Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieZagrożenia Internetowe

Główne cyberzagrożenia dla firm w 2024 roku – prognoza Bitdefender

Piotr R

2 lutego 2024

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby cyberataków, których ofiarami byli nie tylko zwykli użytkownicy sieci, lecz także wiele firm, zarówno te największe, jak i mikroprzedsiębiorstwa. Najnowsze raporty Bitdefender pokazują jasno, że w 2024 roku organizacje i firmy nadal będą głównymi celami internetowych grup przestępczych. Jednak skąd o tym wiemy?

Cyberbezpieczeństwo firm

Bitdefender donosi, że aktywność złośliwych hakerów jest coraz większa, wpływ na to ma kilka czynników: rozwój sztucznej inteligencji, popularyzacja ransomware jako usług (RaaS) oraz rozwój ataków BEC. Fakt ten sprawia, że firmy powinny poświęcić jeszcze więcej zasobów i środków na to, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie cybernetyczne. Dlatego w tym artykule przedstawimy, jakie są najpoważniejsze zagrożenia dla firm w 2024 roku oraz, w jaki sposób mogą one się uchronić przed ich następstwami.

Rodzaje cyberzagrożeń

Cyberzagrożenia możemy podzielić na cztery główne kategorie:

  • Ransomware – złośliwe oprogramowanie szyfrujące, które po zainfekowaniu systemu szyfruje jego kluczowe dane. Po zakończeniu tego procesu z reguły ofiara otrzymuje ofertę okupu za klucz do swoich danych. Jeśli poszkodowany nie zapłaci, to grozi jej wyciek danych do sieci, co będzie się wiązało z problemami prawnymi i wizerunkowymi.
  • Malware – złośliwe oprogramowanie, które ma na celu zainfekowanie systemu ofiary w celu zniszczenia lub skradzenia jej danych.
  • Oprogramowanie szpiegowskie – złośliwe oprogramowanie, które ma na celu śledzenie ruchów swojej ofiary.
  • Phishing – działania mające na celu oszukanie swojej ofiary w celu kradzieży jej cyfrowej tożsamości, danych, haseł lub środków na koncie.

Zdecydowanie do najpopularniejszych metod ataków na firmy w 2023 i 2024 roku możemy zaliczyć ataki phishingowe, w tym BEC, czyli wyrafinowane ataki na CEO oraz ransomware. Większość włamań do organizacji jest spowodowana błędem pracownika, dyrektora lub menadżera. Niestety wielu pracowników nie podchodzi odpowiednio do podstawowych zasad cyberhigieny, czego skutkiem jest to, że cyberprzestępcy przejmują ich konta i hasła, a następnie wykradają kluczowe dane firmy, lub infekują ich sieci za pomocą ransomware.

Ponadto musimy pamiętać o tym, że aktualne cyberzagrożenia niezwykle szybko ewoluują. W zasadzie to spór między cyberprzestępcami i ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa przypomina wyścig, w którym jedni próbują prześcignąć drugich i wykorzystać przewagę do ochrony lub kradzieży danych.

Główne cyberzagrożenia dla Firm w 2024 Roku

Najważniejsze zagrożenia dla firm w 2024 roku możemy podzielić na trzy kategorie:

  • Zagrożenia związane z phishingiem i rozwojem sztucznej inteligencji.
  • Zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania i grup przestępczych zajmujących się ransomware.
  • Zagrożenia związane z ważnymi wydarzeniami geopolitycznymi w 2024 roku.

Opis poszczególnych cyberzagrożeń i ich wpływ na przedsiębiorstwa

Zespół Bitdefender przewiduje, że wyżej wymienione rodzaje cyberzagrożeń będą najbardziej popularne wśród cyberprzestępców, których celami staną się firmy w 2024 roku. Dlatego w tym podrozdziale przyjrzymy się im bliżej.

Zagrożenia związane z phishingiem i rozwojem sztucznej inteligencji

Phishing to zjawisko, które odpowiada za największą ilość skutecznych cyberataków na firmy. Ataki Business Email Compromise (BEC) to zagrożenia, które w ostatnich latach mają także największy wpływ na straty finansowe firm. BEC są tak niebezpieczne, ponieważ skutecznie wykorzystują ludzkie słabości i omijają nawet najlepsze systemy antywirusowe, co prowadzi do znacznych strat finansowych dla firm i instytucji. Zgonie z raportami FBI z 2022 roku ataki BEC odpowiadały za straty w wysokości 2,7 miliarda dolarów. Co ciekawe liczba ataków BEC wzrosła w 2022 r. o 81% względem roku poprzedniego, dlatego zespół Bitdefender przewiduje, że w 2024 roku będzie to nadal jedno z najpoważniejszych zagrożeń, na które muszą przygotować się firmy.

