Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Oszustwo telefoniczne – jak sprawdzić po numerze telefonu, czy masz do czynienia ze scamem?

Piotr R

22 kwietnia 2024

Nękające połączenia z nieznanych numerów są obecnie powszechnym i niezwykłe irytującym zjawiskiem. Niektórzy rozmówcy wykonujący takie telefony mogą być telemarketerami, z kolei inni to oszuści próbujący ukraść Twoje dane osobowe i pieniądze lub przejąć kontrolę nad Twoimi urządzeniami za pomocą zwodniczych taktyk. Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka sposobów na sprawdzenie, czy dane połączenie jest oszustwem telefonicznym.

Oszustwo telefoniczne

Czy usługi wyszukiwania wstecznego numerów telefonów są skuteczne w walce z oszustami?

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy numer jest potencjalnym oszustwem, jest skorzystanie z usługi wyszukiwania wstecznego numeru telefonu. Te witryny i aplikacje umożliwiają wprowadzenie numeru i wyświetlenie powiązanych z nim informacji publicznych, takich jak zarejestrowana nazwa, lokalizacja i operator. Chociaż niektóre usługi są bezpłatne, inne mogą wymagać płatnej subskrypcji, aby uzyskać bardziej szczegółowe raporty.

Możesz też przeszukać numer w Google, na forach lub w witrynach takich jak Reddit, aby sprawdzić, czy inni nie oznaczyli go jako podejrzanego o spam lub oszustwo.

Należy jednak pamiętać, że oszuści często korzystają z technologii, aby sprawić, że ich numery będą wyglądać tak, jakby dzwonili z lokalnych numerów kierunkowych lub legalnych organizacji. Narzędzia wyszukiwania wstecznego mogą nie być w stanie zidentyfikować tych sfałszowanych lub nienotowanych numerów.

Co może świadczyć o tym, że dzwoni do Ciebie oszust?

Poniżej przedstawiamy kilka rad od zespołu Bitdefender, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić, czy dane połączenie może być niebezpieczne.

Przed odebraniem telefonu zwróć uwagę na poniższe elementy:

 • Sprawdź międzynarodowy numer kierunkowy.
 • Sprawdź, czy numer pasuje do nazwy rozmówcy (np. widzisz, że to duża firma, ale ma numer lokalny).
 • Dostajesz informację, że numer pochodzi z agencji rządowej.
 • Sprawdź, czy identyfikator dzwoniącego pokazuje „Prawdopodobne oszustwo” lub „Ryzyko spamu” (Twój operator oznaczył to jako potencjalny spam).

Niepokojące sygnały podczas rozmowy telefonicznej:

• Osoba dzwoniąca twierdzi, że pochodzi z agencji rządowej, ale identyfikator rozmówcy pokazuje coś innego.
• Rozmówca mówi, że wystąpił problem z Twoim komputerem i prosi o pobranie oprogramowania lub umożliwienie mu zdalnego dostępu do urządzenia.
• Interlokutor prosi, abyś „zweryfikował” dane osobowe, takie jak PESEL, kod PIN, hasła i numery kont bankowych.

Co zrobić, jeśli przypadkowo odpowiesz oszustowi?

Jeśli przypadkowo odbierzesz połączenie spamowe, nie musisz wpadać w panikę. W większości przypadków samo odebranie odpowiedzi na numer będący spamem nie narazi Cię na ryzyko.

Pamiętaj jednak, że im więcej danych osobowych uzyska oszust, tym większe ryzyko, że wykorzysta je do cyberprzestępstwa związanego z Twoją tożsamością, kradzieży lub nielegalnego otwarcia nowych linii kredytowych na Twoje nazwisko.

Oto kilka rzeczy do rozważenia:

1. Nigdy nie podawaj danych osobowych ani finansowych rozmówcom, którym nie możesz ufać. Rozłącz się, jeśli podejrzewasz oszustwo.

2. Przed podaniem jakichkolwiek informacji zweryfikuj tożsamość rozmówcy. Poproś o podanie nazwiska i numeru wewnętrznego, rozłącz się i oddzwoń do firmy/agencji, używając jej oficjalnego numeru.

3. Zablokuj nieznanych rozmówców na swoim smartfonie, aby od razu przeszli do poczty głosowej (sprawdź ustawienia tej opcji).

4. Użyj aplikacji do blokowania spamu swojego operatora, aby zidentyfikować znane numery oszustw.

5. Nie oddzwaniaj po jednym dzwonku – to popularna taktyka oszustwa, która ma na celu nakłonienie Cię do oddzwonienia.

6. Nie udostępniaj dostępu do swojego urządzenia ani nie zgadzaj się na nic podczas rozmów z niechcianymi rozmówcami.

Chcesz natychmiast wykryć oszustów internetowych? Skorzystaj z Bitdefender Scamio, bezkonkurencyjnego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji, umożliwiającego wykrywanie oszustw. Scamio jest bezpłatne i dostępne na dowolnym urządzeniu lub systemie operacyjnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej, Facebook Messenger i WhatsApp. Podaj opis oszustwa w języku angielskim, w razie potrzeby prześlij obraz i wyślij link lub SMS. Scamio przeanalizuje informacje i poinformuje Cię, czy jest to oszustwo.

Często zadawane pytania związane z oszustwami telefonicznymi

Czym są połączenia typu „prawdopodobne oszustwo”?

„Prawdopodobne oszustwo” to etykieta, która może pojawić się na Twoim identyfikatorze rozmówcy podczas odbierania połączenia przychodzącego. Oznacza to, że Twój operator komórkowy zidentyfikował ten numer jako prawdopodobnie używany przez oszustów lub spamerów na podstawie swojej bazy danych zawierającej znane źródła spamu.

Gdy połączenie przychodzące spełnia kryteria powiązane z nieuczciwą działalnością, na wyświetlaczu identyfikatora dzwoniącego wyświetli się ostrzeżenie „Prawdopodobne oszustwo”. Połączenia oznaczone jako „Prawdopodobne oszustwo” należy odbierać ze szczególną ostrożnością. Jednak najlepiej po prostu je zignorować.

Jak mogę zablokować połączenia spamowe na moim smartfonie?

Większość smartfonów ma ustawienia wyciszania lub blokowania połączeń z nieznanych numerów.

Na iPhone’ach wybierz Ustawienia > Telefon > Wycisz nieznanych rozmówców.

W systemie Android są to Ustawienia > Telefon > Blokuj numery. Spowoduje to przekierowanie wszystkich niezarejestrowanych rozmówców bezpośrednio do poczty głosowej.

Dodatkowo sprawdź, czy Twój operator komórkowy oferuje aplikację do blokowania spamu, która może identyfikować i blokować dzwonienie na Twój telefon znanym fałszywym numerom.

Podałem oszustowi część moich danych osobowych, takich PESEL lub dane karty kredytowej. Czego powinienem się spodziewać i co powinienem zrobić?

Jeśli przekazałeś wrażliwe dane osobowe lub finansowe osobie, która okazała się oszustem, musisz działać szybko, aby uchronić się przed kradzieżą tożsamości i oszustwami.

Oto kilka kroków, które należy podjąć:

1) Natychmiast zmień wszelkie naruszone dane logowania, takie jak nazwy użytkowników, hasła i numery PIN, na wszystkich swoich kontach.

2) Skontaktuj się ze swoim bankiem i głównymi wystawcami kart kredytowych, aby poinformować ich, że Twoje dane zostały ujawnione. Mogą oznaczyć Twoje konta w celu dodatkowego monitorowania i potencjalnie wydać nowe karty.

3) Umieść ostrzeżenie o oszustwie w swoich raportach kredytowych w trzech głównych biurach informacji kredytowej (Experian, Equifax i TransUnion). Ostrzega to wierzycieli, aby przed otwarciem nowych kont na Twoje nazwisko podjęli dodatkowe kroki weryfikacyjne.

Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego antywirusa, który został wyposażony w moduł antyphishingowy. Bitdefender Total Security uchroni Twoje komputery i urządzenia mobilne nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed niebezpiecznymi linkami i SMS-ami.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy