W tym artykule dowiesz się czym jest spam, jakie są sposoby komunikacji spamowych oraz w jaki sposób się przed tym chronić.
Czym jest spam
Spam, w dużym uproszczeniu jest to rodzaj niechcianej korespondencji, często rozsyłanej masowo do wielu użytkowników, w której najczęściej znajdują się reklamy produktów z kategorii teoretycznie nam niepotrzebnych. W wielu przypadkach zadaniem spamu jest oszukanie odbiorcy w celu dokonania przestępstwa. W tym celu niechciane korespondencje podszywają się pod popularne firmy, aby wyłudzić od nas dane poufne lub zmusić do kliknięcia w link, za pomocą którego nasze urządzenie zostanie zainfekowane (tzw. phishing). Dając się nabrać na tego rodzaju kryptoreklamy możemy umożliwić przestępcy kradzież naszej tożsamości czy nawet stracić pieniądze z konta bankowego.
Korzystaj bezpiecznie z poczty na telefonie – kup skuteczny antywirus dla systemu android
W jaki sposób można otrzymywać spam
Spam można otrzymywać na wiele różnych sposobów. Nazwałem go korespondencją, ponieważ najwięcej przypadków pochodzi z otrzymywania niechcianych wiadomości mailowych. Ta forma jest najbardziej popularna ale nie jest jedyna, ponieważ z upływem czasu i rozwojem technologii przestępcy coraz bardziej kombinują w jaki sposób być bardziej wiarygodnym i dzięki temu skuteczniej oszukać odbiorcę. Oczywiście w celach zarobkowych.
Spam można otrzymywać też na inne sposoby. Dobrym przykładem są masowo rozsyłane wiadomości SMS podszywające się pod popularne firmy (np. informacja o niezapłaconym rachunku z załączonym fałszywym linkiem), a nawet rozmowy w telefoniczne.
Wielu użytkowników telefonów komórkowych odebrało tzw. głuchy telefon lub otrzymało popularną ostatnio ofertę na fotowoltaikę. Powyższy przykład jest bardzo trafny, ponieważ tylko część odbiorców zorientowała się, że nie rozmawiają z człowiekiem, a z tzw. botem, którego poziom rozmowy jest ograniczony do podstawowych zagadnień.
Jak się chronić przed spamem
Przede wszystkim powinniśmy pilnować komu dokładnie i dlaczego podajemy swoje dane kontaktowe. Jeśli jest to niepotrzebne, unikajmy podawania swojego numeru telefonu lub adresu mailowego w formularzach Internetowych. Podawajmy je tylko gdy jest to absolutnie niezbędne. Ta zasada dotyczy nie tylko Internetu. Dane te zbierane są często przez akwizytorów, doradców np. ubezpieczeniowych, czy miłe hostessy rozdające ulotki w miejscach publicznych. Te dane są gromadzone i możemy mieć pewność, że ktoś zarobi na ich sprzedaży, a my w przyszłości możemy być nękani niechcianymi i często niebezpiecznymi korespondencjami.
Jako, że najczęstszym źródłem spamu są maile, istnieje co najmniej kilka dobrych praktyk, aby zmniejszyć otrzymywaną ilość niechcianych wiadomości.
Jeśli korzystamy z klientów pocztowych, powinniśmy upewnić się, że posiadamy zainstalowane oprogramowanie antywirusowe. Dobry antywirus oferuje skanowanie poczty nie tylko pod kątem wirusów ale też posiada heurystyczne filtry antyspamowe.
Jeśli to możliwe powinniśmy upewnić się, że nasz dostawca poczty korzysta z tzw. serwerów RBL. Są to listy rozwijanych na bieżąco znanych adresów spamowych. Filtrowanie dzięki serwerom RBL jest w stanie mocno ograniczyć otrzymywanie tego rodzaju wiadomości. Jeśli to możliwe, powinniśmy dodać takie serwery w rozwiązaniach ochrony poczty, z których korzystamy.
W kliencie pocztowym powinniśmy też wyłączyć obsługę html i javascript, automatyczne otwieranie/pobieranie załączników oraz wczytywanie umieszczonych w treści obrazów, aby po odebraniu wiadomości nie wyświetlały się się natychmiast wszystkie elementy, które zawiera. W ten sposób po zweryfikowaniu źródła i zawartości będziemy mogli włączyć to ręcznie dla każdego maila.
Zmniejsz ryzyko – poznaj pakiet antywirusowy dla rodziny Bitdefender Family Pack
Na koniec najważniejsze, weryfikujmy źródło wiadomości. Zanim cokolwiek klikniemy w mailu, zanim najedziemy myszką na jakikolwiek element w treści, powinniśmy sprawdzić nadawcę. W większości przypadków podszywanie się jest dość niechlujne, ponieważ wiadomość, którą otrzymujemy ewidentnie wskazuje na popularną firmę, a nadawcą jest darmowy hosting poczty lub jakaś dziwna domena, często wyraźnie z zagranicy lub zawierająca dziwne znaki.