Zagrożenia phishingowe stają się także coraz bardziej niebezpieczne z powodu rozwoju sztucznej inteligencji. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej wykorzystują AI do tworzenia deep fakes i sfałszowanych nagrań dźwiękowych, które naśladują kluczowych pracowników wielkich organizacji. CEO i inni menadżerzy często są aktywni w sieci. Firmy zamieszczają ich przemówienia i zdjęcia. Sprytny oszust może wziąć z LinkedIn adres mailowy pracownika z działu księgowości i wysłać mu spreparowany filmik lub nagranie dźwiękowe, które zawiera spreparowany przez AI łudząco podobny do głosu prezesa, który prosi o zapłacenie jakiejś zaległej faktury. W innym wariancie może prosić pracownika z działu IT o danie mu dostępu do kluczowych dla firmy systemów. Szybki rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że w 2024 roku będzie najprawdopodobniej zdecydowanie więcej wyrafinowanych cyberataków na największe i średnie firmy.

Zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania i grup przestępczych zajmujących się ransomware

Zespół Bitdefender przewiduje, że w 2024 roku grupy zajmujące się oprogramowaniem ransomware będą nadal jednym z największych cyberzagrożeń dla wszystkich firm, zarówno tych dużych, jak i małych. Wprawni cyberprzestępcy obierają za cel organizacje, ponieważ często mają one nieskuteczne metody aktualizowania swojego oprogramowania. W przeciwieństwie do w pełni zautomatyzowanych i płynnych taktyk aktualizacji, których możemy doświadczyć w codziennym oprogramowaniu konsumenckim, np. przeglądarki i narzędzia biurowe, specjalistyczne oprogramowanie dla przedsiębiorstw zazwyczaj wymaga ręcznego instalowania łatek. Ten stan rzeczy stwarza pole manewru dla przestępców specjalizujących się w wykorzystywaniu luk w aplikacjach.

Oprócz tego warto pamiętać o tym, że autorzy oprogramowania ransomware coraz częściej korzystają z Rust, który umożliwia pisanie bezpieczniejszego kodu, jednocześnie utrudniając badaczom bezpieczeństwa inżynierię wsteczną i analizę. Dzięki temu zamiast pełnego szyfrowania plików, ransomware będzie mógł stosować tzw. szyfrowanie przerywane, które polega na szyfrowaniu tylko części pliku na raz. Dzięki temu wykrycie ataku przez narzędzia zabezpieczające będzie zdecydowanie trudniejsze ze względu na statystyczne podobieństwo między częściowo zaszyfrowanym plikiem a oryginałem. Oprócz tego proces szyfrowania stanie się szybszy, umożliwiając oprogramowaniu ransomware zaszyfrowanie większej liczby plików, zanim zostanie wykryte i powstrzymane.

Zagrożenia związane z ważnymi wydarzeniami geopolitycznymi w 2024 roku

Rok 2024 będzie obfitował w wiele bardzo ważnych wydarzeń geopolitycznych, które najprawdopodobniej wpłyną na poziom bezpieczeństwa wielu branż. Poniżej zamieszczamy najważniejsze światowe wydarzenia, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli zajmujesz się cyberbezpieczeństwem w swojej firmie.

  • Wybory – w 2024 roku w wielu krajach odbędą się wybory prezydenckie lub parlamentarne. Niektóre ugrupowania cyberprzestępcze, które są sponsorowane przez inne państwa, będą próbowały wpłynąć na opinie publiczną przed wyborami za pomocą ataków DDoS i prób kradzieży cennych danych, które będą miały na celu skompromitowanie niewygodnych polityków. Dlatego, jeśli Twoja firma przetwarza takie dane, lub prowadzi serwis informacyjny, to może stać się potencjalnym celem ataku.
  • Igrzyska olimpijskie – w 2024 roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, które mogą chcieć wykorzystać grupy przestępcze i haktywiści do spełnienia swoich celów, np. propagowania ideologii lub infiltracji i kradzieży danych. Hakerzy mogą wykorzystać zamieszanie wokół igrzysk i przeprowadzać kampanie phishingowe zachęcające do korzystania z fałszywych usług strumieniowych, dzięki którym rzekomo będziemy mogli transmitować zmagania sportowców. Cześć oszustów może także próbować wysyłać wiadomości phishingowe zawierające złośliwe oprogramowanie do portali informacyjnych, licząc na to, że pracownik otworzy niebezpieczny plik.
  • Wojny i inne konflikty międzynarodowe – w 2024 roku najprawdopodobniej będą nadal trwały konflikty międzynarodowe. Inwazja Rosji na Ukrainę, konflikt między Palestyną, napięcia między Wenezuelą i Gujaną, Rosją i NATO, Azerbejdżanem i Armenią, Chinami i Tajwanem, Koreą Północną i Zachodem, Serbią i Kosowem oraz Polską i Białorusią, to tylko niektóre z punktów zapalnych, które mogą być przyczyną cybernetycznych ataków skierowanych przeciwko kluczowym firmom w krajach, które zostały uznane za nieprzyjazne przez inne narody. Nie możemy także zapominać o grupach hakerskich, które są sponsorowane przez państwa autorytarne, np. Lazarus i Black Cat, które atakują krytyczną infrastrukturę innych narodów na zlecenie swojego kraju.


Konsekwencje cyberataków dla działalności oraz reputacji firm

Konsekwencje skutecznego cyberataku dla firmy mogą być katastrofalne. Utrata dostępu do kluczowych danych może spowodować nie tylko długotrwały przestój firmy, lecz także pokaźną karę finansową za nieodpowiednie zabezpieczenie systemu, a także utratę reputacji i zaufania ze strony klientów i partnerów biznesowych. Raporty zespołu Bitdefneder wskazują jasno, że wiele firm upada krótko po tym, gdy padną ofiarami ataków ransomware. Warto także mieć na uwadze to, że konsekwencją za brak zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa może być także kara pozbawienia wolności, dla osoby odpowiedzialnej za zaniedbania.

Ochrona przed Cyberzagrożeniami

Rok 2024 będzie najprawdopodobniej bardzo trudny dla ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak firmy mogą przygotować skuteczną ochronę przed cyberzagrożeniami. Dlatego zespół Bitdefender przygotował kilka niezbędnych kroków, które pozwolą Twojej organizacji na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego.

  • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Antywirus jest aktualnie niezbędnym krokiem do zapewnienia cyberbezpieczeństwa Twojej firmie. Pamiętaj o tym, że system antywirusowy w aktualnym krajobrazie cyberbezpieczeństwa to absolutne minimum i jeśli chcesz zadbać o wyższy poziom ochrony, to rozważ zakup dodatkowych narzędzi dla swoich pracowników, np. dostępu do sieci VPN, menadżerów haseł, szyfrowania dysku lub modułów, które będą dbać o instalowanie aktualizacji wszystkich programów.
  • Dbaj o edukację z zakresu zasad cyberhigieny. Pamiętaj o tym, że większość skutecznych cyberataków jest spowodowana błędem pracownika, dlatego przeprowadzaj regularne szkolenia, na których pokażesz praktyczne przykłady phishingu. Możesz także przeprowadzać fałszywe alarmy i wykorzystać Twój zespół ds. cyberbezpieczeństwa, aby wysyłali innym pracownikom przykładowe wiadomości phishingowe, a następnie tłumaczyć, na czym polegały te ataki i jak ich uniknąć.
  • Zadbaj o odpowiednie procedury w razie ataku. Poświęć trochę czasu i stwórz odpowiednie procedury, które wykorzystasz w razie ataku. Wyznacz osoby, które będą odpowiedzialne za kontakt między działami i rozmowy z instytutami prawnymi i zewnętrznymi ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa.
  • Rozważ odciążenie zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa za pomocą EDR i XDR. EDR i XDR to specjalne narzędzia, które ułatwią pracę Twoim pracownikom i pozwolą na wykrycie potencjalnych czułych punktów w sieci firmy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.


Przykłady Firm, które efektywnie zaradziły cyberzagrożeniom

Aktualnie bardzo trudno znaleźć opisy konkretnych przypadków firm, które pokonały problemy z cyberbezpieczeństwem, ponieważ organizacje z reguły się tym nie chwalą i nie prowokują kolejnych ataków. Zdecydowanie łatwiej znaleźć informacje na temat przedsiębiorców, którzy nie dopełnili swoich obowiązków, co przełożyło się na miliardowe straty. Jednak warto przyjrzeć się skutecznym strategiom mającym zapewnić cyberbezpieczeństwo, które wykorzystują banki i instytucje finansowe.

Banki często charakteryzują się tym, że bardzo dużo uwagi poświęcają nie tylko na odpowiednie zabezpieczenia przed próbami siłowej infiltracji systemów, lecz także na szkolenia zarówno swojego personelu, jak i klientów. Chyba każdy, kto ma konto bankowe, spotkał się zaleceniami mającymi na celu ochronę naszych danych. Informacje o tym, aby nie podawać haseł i loginów osobom podszywającym się pod pracowników banku, wymaganie skomplikowanych haseł i MFA, to standardowe procedury, które stosuje każdy bank. Jeśli prowadzisz swoją firmę, to warto, abyś wprowadził podobne standardy do swojej organizacji. Wymagaj tego, aby Twoi pracownicy regularnie zmieniali hasła, korzystali z wielowarstwowej weryfikacji danych, regularnie aktualizowali oprogramowanie, a także by uczestniczyli w szkoleniach z zakresu zasad cyberhigieny.

Przyszłość cyberbezpieczeństwa dla Firm

Przyszłość cyberbezpieczeństwa firm będzie prawdopodobnie bazowała na skupianiu się na neutralizowaniu zagrożeń ze strony phishingu. Dlatego coraz więcej producentów oprogramowania wprowadza do swojej oferty rozwiązania EDR i XDR oraz narzędzia, które podpowiadają pracownikom, czy dana wiadomość jest niebezpieczna, np. Bitdefender Scamio. Jednak pamiętajmy o tym, że ochrona danych firmy, to proces ciągły, który nie kończy się po zainstalowaniu antywirusa. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa muszą zachowywać ciągłą czujność i stale rozwijać warstwy ochrony swojej organizacji.

W takim razie, jak możesz już dziś przygotować się na przyszłe cyberzagrożenia? W pierwszej kolejności zadbaj o skuteczny system antywirusowy. Zapomnij o darmowych rozwiązaniach, ponieważ najczęściej oferują tylko podstawowy silnik antymalware, co w obecnych czasach jest zdecydowanie niewystarczające. Przykładem skutecznego antywirusa dla firm są produkty z linii Bitdefender GravityZone Business Security, które zostały wyposażone w wiele modułów ułatwiających pracę dla zespołów do spraw cyberbezpieczeństwa. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na ten temat, to sprawdź tę stronę.

Drugim niezbędnym krokiem, który należy poczynić w przygotowaniach na przyszłe cyberzagrożenia, jest szkolenie pracowników nie tylko z zakresu obecnych podstawowych technik phishingowych takich, jak wiadomości phishingowe, lecz także tych bardziej wyrafinowanych, np. ochrony przed deep fake i spreparowanymi wiadomościami głosowymi. Stwórzmy odpowiednie procedury, co ma zrobić pracownik, gdy otrzyma od przełożonego niecodzienne polecenie.

Jeśli chcesz zadbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy, zadbaj o to, by być na bieżąco z nowinkami technicznymi. Sprawdź, czy nowe rozwiązania, takie jak XDR lub MDR pomogą w pracy Twoim pracownikom. Śledź, w jaki sposób narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji (np. Bitdefender Scamio) mogą ułatwić pracę zespołów do spraw cyberbezpieczeństwa. Aktualnie branża antywirusowa rozwija się najszybciej w swojej historii, dlatego, jeśli chcesz być na bieżąco, musisz poświęcić na to czas.

Główne cyberzagrożenia dla firm – podsumowanie

Ostatnie lata charakteryzowały się znaczącym wzrostem aktywności cyberprzestępców i masowymi kampaniami phishingowymi skierowanymi przeciwko wielu firmom. Straty z powodu wycieków danych, okupów i kar, które każdego roku ponoszą ofiary złych hakerów, wynoszą miliardy dolarów. Dlatego to niezwykle istotne, aby zapewnić odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa swojej firmie.

Jako dystrybutor oprogramowania antywirusowego Bitdefender staramy się propagować podstawowe zasady cyberhigieny i dbać o odpowiednią cyberedukację użytkowników sieci. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swojej firmy, to sprawdź inne artykuły na naszym blogu.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy