi internetowymi oszustwami.

Oszustwa charytatywne

Oszustwa charytatywne mają na celu żerowanie na ludzkiej hojności. Oszuści podszywają się pod legalne fundacje charytatywne i starają się nakłonić innych za pośrednictwem, mediów społecznościowych, wiadomości mailowych, SMS-owych, a nawet połączeń telefonicznych do wpłaty pieniędzy na cel, który rzekomo ma poprawić sytuację powodzian. Oczywiście pieniądze nigdy nie trafią do potrzebujących, a zamiast tego zostaną skradzione przez cyberprzestępców.

Jak uchronić się przed oszustwami charytatywnymi?

  • Dokładnie zweryfikuj każdą fundację i zbiórkę.
  • Zwracaj uwagę na szczegóły. Sprawdź, czy link do zbiórki nie ma literówek, lub dziwnych domen. Zwróć uwagę na to, czy treść zbiórki jest napisana poprawną polszczyzną i czy szablon wiadomości nie zawiera błędów.
  • Zrezygnuj, jeśli organizator zbiórki wywiera na Ciebie presję. Jeśli poczujesz, że rzekomy organizator zbiórki wywołuje na Tobie presję, stosuje szantaż emocjonalny, lub Cię pogania, to zrezygnuj. Najprawdopodobniej jest to oszustwo.
  • Unikaj klikania w linki. Szukaj zbiórek na sprawdzonych i renomowanych platformach. Unikaj klikania w odnośniki do zbiórek, które znajdziesz w mediach społecznościowych lub prywatnych wiadomościach.
  • Korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego, który został wyposażony w moduł antyphishingowy.

Oszustwa związane z pracami budowlanymi i usługami remontowymi

Gdy fala powodziowa już opadnie i poszkodowani wrócą do swoich domów, z pewnością zaczną szukać usług remontowych. W takiej sytuacji może pojawić się wielu oszustów, którzy będą oferowali fikcyjne usługi, wykonają usługę poniżej oczekiwań lub nie będą mieli zamiaru wywiązać się z umowy i uciekną z pieniędzmi. Dlatego przed wpłaceniem jakichkolwiek środków, warto sprawdzić status firmy, która przedstawiła nam ofertę.

Jak uniknąć tego oszustwa?

  • Unikaj płatności z góry. Zamiast tego zdecyduj się na płatność ratalną, która będzie odzwierciedlać postępy w pracy wykonawców.
  • Podchodź sceptycznie do dodatkowych kosztów. Oszuści mogą spróbować Cię naciągnąć na kosztowne dodatkowe usługi, które w rzeczywistości nie są Ci potrzebne.
  • Sporządź szczegółową umowę. Zawrzyj w niej kluczowe informacje, takie jak harmonogram prac, termin oddania projektu i zawrzyj kary związane z niewywiązaniem się z usługi.
  • Sprawdź opinie. Dokładnie prześledź opinie w sieci o wykonawcy usług.

Oszustwa związane z podszywaniem się pod pracowników rządowych i administracyjnych

Rząd przygotował pakiet pomocowy dla powodzian, co prawdopodobnie zostanie wykorzystane przez cyberprzestępców, którzy zaczną podszywać się pod pracowników rządowych i administracyjnych w celu kradzieży danych i wyłudzeń. Cyberprzestępcy mogą np. zadzwonić do powodzian i zaproponować pomoc w uzyskaniu świadczeń w zamian za opłatę z góry, lub wyłudzić dane osobowe ofiar i za ich pomocą wziąć na siebie zapomogę.

Jak unikać tego typu oszustw:

  • Jeśli otrzymasz telefon od rzekomego pracownika administracyjnego, to zachowaj sceptycyzm. Zawsze sprawdź, czy dany pracownik i numer telefonu jest rzeczywiście powiązany z organizacją, którą rzekomo reprezentuje.
  • Pamiętaj, że organizacje rządowe nigdy nie pobierają opłat od swoich petentów.
  • Unikaj udostępniania swoich danych osobowych przez telefon i za pomocą korespondencji mailowej.

Oszustwa mieszkaniowe

Wielu powodzian boryka się obecnie z brakiem odpowiednich warunków do życia i jest zmuszona szukać sobie lokalu zastępczego. Cyberprzestępcy mogą to wykorzystać i tworzyć mnóstwo fałszywych ofert wynajmu lokali w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli zauważysz, że dana oferta jest zbyt atrakcyjna, aby była możliwa, to najprawdopodobniej jest to oszustwo.

Jak uniknąć oszustw mieszkaniowych:

  • Szukaj mieszkania tylko za pośrednictwem uznanych i bezpiecznych portali, lub biur pośredniczących.
  • Sporządź umowę, korzystaj z jawnych i bezpiecznych sposobów płatności i unikaj płatności przed sporządzeniem umowy i zobaczenia mieszkania.
  • Poszukaj opinii o właścicielu mieszkania. Porozmawiaj z sąsiadami i dowiedz się, czy osoba, z którą rozmawiasz, to prawdziwy właściciel.

Oszustwa związane z powodzią w Polsce – kluczowe wnioski

Ostatnie dni były dla mieszkańców terenów zagrożonych powodzią bardzo trudne. Niestety dla wielu z nich walka najprawdopodobniej nie skończy się, gdy fala powodziowa się obniży, ponieważ jeszcze przez wiele miesięcy, a może nawet lat, będą na celownikach cyberprzestępców. Dlatego to bardzo istotne, aby zachowywać czujność szczególnie w przypadku osób, które ofiarują nam rzekomą pomoc z problemami administracyjnymi i budowlanymi.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy